Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra, ka situācija Saeimā nav konstitucionāla problēma un parlaments ir rīcībspējīgs, pat ja nevar fiziski sanākt kopā. Saeima var turpināt darbu attālināti.
Satversme:
- 15. Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu dēļ tā var sanākt citā vietā.
- 21. Iekšējās darbības un kārtības noteikšanai Saeima izstrādā sev kārtības rulli.
Tā prezidents pauda pēc sarunām ar konstitucionālo tiesību ekspertiem un paša vērtējuma, interpretējot Satversmes 15. un 21. pantu. Viņaprāt, šos abus pantus interpretējot pēc jēgas un būtības, tajos paredzēto var piemērot pašreizējiem apstākļiem tā, ka Saeima var turpināt darbu attālināti, arī elektroniskā vidē.
Prezidents arī aicināja Saeimas deputātus turpināt konstruktīvu darbu. “Deputātiem jāapzinās, ka situācija ir nopietna. Jāturpina darbs, konstruktīvs darbs arī jaunajā režīmā, ja tāds būs nepieciešams,” sacīja Levits.
Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars LTV norādīja uz iespēju šajā gadījumā interpretēt Satversmi, un Saeima varētu strādāt e-vidē: "Šobrīd es nepiekrītu viedoklim, ka ir jāgroza Satversme, jo, manuprāt, Satversmi var interpretēt. Sēdes notiek Rīgā vai ārkārtējos gadījumos notiek citur. Un, es teiktu, ka to "ārkārtīgo apstākļu dēļ var sanākt citā vietā", un es domāju, ka, moderni tulkojot, cita vieta var būt arī [kā] elektroniskā vide interpretēta."
Vēl mazāk satraukuma esot par valdības darbu neklātienē: "Valdības gadījumā par to vispār nav satraukuma, valdība ir ļoti fleksibla, un viņi var mierīgi visus lēmumus pieņemt attālināti, un premjers var parakstīt ar elektronisko parakstu visus dokumentus un iepazīties, ko viņš jau tagad dara. Un juridisku problēmu tur arī nav, lai valdība šos lēmumus pieņemtu attālinātā režīmā."
KONTEKSTS:
Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 koronavīrusam, pasludināta globālās pandēmija. Daudzās valstīs, tostarp Eiropā, atcelti masu pasākumi, slēgtas skolas un citas iestādes, arī ieviesti ierobežojumi uz robežām.
Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas ir spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti pasažieru pārvadājumi un lidojumi.
Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, ar Covid-19 saslimušajiem un arī visiem uzņēmumiem. Valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk nekā 2 miljardu eiro apmērā.
21. martā par saslimšanu ar Covid-19 paziņoja Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš. Tāpēc sākta plaša izmeklēšana: tiks pārbaudīti visi parlamentārieši, kā arī Saeimas darbinieki un arī valdības pārstāvji. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atzīts par kontaktpersonu un atrodas pašizolācijā. Valdības darbs tiks turpināts attālināti.