Lems par īpašu «čekas maisu» izpētes uzraudzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijai būtu regulāri jāuzrauga bijušās Padomju Savienības Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas darbs. To paredz desmit partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas deputātu iesniegtais priekšlikums, kuru parlamenta vairākums ceturtdien, 7. decembrī, nolēma iekļaut nākamās plenārsēdes darba kārtībā.

Deputāte Lolita Čigāne debatēs Saeimas plenārsēdē norādīja – priekšlikums paredz to, ka Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija uzraudzītu VDK zinātniskās izpētes komisijas darbu, regulāri kontrolējot tās paveikto un līdz nākamā gada maijam iesniedzot Saeimā ziņojumu par šī darba rezultātiem.

Pēc viņas teiktā, tādā veidā līdz Latvijas simtgadei varēs nonākt pie rezultāta, "kādu esam pelnījuši" – atvērt "čekas maisus", kas būs zinātniski izpētīti un papildināti ar zinātniskiem komentāriem.

Pret šo priekšlikumu iebilda Saeimas deputāts, vēsturnieks Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība). Pēc viņa sacītā - stingra uzraudzība ir vajadzīga, taču šis jautājums iepriekš būtu rūpīgi jāizsver. Tas, visticamāk, būtu jānodod Nacionālās drošības komisijas, nevis Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas pārziņā.

Neskatoties uz šīm iebildēm, vairāk nekā puse Saeimas deputātu atbalstīja to, ka priekšlikums par "Speciālās starpdisciplinārās komisijas Valsts drošības komitejas dokumentu izpētei" darbības uzraudzību ir jāskata.

Noraida citu priekšlikumu – pieprasījumu Kučinskim

Savukārt Saeimas vairākuma atbalstu neguva cits priekšlikums – opozīcijas partijas "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības deputātu pieprasījums Ministra prezidentam Mārim Kučinskim (Zaļo un Zemnieku savienība) sniegt informāciju par VDK zinātniskās izpētes komisijas darbības rezultātiem.

"No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības deputāti prasīja premjeram iesniegt pārskatu par pētnieku darbības rezultātiem, kā arī informāciju par piešķirto 500 000 eiro izlietojumu pēdējo divu gadu laikā.  Deputāti lūdza izvērtēt pētnieku darbu, lai noskaidrotu, vai tiks izpildīts komisijas uzdevums – līdz nākamā gada maijam publiskot čekas dokumentus un to pētījumus.

Jau ziņots, ka Saeima jau 2014. gada maijā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc nākamā gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā.

VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti