Sadaļas Sadaļas

LBAS par Zolitūdes traģēdiju: darbinieki signalizācijas dēļ drīkst pamest darba vietu

Lai nepieļautu Zolitūdei līdzīgas traģēdijas, Latvijā ikvienam strādājošajam vajadzētu būt zinošam savās darba tiesībās, tostarp darba aizsardzības jautājumos. Piemēram, tad, kad skan signalizācija, darba ņēmējam ir tiesības pamest darba vietu un doties uz drošu patvērumu, kas var novērst traģēdiju, norāda Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) pārstāvji.

"Darba likums noteic, ka darbiniekam ir tiesības neveikt darbu, kas apdraud viņa dzīvību. Tādējādi – lai kādi arī būtu darba devēja iekšējie rīkojumi, situācijās, kad atskan signalizācija, darba ņēmējam ir tiesības pamest darba vietu un doties uz drošu patvērumu," sacīja LBAS konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs.

Savukārt LBAS darba aizsardzības speciālists Mārtiņš Pužuls uzsvēra, ka traģēdijas galvenā mācība ir – ikreiz, kad ēkā atskan signalizācija, visiem ir nekavējoties jāevakuējas atbilstoši plānam.

"Dzīvē gan nereti vērojamas situācijas, kad signalizācijas iedarbošanos vērtē kā viltus trauksmi un uz to nereaģē. Nesenie notikumi parādīja – ja evakuācija būtu notikusi, varējām izglābt vairāk nekā pussimt dzīvību," teica LBAS darba aizsardzības eksperts.

Diemžēl daļai Latvijas strādājošo nereti darba aizsardzības jautājums novirzās otrajā plānā, jo cilvēki ir pārliecināti, ka ar viņiem nekas slikts nevar atgadīties, pauž LABS pārstāvji.

"Tomēr visi nelaimes gadījumos cietušie, kas vērsušies pēc palīdzības pie LBAS, atzīst – ja būtu iespēja patīt laiku atpakaļ, viņi ievērotu darba aizsardzības noteikumus. Ja cilvēks strādā vietā, kur jālieto, piemēram, ķivere, brilles vai drošības josta, tad tas ir jādara katru darba laika minūti, nevis tad, kad nāk priekšnieks vai pārbaude," mudināja Pužuls.

Savukārt darba devējiem galvenā traģēdijas mācība ir, ka viņiem būtu godprātīgi jāpilda Darba aizsardzības likumā noteiktais pienākums kvalitatīvi izvērtēt darba vides riskus. Ja tas netiek darīts, sekas var būt traģiskas. Pilnīgi loģiski, ka darbiniekiem ir jāpiedalās procesos, kas saistīti ar darba vides risku izvērtējumu, bet darba devējam jākonsultējas ar darbiniekiem par šiem procesiem.

LBAS, kas ir ikviena Latvijas darba ņēmēja sardze, vēlas paaugstināt strādājošo zināšanas par savām darba tiesībām. Tāpēc kampaņā "Esi zem jumta!", kas visā valstī norisinās no 9. septembra līdz 31. decembrim, LBAS strādājošos mudina vairāk interesēties par savām darba tiesībām un vienlaikus izvērtēt ieguvumus, kādus viņiem var sniegt dalība arodbiedrībā.

Jau ziņots, ka novembra nogalē Zolitūde iebruka veikala „Maxima" ēkas jumts, gājuši bojā 54 cilvēki. Aculiecinieki stāstījuši, ka ēkā strādāja signalizācija, un lielu neizpratni sabiedrībā raisīja tas, ka cilvēki no ēkas netika evakuēti un veikala darbiniekiem esot pavēlēts turpināt darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt