«Legālās narkotikas» nāk no Ķīnas; Latvijā augus apstrādā ar apreibinošām vielām

Lai noskaidrotu, tieši no kurienes Latvijā ienāk jaunās psihoaktīvās vielas, tautā sauktas arī par legālajām narkotikām, Valsts policija plāno vēl ciešāk sadarboties ar muitu un citām institūcijām. Pēc policijas ziņām, Latvijā psihoaktīvās vielas rūpnieciski neražo, taču atklāti atsevišķi gadījumi, kad tepat tējas vai augu maisījumi apstrādāti ar apreibinošām vielām.  

Precīzi jānoskaidro ceļi, kā Latvijā ienāk jaunās psihoaktīvās vielas, kas tautā nereti dēvētas par legālajām narkotikām. Šādu Valsts policijas uzdevumu piektdien Latvijas televīzijas raidījumā „Rīta Panorāma" akcentēja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

„Mēs ar Muitas kriminālpoliciju, Finanšu policiju esam pārrunājuši šos jautājumus, kopā plānojam. Visi grib iesaistīties, grib kopīgiem spēkiem šo lietu atrisināt, cik nu to vispār var atrisināt. Pilnībā atrisināt to mēs nevaram, bet ierobežot līdz tam, ka tās iedzīt tādā pagrīdē, jo pagaidām tas ir atklātā veidā," klāstīja Ķuzis.

Policijas informācija liecina, ka jaunās, psihoaktīvās vielas šobrīd pārsvarā tiek ražotas Ķīnā, un no Ķīnas tās arī izplata pa visu pasauli. Latvijā tās var ienākt pa dažādiem ceļiem, norāda Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

„Tātad pastarpināti no Ķīnas, vai citām valstīm tās varētu ienākt pa taisno, ja Latvijā pa pastu tiek pasūtīts. Vai, tur kur ir vājāks normatīvais regulējums un kur var būt nav tāda aizlieguma kā Latvijā, varētu tur ienākt Eiropas teritorijā, un tad varētu virzīt pa gaisa satiksmi vai sauszemes ceļiem," stāstīja Grišins.

Grišins arī piebilda, ka apreibinošās vielas pa sauszemes ceļiem tiek vestas pārsvarā no kaimiņvalstīm. Grišins arī norāda, ka pēc policijas ziņām, jaunās psihoaktīvās vielas Latvijā rūpnieciski neražo.

„Latvijā nonāk gan jau apstrādātas tējas, dažādi augi kaltēti. Tā ir galīgā produkcija lietošanai. Var ienākt koncentrāts. Latvijā pašu vielu neražo, bet var apstrādāt tējas, dažādus augus," skaidroja Grišins.

Grišins piebilda, ka policija ir aizturējusi cilvēkus, kas tepat Latvijā ar no ārvalstīm ievestu vielu apstrādāja tējas - augu maisījumus - un tā sagatavoja maisījumus tirgum. Tomēr visbiežāk apreibinātājus ieved jau kā gatavu produkciju.

Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes vadītājs Edijs Ceipe arī atzina, ka  veicot  kratīšanas narkotiku kontrabandas lietās, pārvalde atklājusi milzum lielu daudzumu žāvētu augu un dažādas vielas.

Arī viņa vadītā pārvalde atklājusi, ka atsevišķos gadījumos augu maisījumi ar dažādām vielām tiek apsmidzināti tepat Latvijā, un pēc tam, visticamāk, nonāk tirgotavās.

Ar jaunu sparu legālo narkotiku problēmu Latvijā nesen izgaismoja kāda 18 gadu veca skolēna nāve - medijos izteikti pieņēmumi, ka tā varēja būt saistīta ar šo apreibinātāju smēķēšanu. Policija šajā lietā turpina izmeklēšanu

„Diemžēl šeit ir jāsecina, ka šo vielu lietošana bija sistēmiska. Pagaidām mums nav pierādījumu, ka tas bija cēloņsakarībā ar nāvi, to noteiks ekspertu slēdzieni, bet mēs strādājam pie tām vietām, kur viņi varēja iegādāties, un tā ir Rīgas centrāla daļa," atklāja Grišins. 

Grišins norādīja, ka sabiedrībā daudz tiek runāts par cīņu pret legālo narkotiku tirdzniecību, taču maz par profilaksi, lai jaunieši tās vispār nesāktu lietot. Jaunās psihoaktīvās vielas bīstamas ir arī tāpēc, ka tās ir ļoti koncentrētas un to iedarbība uz organismu ir ļoti intensīva. Tāpēc arī noziedznieki var šīs vielas transportēt mazākos daudzumos nekā citas narkotikas, piemēram, kokaīnu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt