Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jauno žurnālistu apmācības Lazdonā

Lazdonā skolu avīžu autori apgūst žurnālistikas pamatus

Lai arī šobrīd viens no galvenajiem informācijas avotiem ir internets, laukos arvien cieņā arī drukātā prese, tostarp pat skolu avīzes. Lai pilnveidotu to veidotāju - skolēnu - zināšanas žurnālistikā, Madonas novada Lazdonas pamatskolā aizritējušas mācības. Tajās plašāku ieskatu par žurnālistikā iesaistīto profesiju specifiku guva arī kaimiņu novadu Cesvaines un Lubānas skolu avīžu izdevēji.  

Piedaloties dažādās aktivitātēs, ieklausoties speciālistu ieteikumos, kā arī praktiski darbojoties un apmainoties pieredzē, Lazdonas pamatskolā, kas pērn guva gada labākās skolas avīzes nosaukumu, skolu avīzes veidojošie   jaunieši guva zināšanas, kas palīdz attīstīt spējas un iemaņas mediju jomā. 

Lazdonas pamatskolas direktora vietas izpildītāja Inese Juhnoviča uzsvēra, ka uzdevums jauniešiem nav viegls, jo darbs prasa piepūli, disciplinētību, arī latviešu valodas zināšanas. "Lai avīze taptu kvalitatīva, tas ir ne tikai vizuālais,  bet arī pareiza literāra valoda, kas ir jāmācās. Ir daudz jālasa, jāstrādā ar informācijas avotiem," viņa sacīja.

Ne tikai skolotāji, bet arī bērni atzīst, ka darbojoties žurnālistikā nepieciešamas visdažādākās prasmes.

Madonas 1. vidusskolas skolniece Linda Kaščuka atzīst, ka jābūt diezgan sabiedriskam, jāmāk komunicēt ar cilvēkiem. "Jo jābūt drosmei, lai pieietu, pajautātu, lai mācētu arī formulēt jautājumus," teica Linda.

Tomēr, tikai veicot uzdevumus praktiski, jaunieši var izprast, kā darboties un vai vispār mēdiju joma ir tā, kura varētu viņus interesēt nākotnē. Tādēļ bērnu gatavotās un konkursam iesniegtās skolas avīzes vērtēja un pasākumā piedalījās dažādu mediju pārstāvji. Viens no viņiem - Madonas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists, fotogrāfs, Dāvis Veckalniņš aicināja bērnus fotografēt, līdztekus sniedzot vērtīgas atziņas par iegūtajiem attēliem, to apstrādi, kā izmantot gaismu un kā veidot portretus. Fotogrāfs arī uzsvēra būtiskus autortiesību nosacījumus.

"Fotogrāfijām nav atsauču, tās ir bez autora. Vienkārši tajā brīdī, kad pieliekam klāt autoru, viņš uzņemas atbildību par to, ko ir radījis un ko viņš publicē," sacīja fotogrāfs. "Tādā veidā mēs varam panākt, ka šie jaunie cilvēki izaug, jo viņi uzņemas atbildību par savu darbu.”

Veidojot skolas avīzi, bērni strādā vairākās rubrikās, atspoguļojot skolas un ārpus skolas dzīvi, veidojot ziņu apskatus un plašākas intervijas, kas ataino skolas dzīvi kopumā. Šogad, pēc neatkarīgās žūrijas vērtējuma, gada labākās skolas avīzes tituls piešķirts Madonas valsts ģimnāzijai, kas vadoties pēc tradīcijas, nākamgad konkursantus uzņems savā skolā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti