Lauku ģimenes ārstu gatavība savā praksē vakcinēt pret Covid-19 atšķirīga

Iedzīvotāju vakcinēšanai pret Covid -19 gatavojas arī ģimenes ārsti. Šobrīd gan vakcinēšanas tempi ir visnotaļ zemi un plaša potēšanas kampaņa visā Latvijā nav izvēršama. Neskatoties uz to, tiek gatavots viss, lai brīdī, kad vakcīnu būs vairāk, varētu sākt straujāku vakcinēšanu, iesaistot arī ģimenes ārstus. Lai arī aptaujātie ģimenes ārsti ir gatavi vakcinēt lauku teritorijās dzīvojošos, Lauku ģimenes ārstu asociācijā stāsta – ir arī kolēģi, kas atsakās. Kādēļ tā?

Lauku ģimenes ārstu gatavība savā praksē vakcinēt pret Covid-19 atšķirīga
00:00 / 02:24
Lejuplādēt

Ciblas novada Lucmuižā pacientus pieņem ģimenes ārsts Roberts Vasiļjevs. Viņš skaidroja, ka šobrīd nekādu konkrētu līgumu par vakcinēšanu pret Covid-19 neesot, tomēr viņš ir gatavs un, ja tas būs nepieciešams, arī viņa praksē, Lucmuižā, būs iespējams vakcinēties pret Covid-19.

"Ja nepieciešamība vakcinēt būs, protams, es ar to rēķinos, un es domāju, kā to realizēt. Te ir “sava dzīve”, kā to veikt. Oficiāli pagaidām es neesmu nekādus līgumus parakstījis, bet, ja būs nepieciešams, protams, es to darīšu," atzina ģimenes ārsts.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska jau sacījusi, ka laukos ir arī ģimenes ārsti, kuri atsakās no savas prakses iesaistīšanas vakcinēšanā, tomēr iemesli parasti, viņasprāt, ir ļoti pamatoti.

Ģimenes ārsti no vakcinēšanas savā praksē mēdz atteikties, ja viņi strādā, piemēram, poliklīnikā, kurā jau ir atsevišķs vakcinēšanas kabinets, kā arī praksēs, kuras ir ļoti nelielas.

"Ir vēl arī tādas ļoti mazas lauku ģimenes ārstu prakses, kur pacientu blīvums ir ļoti maziņš un viņi ir attālināti viens no otra, veci cilvēki, un transporta problēmu dēļ viņi nevar nokļūt laikā un vietā pie ģimenes ārsta. Es domāju, ka tur atkal būs jāpalīdz pašvaldību sociālajiem dienestiem, lai arī šo jautājumu risinātu – kā pacientam nokļūt līdz konkrētajai praksei vai līdz blakus praksei," teica Kozlovska.

Vakcinēt gatava un vakcīnām jau pieteikusies arī ģimenes ārste Vaiņodē – Ilona Blumberga. Vakcināciju pret Covid-19 ģimenes ārste neredz kā kaut ko īpašu. Mainās vakcīnas saturs, bet ne process, pie kā jau pierasts.

"Līdz šim jau vakcinācija notiek. Nekas īpašāks nav. Tikai pote. Tur, man liekas, liela ažiotāža ir. Nekas no jauna nav," vērtēja ārste.  Blumbergas 1900 klientu lielajā praksē pacienti vakcīnai piesakās aktīvi, tomēr ir arī tādi, kuri jāiedrošina, un tādi, kuri atsakās.

"Ir, zvana, piesakās, grib potēties, gaida, nevar sagaidīt. Ir, kas negrib, ir, kas grib. Dažādi. Brīvprātīgi. Citi šaubās, citiem pasaku, ka pati esmu potēta un nekas nekaiš, esmu dzīva. Nu tā," stāstīja Blumberga.

Jau agrāk ziņots, ka vakcinēt gatavi nedaudz vairāk par 80% no visiem ģimenes ārstiem. Tāpat paredzēts, ka viens no četriem veidiem, kā pieteikties Covid-19 vakcīnai, būs ar ģimenes ārsta palīdzību, taču šobrīd šis pieteikšanās kanāls vēl nav atvērts.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā pret Covid-19 tiek vakcinēti medicīnā strādājošie, kā arī sociālās aprūpes centru klientu un darbinieki. Vakcinācijas birojs plāno, ka nākamnedēļ varētu uzsākt 90, 80 un 70 gadus vecu senioru  vakcināciju pret Covid-19. Precīzu datumu, kad tiks sākta senioru vakcinācija, varēs paziņot pēc tikšanās ar ģimenes ārstiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt