Levits saņem apsveikumus; ārvalstu mediji izceļ viņa ES Tiesas tiesneša pieredzi

Egilu Levitu ar ievēlēšanu apsveikušas Latvijas kaimiņvalstu Lietuvas un Igaunijas prezidentes, paužot cerību uz drīzu sadarbību. Arī lietuvieši pirms dažām dienām ievēlēja jaunu prezidentu – Gitanu Nausēdu. Abi ar Levitu prezidenta amatā stāsies gandrīz vienlaikus. Vienlaikus ārvalstu medijos izcelts, ka jaunais Latvijas prezidents ir jurists un Eiropas Savienības (ES)Tiesas tiesnesis.  

Kā viena no pirmajām Egilu Levitu apsveica Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Tviterī viņa angliski ierakstīja „Apsveicu jaunievēlēto Latvijas prezidentu Egilu Levitu”, latviski piebilstot – „Lielākais sasniegums!”.

Levits saņem apsveikumus; ārvalstu mediji izceļ viņa ES Tiesas tiesneša pieredzi
00:00 / 01:21
Lejuplādēt

Lietuvas prezidentes preses dienests arī izplatījis plašāku Grībauskaites paziņojumu. Tajā viņa norāda, ka „Latvija Lietuvai ir viena no tuvākajām valstīm”, un abām ir „kopīgas vērtības un intereses”, tostarp kopīgi mērķi Eiropas Savienībā un NATO.

Lietuvas prezidente pauda, ka lietuviešus un latviešus vieno baltu tradīcijas, kopīga vēsturiskā pieredze, dziesmu gars un brīvība, un varonīgas cīņas par neatkarību.

Grībauskaite jaunievēlētajam Latvijas prezidentam novēlēja „panākumus un izturību, pildot svarīgos un atbildīgos amata pienākumus, Latvijai un tās tautai – labklājību un saskaņu”. 

Levitu apsveica arī Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda, kurš svētdien uzvarēja Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā. Arī viņš jaunievēlētajam Latvijas prezidentam tviterī sūtīja „sirsnīgus sveicienus”. Grībauskaite uz trešo termiņu amatā vairs nevarēja kandidēt, un jaunais Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stāsies amatā 12. jūlijā – tikai dažas dienas pēc Egila Levita Latvijā.

Viņu ar ievēlēšanu apveica arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida. Viņa angļu valodā ietvītoja „Es sirsnīgi apsveicu jaunievēlēto prezidentu Egilu Levitu. Ceru uz drīzu sadarbību!”. Kaljulaida pievienoja vārdu latviski „Apsveicu!”, bet ierakstu noslēdza ar Latvijas un Igaunijas karodziņiem.

Levitu apsveikusi arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas maijā bija ieradusies oficiālā vizītē Latvijā. Viņa tviterī rakstīja, ka „Gruzija un Latvija ir lieliski partneri un cer uz attiecību tālāku nostiprināšanu [Levita] prezidentūras laikā”.

Levita ievēlēšana vairāk atspoguļota mūsu Baltijas kaimiņvalstu medijos. Tomēr par to tiek ziņots arī citur ārvalstīs. Īpaši izcelts, ka viņš ir jurists un Eiropas Savienības tiesas tiesnesis kopš 2004. gada.

Ziņu aģentūra AFP virsrakstā vēsta, ka „deputāti par Latvijas prezidentu ievēl bijušo padomju disidentu”. Tālāk izklāstīts, ka viņš kopā ar vecākiem 1972. gadā no Padomju Savienības emigrēja uz Vāciju, kur ieguva augstāko izglītību jurisprudencē un politoloģijā, bet vēlāk atgriezās Latvijā un bija viens no 1990. gada neatkarības deklarācijas autoriem. Ārvalstu mediji arī izceļ, ka Latvijas prezidenta pilnvaras ir ceremoniālas ar ierobežotām politiskajām pilnvarām.

Pašreizējais Valsts prezidents Raimonds Vējonis  Levitam veltījis apsveikumus sociālajā vietnē “Twitter”. Viņš Levitam novēl izturību, strādājot Latvijas labā.

 

KONTEKSTS: 

Par nākamo Latvijas Valsts prezidentu kļūs Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, kuru šim amatam virzīja valdošā koalīcija un par kura ievēlēšanu trešdien, 29. maijā, pirmajā balsošanas kārtā nobalsoja 61  Saeimas deputāts. Pēc ievēlēšanas Levits sniedza pirmo preses konferenci ievēlētā prezidenta statusā.

Saeimas debates ilga nedaudz mazāk par divām stundām, debatēs koalīcijas deputāti slavēja Levitu kā vislabāko kandidātu.  Savukārt opozīcijas pārstāvji aicināja domāt, vai vajadzīgs tautas, vai koalīcijas prezidents, kas tiek iecelts amatā bez diskusijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti