Laulāto zaudējušie pensionāri var pieteikties 12 mēnešu atraitņa pabalstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ikviens seniors, kura laulātais šogad dosies mūžībā, turpmāk gadu varēs saņemt atraitņa pabalstu. Tas nozīmē, ka valsts atteikusies no līdzšinējā vienreizējā pabalsta divu aizgājēja pensiju apmērā un maksās pusi no aizgājēja pensijas 12 mēnešus. Un jāpiebilst, ka pabalsts pienāksies vienīgi oficiālā laulībā esošiem senioriem, kuri sasnieguši valstī noteikto pensionēšanās vecumu.

Līdz šim seniors, kura laulātais devās mūžībā, saņēma vienreizēju valsts pabalstu divu laulātā pensiju apmērā. Vēl pienācās apbedīšanas pabalsts, bet ar to mēdza nepietikt, lai nokārtotu bēru izdevumus, mantošanas tiesības un nostabilizētos dzīvei vienatnē.

Patlaban vidējā pensija Latvijā nedaudz pārsniedz 350 eiro mēnesī. Tomēr lielākā daļa pensionāru – aptuveni 40% – mēnesī nesaņem pat 300 eiro. Gandrīz tikpat daudzi saņem 300 līdz 500 eiro. Līdz ar to senioram, pēc otra nāves paliekot vienam, izdzīvošana var būt apgrūtināta.

No šī gada pensionāram – atraitnim pienāksies apbedīšanas pabalsts un atraitņa pabalsts 12 mēnešu garumā. Katru mēnesi puse no aizgājēja pensijas.

“Pirmais gads, kad nomirst dzīvesbiedrs, ir vissmagākais. Varbūt ir kredītsaistības, varbūt ir kādas citas saistības, varbūt dzīvojamā platība ir jāpārskata, kur dzīvot. Pusgads ir nepieciešams, lai mantojuma lietas sakārtotu,” norāda Labklājības ministrijas vecākā eksperte Dace Trušinska.

Protams, tā ir liela palīdzība – saka uz ielas aptaujātie pensionāri. “Komunālie maksājumi palielinās visu laiku. Dzīvot ir grūti. Visu laiku rēķini, lai izdzīvotu,” saka Nadežda.

“Tā ir laba lieta, jo tomēr kaut kāds pabalsts, kaut vai gadu, bet tomēr viņš ir,” saka Gunārs. Tam piekrīt arī Silva: “Tie pārdzīvojumi ir pietiekami daudz. Materiālais stāvoklis daudziem ir slikts. Tas tomēr cilvēkam ļauj sakārtot dzīvi. Tas ir ļoti apsveicams lēmums.”

Labklājības ministrijā stāsta, ka

jaunā kārtība attieksies vien uz tiem senioru pāriem, kas abi sasnieguši pensionēšanās vecumu un dzīvojuši oficiālā laulībā.

Lai saņemtu atraitņa pabalstu, jāraksta iesniegums, ko izskatīs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Pagaidām vēl neviens neesot pieteicies. “Tas attiecas uz cilvēkiem, kuru dzīvesbiedrs būs miris pēc šī gada 1. janvāra. Šodien ir 3. janvāris,” norāda Trušinska.

Lai gan nauda sēras neatsver, atspaids gan ir būtisks, vērtē Rīgas aktīvo senioru aliansē. “Tas ir, no vienas puses, tā kā sāpīgs atgādinājums, bet, ņemot vērā situāciju, kā pensionāri dzīvo, es uzskatu, ka tas ir pozitīvi,” saka Rīgas aktīvo senioru alianses valdes locekle Silvija Beinerte.

Atraitņa pabalstam šogad ierēķināti divi ar pusi miljoni eiro. Nākamgad un citus gadus rēķinoties ar aptuveni astoņiem miljoniem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti