Lembergs apturēs darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē

Aivars Lembergs apturēs darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē, lai netraucētu tās darbību un konkurētspēju, Lembergs paziņoja tviterī. Viņš lūdzis Ventspils pilsētas domi uz laiku līdz apstākļu noskaidrošanai savā vietā iecelt citu valdes locekli. Domes sēde paredzēta jau otrdien.

ĪSUMĀ:

  • Lembergs atkāpsies no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, lai netraucētu tai strādāt.
  • Lembergs saka, ka Latvijas valdība pārliecinājusi ASV ieviest sankcijas pret viņu.
  • Pēc Lemberga teiktā, notiek Saeimas koalīcijas izrēķināšanās ar opozīciju, kas ir arī viņš.
  • Ventspils brīvosta turpinās strādāt. Ja tiks slēgti tās konti, tad meklēs risinājumu.
  • Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš uzsvēra, ka ASV lēmums nodarīs lielu kaitējumu ostai un Ventspilij.
  • Lembergs ironizēja par situāciju, sakot - labi, ka nav apvainots terorisma atbalstīšanā vai nošauts ar kādu raķeti.

Otrdien preses konferencē viņš stāstīja, ka iekļaušana Magņitska sankciju sarakstā ir  Saeimas koalīcijas un līdz ar to arī valdības mēģinājums izrēķināties ar parlamenta opozīciju, kurā ir arī Lemberga pārstāvētā partija.

Lembergs stāstīja, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija (JKP)) un Juris Jurašs (JKP) devušies uz Amerikas Savienotajām Valstīm, lai pārliecinātu ASV Finanšu ministriju un Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroju (OFAC) iekļaut Aivaru Lembergu sankciju sarakstā.

Lembergs jau esot dzirdējis Rīgā, ka pret viņu kaut kas tiek gatavots. Vienkārši atlaist Ventspils domi būtu pārāk klaji nelikumīgi, tādēļ izdomāts izmantot ASV. "Tāpēc ASV viesojās Latvijas delegācija ar uzdevumu pārliecināt, ka Lembergs ir korumpants, iedzīvojas ar korupciju, un tāpēc ir jāiekļauj sankciju sarakstā," sacīja Lembergs.

Viņš retoriski vaicāja, kāpēc tieslietu ministrs dodas uz ASV Finanšu ministriju. Viņaprāt, tas nav loģiski.

"Ir, kas viņiem uzraksta priekšā to tekstiņu. Un pārrakstīt jau amerikāņi prot.

Un vienkārši amerikāņi tiek izmantoti iekšpolitiskā cīņā par labu pozīcijai, par sliktu opozīcijai. Tā ka visi mani politiskie pretinieki ir pieķerti pie rokas lietas falsifikācijā," stāstīja Lembergs.

Vaicāts par konkrētiem faktiem, kas apliecina Latvijas politiķu spēju ietekmēt ASV Valsts kases lēmumus, Lembergs norādīja, ka bez palīdzības no malas ASV iestādes nevarētu spriest, piemēram, par Ventspils Attīstības aģentūras vai brīvostas pārvaldes darbu. 

Lembergs norādīja, ka Ventspils brīvostas pārvalde nav viņam piederoša, bet ir valsts iestāde. Vienīgais iemesls, kāpēc tā iekļauta sankciju sarakstā, esot vēlme, lai Lembergu atceltu no brīvostas valdes locekļa amata.

Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka pašlaik osta turpinās strādāt, jo bankas vēl neko nav teikušas.

"Ja slēgs kontus, tad arī domāsim," teica Sarmulis.

Uz jautājumu, vai var apgalvot, ka ostas konti nav slēgti, viņš atbildēja, ka nē, jo to vēl nezina. Oficiāla paziņojuma no bankas neesot bijis, un viņš pats interesējies nav.

Ventspils domes priekšsēdētāja 1.vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš uzsvēra, ka ASV lēmums nodarīs lielu kaitējumu ostai un Ventspilij, jo investori tagad apsvērs to, vai ieguldīt ostā. Un pilsētas attīstība esot cieši saistīta ar ostas darbu.
"Tā nav pozitīva ziņa, tā nav pozitīva ziņa arī stividoriem, kas strādā Ventspils ostā.

Man jau zvanīja ļoti liela uzņēmuma menedžeris šorīt, viņš ir ļoti uztraukts. Un jebkurš jauns investors tagad izvērtēs, ņemot vērā šo informāciju," stāstīja Vītoliņš.

Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija esot nevalstiskas organizācijas un savu darbību uzturot par biedru naudām. Tās, visticamāk, savu darbību iesaldēšot, ja bankas tās neapkalpos.

Lembergs uzsvēra, ka demokrātiskā valstī vajadzētu būt iespējām skaidrot, ja kāds tiek apvainots noziegumos, piebilstot, ka nevienā pret viņu ierosinātajā lietā notiesājoša sprieduma nav.

"Tas ir vairāk nekā nožēlojami. Protams varētu sist sev pie krūts - baigais džeks. Pirmais un vienīgais. Ierindots tādu personāžu vidū, kuri pārticības ziņā liek četras nulles klāt manai pārticībai un kuras savā ietekmē ir nesalīdzināmas," sacīja Lembergs. Viņš turpināja ironizēt par to, ka Latvijas valdība varēja viņu arī fiziski iznīcināt.

"Esmu pateicīgs Bordānam, [Krišjānim] Kariņam un ASV valdībai, ka viņi pret mani neizmantoja raķešu iekārtas, jo tā jau arī mani var iznīcināt daudz vienkāršāk," sacīja Lembergs.

Viņš arī esot priecīgs, ka vēl nav apvainots terorisma atbalstīšanā - Ziemeļkorejas kodolprogrammas un raķešu būves finansēšanā, bet nebrīnīšoties, ja arī tā notiktu.

Lembergs uzskata, ka sankcijas pret viņu vērstas tagad, jo nevienam pret viņu nav tik daudz naida, kā tagad pie varas esošajiem JKP pārstāvjiem, kā arī ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam ("Jaunā Vienotība"). Iespējams, arī Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") ASV pilsonība palīdzējusi rīkoties raitāk.

KONTEKSTS:

ASV iekļāvusi smagos noziegumos apsūdzēto un no pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru Aivaru Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā, liecina ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojums. ASV paziņojumā Lembergs nosaukts par oligarhu; uzskaitīti iemesli iekļaušanai sarakstā.

Vēl sankciju sarakstā iekļautas  četras organizācijas - Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.  

ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV sankcijas tiek ievērotas publiskās un privātās partnerības jomā un Eiropas Savienības fondu un citas ārvalstu finanšu palīdzības jomās.

ASV ir izteikušas brīdinājumu, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt