Pusdiena

Pusdiena 26.08.2018

Pusdiena

Vēlētāja rosina vienkāršot kārtību, kā pieteikties balsošanai pa pastu

Lauvastiesu hronisko pacientu vajadzībām plānotās naudas grib atdot tehnikas iegādei

Lauvastiesu hroniskiem pacientiem plānotās naudas grib atdot tehnikas iegādei

Jau otrdien, 28.augustā, valdībai jālemj par Veselības ministrijas (VM) piedāvājumu novirzīt jaunu medicīnas iekārtu iegādei lielāko daļu naudas, kuru šogad bija paredzēts izlietot ar hroniskajām slimībām sirgstošu pacientu aprūpei. No hronisko pacientu ārstēšanai sākotnēji paredzētajiem gandrīz 11 miljoniem eiro citiem mērķiem plānots novirzīt teju 8,3 miljonus eiro.

Gandrīz 11 miljoni eiro, kas šā gada budžetā bija paredzēti, lai nodrošinātu veselības aprūpi ar hroniskām slimībām slimojošiem pacientiem, šogad netiks izmantoti sākotnēji paredzētajam mērķim. Šonedēļ valdības sēdē iekļauts Veselības ministrijā tapis informatīvais ziņojums. No tā izriet, ka četras piektdaļas no naudas, kuru bija paredzēts tērēt hronisko slimību pacientiem, tagad ministrija vēlas novirzīt citiem mērķiem.

Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) pārstāvošā veselības ministre Anda Čakša, pamatojot šo piedāvājumu, atzīst, ka hronisko slimnieku ārstēšanai paredzētā nauda šogad, visticamāk, netiktu izlietota sākotnēji plānotajiem mērķiem.

Tas tādēļ, ka normatīvie akti, kas regulētu šādu pacientu ārstēšanas kārtību, tapuši daudz ilgāk, nekā plānots.

"Pagāja zināms laiks, izstrādājot noteikumus, kādā veidā slimnīcas šos pacientus "iezīmē", kā notiek tā viņu aprūpe. Tas sākās tikai gada otrajā pusē. Finansējums bija plānots vairāk mēnešiem. Līdz ar to tur ir naudas aiztaupījums," teica ministre.

Tādēļ, redzot, ka budžetā ieplānoto naudu līdz gada beigām iztērēt neizdosies, VM nolemts to atvēlēt citām vajadzībām.

No nepilniem 11 miljoniem eiro, kas sākotnēji bija paredzēti hronisko slimību pacientiem, vairāk nekā pusi plānots atvēlēt jaunu medicīnisku iekārtu iegādei.

Proti, vairāk nekā 3,2 miljonus eiro plānots tērēt, lai iegādātos jaunas medicīniskās iekārtas, kas nepieciešamas priekšdziedzera un urīnpūšļa vēža diagnostikai un ārstēšanai, bet vēl 2,4 miljonus eiro iecerēts atvēlēt jaunu datortomogrāfu iegādei. Čakša gan atzīst, ka šāda naudas pārdale uzskatāma par īstermiņa risinājumu.

"Tas ir jautājums, kas būs jārisina arī ilgtermiņā uz priekšu, kādā veidā iezīmēt tarifā, vai atsevišķu maksājumu, no kā atjaunot tehnoloģisko resursu tad, kad tehnoloģijas ir vairāk nekā septiņus vai desmit gadus vecas. Te nav runa par jaunu tehnoloģiju nomaiņu.

Viens piemērs – Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tehnoloģiskais parks ir desmit un piecpadsmit gadus vecs. Tas bieži plīst un biežāk ir nespējīgs strādāt, nekā palīdzēt cilvēkiem," norāda veselības ministre.

Spriežot pēc valdībā iesniegtajam ziņojumam pievienotajiem dokumentiem, informatīvais ziņojums par naudas pārdali saskaņots tikai ar Finanšu ministriju. Nedz pacientu, nedz mediķu organizāciju atzinumi šim ziņojumam nav pievienoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt