Dienas ziņas

Sieviešu klubs "Liepas" pagaidām bez mājām

Dienas ziņas

Autoveikals Kuldīgas novadā

Latvijā par drošību uz ledus neviens neatbild

Ledus drošumu lielākoties nākas vērtēt pašiem iedzīvotajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Atšķirībā no Rīgas pašvaldības, kas ilgstošā salā atcēlusi aizliegumu atrasties uz ledus vairākās pilsētas ūdenstilpnēs, citviet Latvijā pašiem iedzīvotājiem nākas izlemt, vai ledus ir gana drošs. Speciālisti iesaka pagaidīt, līdz ledus biezums sasniedzis 15 centimetrus, bet slidotājiem – 25.

Kaut gan nav oficiālas informācijas par ledus biezumu uz Daugavpils pilsētas teritorijā esošā Stropu ezera, makšķerēšanas entuziastu tur netrūkst. Optimisti lēš, ka ledus biezums sasniedzis 15 centimetrus (cm), citi apgalvo – ir tikai 10 cm biezs.

Atšķiras arī makšķernieku viedokļi par to, kurā brīdī kāpt uz ledus ir droši. “Es eju, kad ir vismaz 10 cm, neriskēju. Un skatos pēc laikapstākļiem – ja bijis ilgstošs atkusnis un ir tie paši 10 cm, tad jau kļūst bīstami, bet, ja bijis kādi centimetri 30, tad nekas  - vēl ilgi ledus turēsies,” pieredzē dalās makšķernieks Valērijs. Savukārt makšķernieks Oļegs ir pārdrošāks – viņaprāt, vien 5 cm biezs ledus esot spējīgs  izturēt cilvēka svaru, bet pašlaik pat ar auto varot braukt.

Skeptiskāka noskaņa ir Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienestā (VUGD). Jaunā gada pirmajās piecās dienās nācies palīdzēts jau diviem ielūzušiem cilvēkiem.

Glābēji uzsver - pat ja Latvijas ūdenstilpnēs būtu regulāri mērījumi, tas vēl negarantētu cilvēku drošību. Pat pāris metru attālumā no urbuma vietas ledus biezums var krasi atšķirties.

“Kur ir lēna, mērena straume, nav krūmu, nav zāļu dažādu ūdenī, tur tas ledus būs biezāks. Bet tādās vietās, kur būs krūmāji, ūdenszāles, tilts, kas savā veidā kalpo kā ekrāns siltuma atstarošanai – šajās vietās ledus būs plānāks. Un līdz ar to domāt, ka vienā vietā mēs apskatījāmies ledus biezumu, otrajā vietā tas būs tikpat biezs – es tā nedarītu,” norāda VUGD Latgales reģiona brigādes dienesta sektora operatīvais dežurants Juris Borskis.

Daugavpils Universitātes Ķīmijas un ģeogrāfijas katedras docents docents Juris Soms gan norāda, ka Latvijas pašvaldības tomēr varētu vairāk rūpēties par iedzīvotāju drošību uz ledus, kaut vai vadoties no Igaunijas piemēra. “Tie paši igauņu kolēģi, kad viņi ziemas ledus ceļus veido – uz Sāremā salu var aizbraukt pa ledu, ne Rīgas jūras līci, bet Baltijas jūrā vai uz Peipusa ezera. Tur ir pašvaldības dienests, kas regulāri mēra, skatās, un tad ir tikai pa to iezīmēto maršrutu zināms, ka ir pietiekami droša braukšana vai iešana,” stāsta Soms.

Makšķerniekiem viņš iesaka pagaidīt, līdz ledus biezums sasniedzis 15 cm, savukārt tiem, kas vēlas doties slidot – vismaz 25 cm. Jāatzīmē, ka pagājušajā ziemā, ielūstot ledū, dzīvību Latvijā zaudēja 15 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti