Pagājušajā nedēļā izskanēja iecere Daugavpilī reorganizēt 25 izglītības iestādes, tostarp Daugavpils 12. vidusskolu – tā ir vienīgā vidusskola pilsētā, kur visi skolēni mācās tikai latviešu valodā. Šis bija viens no tematiem, par kuru šodien Levits runāja ar Muižnieci.
Levits teica: "Es uzskatu, ka jābūt latviskai skolai Daugavpilī. Un arī, protams, arī bērnudārziem ar latvisko vidi. Šādai skolai ir jāpastāv, arī ņemot vērā nepieciešamo reformu. Tāds ir mans uzstādījums."
Ministre norādīja, ka trešdien, 3. februārī, jau runājusi ar Daugavpils domes priekšsēdētāju Andreju Elksniņu ("Saskaņa"), un pilsēta nākamo divu nedēļu laikā piedāvās plašāku plānu skolu reorganizācijai.
Muižniece norādīja: "Ir ārkārtīgi svarīgi, ka Daugavpils vairāk nekā jebkura cita pilsēta rūpējas par to, ka tā kļūst par arvien latviskāku vidi. Daugavpilī vairāk nekā jebkur ir jādomā, nevis kā stiprināt mazākumtautību izglītības programmas, bet kā katru no šiem bērniem, jauniešiem (..) integrēt latviskajā vidē."
Prezidents ar ministri bija vienisprātis, ka tuvā nākotnē jāatsakās no krievu valodas kā otrās svešvalodas.
Pirmajai svešvalodai jābūt angļu un otrai – kādai no Eiropas Savienības lielo valstu valodām.
"Mēs esam Eiropas Savienībā, līdz ar to ir loģiski un dabiski – kā svešvaloda tiek mācīta Eiropas Savienības valoda un, protams, starptautiskā saziņas valoda – angļu valoda. Es uzskatu, ka otrajai svešvalodai vajadzētu būt Eiropas Savienības valodai (..) – franču, vācu, itāļu, spāņu. Tas, es domāju, nav iespējams uz šī gada 1. septembri, jo mums nav vienkārši to skolotāju," norādīja Levits.
Prezidenta vērtējumā krievu valodas nezināšana nemazina darba iespējas Latvijā.
Viņš teica: "Latvijā valsts valoda un vienīgā valsts valoda ir latviešu valoda. Mēs izejam no tā, ka visiem tā ir jāprot, un faktiski visi to prot. Tas nevarētu būt negatīvs faktors darba atrašanā."
Savukārt ministre teica, ka plānots runāt ar augstskolām par to, kā mainīt šī brīža skolotāju izglītības programmas, lai tuvāko gadu laikā pedagogi būtu sagatavoti pasniegt Eiropas Savienības lielo valstu valodas. Izglītības sistēmā krievu valoda varētu saglabāties tikai kā trešā – izvēles – svešvaloda vidusskolā.