4. studija

Šoziem lielie vējie pamatīgi papluinījuši ne vien kokus, bet arī antenas

4. studija

Kāpēc iedzīvotāji, kuriem ik mēnesi pienākas 15 vai 20 eiro atlaide, to nesaņem?

Kā, mēģinot ietaupīt elektrību, var iedzīvoties smagās veselības problēmās?

«Leģionāru slimības» risku dēļ iesaka uzmanīties ar ūdens temperatūras samazināšanu sildierīcēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības inspekciju satraukusi pašvaldībās izskanējusī vēlme elektroenerģijas taupības nolūkos samazināt karstā ūdens temperatūru pilsētas ūdensvada sistēmā, jo, neuzturot vismaz 50 grādu karstumu centralizētajās ūdens sistēmās, var rasties labvēlīga vide legionelozes jeb tā dēvētās "leģionāru slimības" uzliesmojumam. Arī individuālo ūdens sildierīču izmantotājiem ir jābūt ļoti uzmanīgiem, lai, taupot naudu par elektroenerģiju, nevajadzētu riskēt ar savu veselību.

Dažādas individuālās ūdens sildierīces pamatoti dēvē par "elektrības rijējiem", jo ūdens uzkarsēšanai tām tiešām nepieciešams laiks un arī nopietns elektroenerģijas patēriņš, kas ne visai iepriecinoši atspoguļojas rēķinos. Šobrīd, kad maksājumi par dažādām ērtībām ir palielinājušies rekordātrumā, ļaudis domā, kā ietaupīt, bet Veselības inspekcijā uztraucas, jo vēlme ietaupīt uz ūdens sildierīču rēķina draud ar legionelozes jeb leģionāru slimības uzliesmojumu.

Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis sacīja: "Tās slimības pazīmes ir – smagākā formā attīstās pneimonija, plaušu karsonis, arī augsta temperatūra, muskuļu sāpes. Ļoti līdzīgi simptomi kā šobrīd ar Covid-19 arī. Ir vēl arī vieglāka forma, tā saucamais Pontiaka drudzis, kur neattīstās plaušu karsonis. Ir temperatūra, cilvēks daudz vieglāk pārslimo. Dažu dienu laikā simptomi pāriet. Plaušu karsoņa gadījumā, protams, ja nenotiek intensīva ārstēšanās, nereti arī hospitalizācija, tad cilvēks var arī nomirt, un šādi nāves gadījumi ir iespējami."

Legionellas ir baktērijas, kas dzīvo ūdenī.

Nonākot ūdensvada sistēmās, tās cilvēkam nav bīstamas, ja vien ūdens tiek uzsildīts vismaz līdz 50 grādiem, bet, ja centralizētajās ūdensvada sistēmās un sildierīcēs ūdens būs stāvošs vai aptuveni 40 grādus silts, šīm baktērijām tiks dāvāta vide, kurā pieklājīgi vairoties, un šāda legionellu "ģimene" var radīt ļoti nopietnas veselības problēmas.

"Ir bijuši atsevišķi gadījumi, kad cilvēks ir aizrijies un, ja tas ūdens nonāk plaušās, viņš ir inficēts ar legionellām, tad arī slimība var attīstīties, bet parasti, mūsu gadījumos un daudzās arī Eiropas dienvidvalstīs arī ļoti izplatīti ir, ka šie ūdens pilieni kaut kādā veidā nokļūst gaisā, gaisa aerosola veidā un cilvēks vienkārši viņas ieelpo. Šeit, mazgājoties dušā, protams, var rasties ūdens pilieni gaisā," skaidroja Veselības inspekcijā.

Saskaņā ar Veselības inspekcijas ieteikumu – ja pašvaldībai energoresursu taupības nolūkos ir jāsamazina ūdens temperatūra, tad vismaz cilvēkiem būtu ieteicams neizmantot dušu un tādus ūdens lietošanas veidus, kas rada šļakatas.

Dzerot ūdeni, kurā savairojušās legionellas, vai tajā peldoties – sasirgt nav iespējams.

Ministru kabineta noteikumi, kas pieņemti 2018. gadā, veicinājuši slimības izplatības ierobežošanu, nosakot, ka minimālajai karstā ūdens temperatūrai sistēmā jābūt vismaz 55 grādiem. Šādā temperatūrā baktērija izdzīvot nevar.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks Ervīns Straupe teica: "Tie, kuriem ir individuālā apsildes sistēma, paši atbild par savu apsildes temperatūru, un arī pārbaudīt viņu neviens īsti nevar, jo apsaimniekotājs jau neies dzīvoklī ar termometru un nepārbaudīs, kas tur tek ārā pa dušas sietiņu."

Savukārt Veselības inspekcijas pārstāvis Normunds Kadiķis minēja, ka ir tādi gadījumi, kad cilvēki, kuri ilgstoši nav bijuši savā dzīvoklī, atgriežas un saslimst, jo bija savairojušās legionellas.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas pārstāvis Straupe arī teica: "Tas mūsu ieteikums, un to arī saka medicīnas darbinieki, – faktiski noteciniet un viss būs kārtībā. Un tāpēc mēs vēlreiz sakām, ka minūti būtu vērts notecināt šo ūdeni, ja duša netiek izmantota, teiksim, katru dienu."

2020. gadā ar legionelozi Latvijā saslima 27 cilvēki, pērn – jau vairāk nekā 50.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti