Sadaļas Sadaļas

Levits aicina premjeru Pašvaldību likumā paredzēt vēlētas vietējo kopienu padomes

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 1. februārī, ir nosūtījis vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (“Jaunā Vienotība”), kurā aicinājis jaunajā Pašvaldību likumā paredzēt demokrātiski vēlētus vietējo kopienu pārstāvjus pagastu un mazpilsētu iedzīvotāju padomēs, lai stiprinātu vietējās kopienas un veicinātu iedzīvotāju demokrātisko līdzdalību pašvaldības darbā, informēja prezidenta preses dienests.

Valsts prezidents atzinīgi novērtējis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Pašvaldību likumprojektu, kas paredz iedzīvotāju padomes pagastos un pilsētās un piešķir noteiktu kompetenci šīm iedzīvotāju padomēm.

“Administratīvi teritoriālā reforma nedrīkstētu radīt sajūtu vietējās kopienās, ka viņu iespējas ietekmēt pašvaldības lēmumus pēc reformas samazinās un ka pašvaldība attālinās no viņiem. Tas ir valsts uzdevums ar attiecīgiem likumiem radīt nepieciešamos priekšnoteikumus tam, lai vietējo kopienu balss un intereses tiktu sadzirdētas un ņemtas vērā pašvaldības ietvaros arī pēc Administratīvi teritoriālās reformas,” uzvēra Levits.

Tomēr Valsts prezidents norādījis, ka Pašvaldību likumprojektam “ir fundamentāla un principiāla nepilnība, neparedzot vietējo kopienu (pagastu un pilsētu) iedzīvotāju tiesības tieši ievēlēt iedzīvotāju padomes locekļus”. 

“No demokrātijas un iedzīvotāju demokrātiskas līdzdalības perspektīvas iedzīvotāju padomes un tām piešķirtā kompetence ir jēdzīga, ja attiecīgo padomi ir tiesīgi tieši izraudzīties paši vietējās kopienas iedzīvotāji. Iedzīvotāju padomju apstiprināšana pašvaldības domē nav pietiekams mehānisms šim nolūkam. Tiešu demokrātisku leģitimāciju un vietējo kopienu demokrātisko pārstāvniecību pašvaldības darbā nevar atvietot tikai ar konsultāciju un sabiedrības uzklausīšanas mehānismiem,”  norādīts Valsts prezidenta vēstulē.

Valsts prezidents vēstulē atgādinājis, ka spēkā esošā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pārejas noteikumu norma paredz Ministru kabineta pienākumu iesniegt Saeimai likumprojektu, kurā paredzētas vietējo kopienu tiesības tieši ievēlēt savas iedzīvotāju padomes.

Valsts prezidents paudis pārliecību, ka Ministru kabinets izpildīs likumā prasīto, vēstulē Ministru prezidentam principiāli uzstājot, ka jaunajā likumprojektā jāparedz, ka vietējās kopienas pašas tieši demokrātiski ievēlē savas iedzīvotāju padomes.

KONTEKSTS: 

Saeima 10. jūnijā atbalstīja ilgi tapušo un pretrunīgi vērtēto administratīvi teritoriālo reformu. Tā paredz no 2021. gada jūlija Latvijā pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 42, turpmāk būs 10 valstspilsētas, bet vietējām kopienām vietējo jautājumu risināšanai būs savi vēlētie pārstāvji jeb nulles līmeņa pašvaldības.

Valsts prezidents Egils Levits saņēma 46 pašreizējo pašvaldību vadītāju parakstītu vēstuli ar lūgumu reformas likumprojektu kā nepietiekami argumentētu nodot Saeimai otrreizējai caurlūkošanai, tomēr Valsts prezidents izsludināja  Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt