Levits: Covid-19 krīze bijusi stresa tests Latvijas valsts pārvaldei

Covid-19 krīze bijusi stresa tests Latvijas valsts pārvaldei un uzrādījusi vairākas strukturālas pārvaldes sistēmas problēmas. To Valsts prezidents Egils Levits sacīja uzrunā ceturtdien Saeimas pavasara sesijas noslēdzošajā sēdē. 

“Nepietiek vien atrast atbildīgo par kļūdainiem lēmumiem. Runa ir par sistēmas mazspēju adekvāti rīkoties krīzes situācijā, piemēram, atteikšanās no vakcīnu devām,” norādīja prezidents. Viņš minēja, ka nesagatavotība uzsākt Covid-19 vakcinācijas procesu demonstrēja vairākas valsts pārvaldes sistēmas strukturālas problēmas. 

Tāpat Levits akcentēja – arī turpmāk šādu stresu nebūs mazums. Kā vienu no piemēriem viņš minēja Eiropas Atveseļošanas fonda jautājumu. 

“Latvijai nepieciešama tāda valsts pārvalde, kas spēj to sekmīgi izturēt. Tāpēc aicinu Saeimu un valdību veikt pamatīgus valsts pārvaldes rīcībspējas un efektivitātes novērtējumus,” uzsvēra prezidents.

Levits skaidroja, ka “kārtējo reizi bažas rada vājā pārnozaru sadarbības spēja”.

Prezidents aicināja Saeimu un valdību ne vien izvērtēt valsts pārvaldes rīcībspēju, bet arī to, kas būtu jāuzlabo pārvaldes sistēmas struktūrā un kultūrā. 

Attiecībā uz valdības lēmumiem saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanai paredzētajiem ierobežojumiem Levits norādīja, ka valdībai ir jāņem vērā ekspertu un speciālistu viedokļi un jāpieņem lēmums, savukārt Saeimai jāņem vērā valdības nostāja konkrētajā jautājumā. Gadījumā, ja Saeima ignorē valdības lēmumu, arī tam jābūt balstītam ekspertu viedokļos, pauda prezidents. 

Prezidents sacīja: “Aicinātu uz saskanīgāku un konstruktīvāku Saeimas un valdības sadarbību, gan lemjot par ierobežojumiem, gan to pakāpenisku atcelšanu. Visam ir jābalstās daudzpusīgā situācijas izvērtējumā.”

Tomēr prezidents arī pauda cerību, ka, vakcinācijai turpinoties pašreizējos tempos, rudenī varētu nesekot nākamais Covid-19 saslimstības vilnis. 

“Mēs visi gribam iespējami drīz atgriezties ierastajā dzīvē. Ar [ierobežojumu] atvieglojumu mēs varam konstatēt, ka pēc ilgas kavēšanās vakcinācijas process ir uzņēmis apgriezienus un mēs drīz panāksim pārējo Eiropu,” atzīmēja Levits. 

Vienlaikus prezidents uzsvēra, ka “nevaram vienkārši aizvērt durvis aiz šī visai mūsu tautai grūtā, nomācošā un traģiskā laika”, jo Covid-19 pandēmijā ir zaudēti tuvinieki un draugi, kā arī daudzi pārcietuši smagu slimību. 

“Ir cietusi tautas labklājība, ekonomika. Bet Latvija krīzi ir izturējusi labi,” norādīja prezidents. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt