Levits uzrunā valdībā: Bez reformām neiztikt; to kapacitāte – nepietiekama

No reformām nevar izvairīties – tām valstī būtu jānotiek visu laiku, lai pielāgotos mūsdienu mainīgajiem apstākļiem. To uzrunā Ministru kabinetā uzsvēra Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, vienlaikus atzīstot, ka reformu kompetence un kapacitāte Latvijā ir pārāk maza.

Levits atzīmēja, ka valdība īsteno divas funkcijas – ikdienas pārvaldību un reformas. "Reformas ir politiskā ikdiena, jo tās nozīmē pielāgošanos dzīves pastāvīgajai dinamikai," atzīmēja Levits. Pēc viņa sacītā, no reformām nevar izvairīties, tās nepieciešamas visu laiku. Reformas vienmēr būs politisks jautājums, tās iniciē un īsteno Ministru kabinets, teica Valsts prezidents.

Levits vienlaikus atzina, ka reformu kapacitāte un kompetence Latvijā ir pārāk maza. Ministriju kompetence reformu īstenošanā varētu būt labāka, tāpat arī kapacitāte, jo nereti reformas tiek īstenotas ugunsdzēšanas režīmā. Prezidents kā piemēru minēja partiju finansēšanas izmaiņas – šī ir svarīga reforma, par ko spriež "beidzamajā brīdī".

"Norādu, ka ir politiskās un reformu kapacitātes zināms deficīts," atzīmēja Valsts prezidents.

Levits uzrunā norādīja, ka valdība ir "veselas virknes reformu" priekšā. Tā, pēc Valsts prezidenta sacītā, ir laba zīme – par spīti tam, ka šī valdība ar piecām partijām daļai šķita neiespējama, tā ir iesākusi vairākas reformas. "Bet mēs esam pašā reformu mutulī, tā īsti neviena nav paveikta," teica Levits.

Pēc Valsts prezidenta teiktā, viena no svarīgākajām ir teritoriālā reforma. "Skaidrs, ka šī reforma ir nepieciešama, diskusijas ir par to, kādā veidā to veikt," piebilda Levits.

Tāpat Izglītības un zinātnes ministrijas portfelī ir četras reformas – augstākās izglītības pārvaldes reforma, skolu tīkla reforma, pāreja uz kompetencēs balstītu izglītības saturu, kā arī pāreja uz mācībām valsts valodā skolās. "Vēlu tiešām veiksmi ar visām šīm četrām [reformām] tikt uz priekšu," teica prezidents.

Viņš norādīja, ka reformas īsteno arī Veselības ministrija, tāpat Tieslietu ministrija – par ekonomisko lietu tiesas izveidi, kā arī saistībā ar kriminālprocesa pārskatīšanu, lai nevarētu vilkt tiesas procesus desmit gadus. Tāpat ministrijās top virkne citu reformu, teica Levits, vēlreiz uzsverot, ka

Ministru kabineta uzdevums ir reformēt valsti visu laiku, lai tā atbilstu mūsdienu prasībām.

"Tieši tāpēc, ka šī koalīcija ir tik sarežģīta, tai ir labas izredzes nodzīvot līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, jo jebkura alternatīva ir sliktāka nekā pašreizējā komplicētā koalīcija ar piecām atšķirīgām partijām," sacīja Valsts prezidents.

Valsts prezidents aicināja partijas ņemt to vērā un atvieglot valdības darbu, izvēloties mērenāku retoriku un mazāk skatīties uz pirmsvēlēšanu laikā dotiem populistiskiem solījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt