Panorāma

Gundaram Āboliņam šodien – 60!

Panorāma

Robežas būvdarbos prettiesiski iztērēti miljoniem eiro

ZZS turpinās sadarbību ar A. Lembergu

Lembergs saistībā ar ASV sankcijām vēršas Satversmes tiesā; ZZS nelemj par sadarbību ar viņu

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) valde un Saeimas frakcija trešdien, 8. janvārī, tikās ar ZZS sadarbības partijas „Latvijai un Ventspilij” priekšsēdētāju Aivaru Lembergu, bet vēl nelēma, vai turpināt sadarbību ar viņu. Lembergs nesen iekļauts ASV sankciju sarakstā, un saistībā ar to viņš šonedēļ vērsies Satversmes tiesā.

ĪSUMĀ:

  • ZZS valde un Saeimas frakcija tikās ar ASV sankcijām pakļauto sadarbības partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītāju Aivaru Lembergu.
  • ZZS valde un frakcija gan vēl nelēma par turpmāko sadarbību ar Lembergu.
  • ZZS politiķi uzklausījuši Lembergu, uzsverot, ka vēl trūkst informācijas par ASV lēmumu.
  • Reizniece-Ozola sola rosināt Zemnieku savienībā diskusiju par sadarbību ar Lembergu.
  • Lembergs paziņoja, ka Latvijas valdība, pēc viņa domām, pārkāpj virkni viņa tiesību.
  • Tāpēc Lembergs šonedēļ vērsies Satversmes tiesā.
  • Lembergs apgalvoja, ka netiek pie naudas savos kontos; pensiju saņem skaidrā naudā.
  • FKTK noliedz, ka Lembergs tiktu pavisam atstāts bez finanšu līdzekļiem.
  • FKTK uzraudzībā bankas drīkst pārskaitīt Lembergam naudu pamatvajadzībām.
  • Divas sankciju sarakstā iekļautās Lemberga vadītās biedrības no 9. janvāra drīkstēs saņemt naudu tikai pamatvajadzībām.

ZZS politiķi tikai uzklausījuši Lembergu, uzsverot, ka joprojām trūkst informācijas par ASV lēmumu. ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars skaidroja, ka trešdien neviens nerosināja skatīt jautājumu par kādām izmaiņām ZZS un partijas „Latvijai un Ventspilij” sadarbībā.

ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

“Esam uzklausījuši Aivaru Lembergu, mēs esam uzklausījuši partijas “Latvijai un Ventspilij” pozīciju. Un to informāciju, kuras mums trūka no partijas “Latvijai un Ventspilij”, jo partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs Lemberga kungs personīgi ir iekļauts sankciju sarakstā. Partija “Latvijai un Ventspilij” nav iekļauta sankciju sarakstā. Kā partija “Latvijai un Ventspilij” redz sadarbību – mēs esam uzklausījuši un esam oficiāli arī rakstiskā veidā iepazinušies ar šo pozīciju. Šodien nav [pieņemts] kāds lēmums. Vai turpināt sadarbību – tādā kontekstā šis jautājums šodien netika skatīts,” sacīja Tavars.

Aivars Lembergs pēc tikšanās ar ZZS valdi un frakciju, 08.01.2020.

“Nav bijuši biedri, kam nav bijis viedoklis šajā jautājumā – vai nu vienā vai otrā virzienā, un tas ir tikai tāpēc, ka pietrūkst informācijas. Un šodien mēs uzklausījām arī  partijas “Latvijai un Ventspilij” un Lemberga kunga sagatavoto [informāciju], kur ir precīzi apkopots, ko Latvijas valsts augstākās amatpersonas šajā sakarā ir teikušas,” pēc tikšanās skaidroja Tavars.

“Man liekas, visi argumenti, ko viņš minēja, un arī esošā situācija parāda, ka situācija ir šobrīd bezprecedenta. Tas izskatās pēc linča tiesas,” piebilda ZZS valdes loceklis, Latvijas Zemnieku savienības vadītājs Armands Krauze.

Sēdē gan nepiedalījās bijusī finanšu ministre un ZZS Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola, kura jau vairākkārt publiski paudusi, ka Lembergam pienācis laiks aiziet no politikas. Viņa sola pašas pārstāvētajā Zemnieku savienībā rosināt plašāku diskusiju par turpmāko sadarbību ar Lembergu.

“Šis jautājums nevar tikt izlemts šaurā vadības lokā, par to ir nepieciešama [saruna] plašākā biedru lokā, vai nu Centrālās padomes vai citā biedru sapulcē,” LTV atzina Reizniece-Ozola.

Savukārt Aivars Lembergs paziņoja, ka Latvijas valdība, pēc viņa domām, pārkāpj virkni viņa tiesību. Piemēram, viņš joprojām nav saņēmis informāciju par to, ka ir iekļauts sankciju sarakstā, kas ir saistoši Latvijai.

Tāpēc Lembergs šonedēļ vērsies Satversmes tiesā.

Aivars Lembergs
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

“Aivars Lembergs nav informēts par pret viņu vērstām sankcijām kā pret Latvijas Republikas pilsoni Latvijas valsts teritorijā. Es neesmu informēts par šādu lēmumu, es neesmu informēts par faktiem, ja tāds lēmums ir, kas tur minēts. Un es neesmu informēts par tiesībām pārsūdzēt tādu lēmumu un to, kā es varu realizēt savas tiesības uz aizstāvību. Likumā par Latvijas pievienošanos ārvalstu sankcijām daļā par pievienošanos NATO valstu sankcijām, ka tā neatbilst Satversmei. Attiecībā uz tiesībām tikt informētam, par tiesībām tikt uzklausītam, par tiesībām pārsūdzēt, realizēt tiesības uz aizstāvību,” sacīja Lembergs.

 “Un banka atteicās atmaksāt manas advokātes darba pakalpojumu apmaksu. Ja man būtu jārealizē sava iztika, izejot no naudas kontā, tad man nauda nav pieejama vispār,”  sacīja Lembergs.

Pēc Lemberga teiktā, pie kontā esošās naudas netiek arī viņa sieva.

To, ka Aivars Lembergs tiktu pavisam atstāts bez finanšu līdzekļiem, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) noliedz. Komisijā norāda, ka FKTK uzraudzībā bankas drīkst pārskaitīt Lembergam naudu, bet - tikai pamatvajadzību segšanai.

“Tā ir pārtika, medicīniskie izdevumi, pamata juridiskie pakalpojumi. [..] Nu, es teiktu, ka ceļojums, tā nav pamatvajadzība,” norādīja FKTK Attīstības kontroles departamenta direktora vietnieks Kristaps Markovskis.

Lembergs pats gan atradis veidu, kā vismaz daļēji ierobežojumus apiet, lūdzot savu aptuveni seštūkstoš eiro lielo pensiju izsniegt skaidrā naudā.

“Bet to skaļi nerakstiet, paliela summa,” piebilda Lembergs.

Arī trīs sankciju sarakstā iekļautās Lemberga vadītās biedrības  no ceturtdienas, 9. janvāra, drīkstēs saņemt naudu tikai pamatvajadzību segšanai. Tiesa, jau ziņots, ka pēc paziņojuma par sankcijām biedri tās masveidā pamet, un, piemēram, Ventspils attīstības aģentūru, par kuras vadīšanu Lembergs 2018. gadā saņēmis teju 100 tūkstošus eiro, nu pametusi arī direktore Lilita Seimuškāne.

“Es vairāk neesmu saistīta ar aģentūru,  [.] es esmu jau pabeigusi darbiņu,” sacīja Seimuškāne, norādot, ka viņa pati pieņēma lēmumu aiziet.

Savukārt par to, vai aģentūrā vēl palikuši kādi biedri, viņa ieteica  aprunāties ar valdes priekšsēdētāju Lembergu.

Viņš apgalvoja, ka biedru vēl ir daudz, bet nenosauca, cik tieši un kuri. “Tā ir nevalstiska organizācija, un viņa pati risina savas problēmas,” norādīja Lembergs.

KONTEKSTS:

9. decembrī ASV iekļāvušas globālajā Magņitska sankciju sarakstā no pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru Lembergu, kā arī četras organizācijas – Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.  ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV brīdināja, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Reaģējot uz ASV lēmumu, Lembergs paziņoja, ka apturēs darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē.

Bet valdība nolēma labot situāciju, valsts pārvaldībā pārņemot Ventspils un Rīgas brīvostu pārvaldes, un Saeima 12. decembrī vienas dienas laikā nolēma atbalstīt šo valdības priekšlikumu. Tāpat valsts nolēma veidot jaunu valsts akciju sabiedrību (VAS) "Ventas osta"  Ventspils ostas pārvaldīšanai un apsaimniekošanai.

Vien dažas stundas pēc šāda lēmuma pieņemšanas Saeimā kļuva zināms, ka Ventspils brīvosta un Ventspils brīvostas pārvalde ir izņemta no ASV sankciju saraksta. Trīs citas organizācijas, kas līdz ar Lembergu tika iekļautas sankciju sarakstā, pašlaik tajā paliek.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt