Panorāma

Narkoloģe: alkohols pašlaik ir pārāk viegli iegūstams

Panorāma

Panorāma

A. Lemberga lietu apgabaltiesa izskatīs rakstveidā

Lemberga krimināllietu apgabaltiesa izskatīs rakstveidā

Tā dēvēto Aivara Lemberga krimināllietu Rīgas apgabaltiesa skatīs rakstveidā, kā izskatīšanas datumu nosakot 2022. gada 21. decembri.

ĪSUMĀ:

  • Lemberga krimināllietu otrās instances tiesa plāno skatīt rakstveidā.
  • Tiesa to pamato ar Covid-19 infekcijas pārvaldības likumu.
  • Turklāt lietas izskatīšana pirmajā instancē ilga vairāk nekā desmitgadi, un tiesa nevēlas turpināt šādu praksi.
  • Kā lietas izskatīšanas datums noteikts nākamā gada decembris.
  • Tas nozīmē, ka šajā datumā jau varētu būtu gaidāms spriedums.
  • Šajā krimināllietā vairākkārt paustas aizdomas, ka apsūdzētie dažādi centušies lietas izskatīšanu kavēt.
  • Arī patlaban lietas izskatīšanu rakstveidā apsūdzētie nesteidz atbalstīt.

Covid-19 izplatības dēļ tiesas jebkuru krimināllietu apelācijas kārtībā var izskatīt rakstveidā. Rīgas apgabaltiesa lēmusi, ka šādā procesā izskatīs arī krimināllietu, kurā apsūdzēts bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Tomēr kā pamatojumu tiesnese Sandra Amola minēja ne tikai Covid-19: “Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese ir ņēmusi vērā krimināllietas izskatīšanas ilgumu pirmās instances tiesā, iegūto pierādījumu un ziņu apjomu un atzinusi, ka lietas izskatīšana ir iespējama rakstveida procesā pēc lietā esošajiem materiāliem, ievērojot apelācijas instances tiesas kompetenci.”

Pirmā instance Lemberga lietu skatīja vairāk nekā 10 gadus, taču apelācijas instance kā izskatīšanas datumu noteikusi 2022. gada 21. decembri. Tas nozīmē, ka šajā datumā spriedums būs pieejams lietas dalībniekiem.

Iesaistītie šonedēļ var iesniegt pamatotus lūgumus, kādēļ lieta tomēr jāskata mutvārdu procesā. Lemberga aizstāvis Māris Grudulis norādīja, ka trešdien tiksies ar Lembergu, lai spriestu, vai rakstveida procesam iebilst. Arī Lemberga dēla Anrija Lemberga advokāts Oskars Rode teica, ka vēl domā, kā rīkoties.

Savukārt trešā apsūdzētā Anša Sormuļa aizstāvis Jānis Rozenbergs atbildēja, ka, visticamāk, prasīs lietu skatīt mutvārdu procesā. “Tomēr šķiet, ka šī lieta varētu būt pietiekami komplicēta, lai to kvalitatīvi varētu izskatīt rakstveida procesā. Tādēļ, visdrīzāk, lūgums par lietas skatīšanu mutiskā procesā no mūsu puses varētu būt līdz šīs nedēļas beigām iesniegts.”

Tiesa norādīja, ka lietu skatīt rakstveidā iespējams arī tāpēc, ka neesot nepieciešams nopratināt lieciniekus. Apsūdzētie gan lūguši tiesu vairākus lieciniekus iztaujāt, tomēr tiesa atbildējusi, ka jau pirmajā instancē visi pieteiktie liecinieki vai nu nopratināti, vai arī to iztaujāšana atteikta.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt Lembergs atzīts par nevainīgu apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz 2 gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt