LBAS: 66% darbinieku ievēro tikai tos drošības noteikumus, kuru pārkāpums apdraud dzīvību

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) veiktā aptaujā 66% respondentu atzinuši, ka ievēro tikai tos darba drošības noteikumus, kuru pārkāpums var radīt tiešus draudus viņu dzīvībai, aģentūrai BNS pavēstīja LBAS komunikācijas konsultante Karīna Javtušenko.

"Šie aptaujas dati liecina, ka sabiedrības attieksme pret savu veselību un pat dzīvību darbavietā ir pavirša," uzsvēra LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Valsts darba inspekcijas dati liecina, ka Latvijā 2012.gadā darbavietās gājuši bojā 34 cilvēki, visbiežāk – darbinieku neuzmanības vai pārgalvības dēļ, kā arī darba devēju nevērīgās attieksmes dēļ pret darba drošību, un tas ir dramatisks skaitlis, norādīja LBAS.

Tikai 30,5% strādājošo LBAS aptaujā atbildējuši, ka vienmēr ievēro darba drošības noteikumus. Piedevām gandrīz ceturtdaļa strādājošo jeb 23% būtu gatavi atteikties no individuālajiem darba aizsardzības līdzekļiem – darba cimdiem, ķiveres, aizsargbrillēm un citiem –, ja darba devējs piedāvātu paaugstināt darba algu. Bet vēl 19% aptaujāto apsvērtu šādu iespēju, iepriekš izvērtējot algas paaugstinājuma apmēru, liecina LBAS aptauja.

Savukārt gandrīz trešdaļa aptaujāto jeb 31% atzinuši, ka viņu darbavietā visi ar darba drošību saistītie jautājumi tiek uztverti kā formalitāte. Tikpat daudz respondentu norādījuši, ka darba drošības instruktāža viņu darbavietā izpaužas kā parakstīšanās instruktāžu žurnālā – darba instruktāža nenotiek un ar darba drošību saistītie jautājumi netiek pārrunāti. Regulāras un kvalitatīvas darba drošības instruktāžas saņem tikai 20% aptaujāto.

LBAS eksperts darba aizsardzības jautājumos Ziedonis Antapsons uzsvēra, ka darba aizsardzība ir komplekss pasākums, kurā vienlīdz nozīmīga loma ir gan darba ņēmējam, gan darba devējam. "Kaut arī tā ir vispārzināma patiesība, cilvēkiem parasti šķiet, ka ar viņiem nekad un nekas slikts nenotiks. Īpaši darbā. Nelaimes gadījumu statistika gan liecina pretējo – negadījumi darbā notiek, turklāt aizvien biežāk. Tāpēc nav pieļaujama formāla pieeja darba drošības jautājumiem nedz no darba devēju, nedz arī darbinieku puses. Par darba drošību savā uzņēmumā katram ir jāpiedomā," sacīja Antapsons.

Lai pievērstu sabiedrības pastiprinātu uzmanību darba drošībai un sekām, kuras izraisa nevērīga attieksme pret to, pirmdien LBAS sāk informatīvu kampaņu ar provokatīvu instalāciju pilsētvidē, kura Esplanādes laukumā būs apskatāma līdz 3.martam.

"Kāpt jaunceltnē bez drošinājumiem vai ķiveres, zāģēt koku bez noteiktām iemaņām to darīt un instruktāžas par pareizu meža tehnikas lietošanu ir tas pats, kas lēkt uz galvas upē nezināmā vietā... Tiesa, cilvēki to parasti sāk apzināties vien brīdī, kad nelaimē nokļūst paši vai tā skar viņu tuviniekus. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību tam, cik nozīmīga un bieži vien izšķiroša loma ir darba drošības noteikumu ievērošanai ikdienā, esam sākuši informatīvu kampaņu. Tās sākotnējais centrālais elements ir provokatīva vides instalācija, kas tiešā veidā ataino dramatisko situāciju darba drošības jomā Latvijā – tajā ir simboliski attēloti 34 cilvēki, kuri gājuši bojā nelaimes gadījumos darbā 2012.gadā," informēja Krīgers.

Pie vides instalācijas objekta Esplanādes laukumā 26. un 28.februārī iedzīvotāji arī varēs saņemt LBAS konsultācijas darba aizsardzības jautājumos.

LBAS aptauju veica interneta vidē, tajā piedalījās 1229 respondenti vecumā no 26 līdz 65 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti