Lauku ģimenes ārsti aicina pacientus izvērtēt iespējas saņemt pakalpojumus attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nav iemesla katrreiz apmeklēt doktorātu, ja konsultācijas var saņemt pa telefonu, norāda Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija. Tas jāveic, lai mazinātu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 infekcijas izplatības draudus un pacientiem saglabātu veselības aprūpes pakalpojuma pieejamību. Tāpat būtiski, lai pacienti pēc iespējas tiktu apkalpoti tikai pēc iepriekšējā pieraksta, neradot rindas pie ģimenes ārstiem.

Lauku ģimenes ārsti aicina pacientus izvērtēt iespējas saņemt pakalpojumus attālināti
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daugavpils novada Špoģu doktorātā strādā divi ģimenes ārsti, tepat arī neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde un arī novadā vienīgā lauku aptieka.

“Atnācu nodot analīzes. Es strādāju veikalā, un, ja nu kas, es nekur no tā vīrusa nelikšos,” stāsta vietējā veikala pārdevēja.

Ārdurvis ēkā atvērtas, iespējams, vēdināšanas dēļ un mazākai saskarei ar rokturiem. Koridorā ir vien daži cilvēki.

Pēteris ir sirds slimnieks un bijis spiests griezties pie ģimenes ārsta, jo kardiologs Daugavpilī pieņemšanu atcēlis, pieraksts tikai uz 20. maiju, bet nepieciešamas zāles.

“Kas man atliek, gribi negribi jābrauc pie ģimenes ārsta, vismaz zāles izrakstīs, tepat arī aptieka.”

Daktere Iveta Grotkere, tāpat kā māsiņa, ir sejas maskā. Šis laiks ģimenes ārstiem nav viegls, atklāj ģimenes ārste, kura apkalpo gan Višķu, gan apkaimes Dubnas, Ambeļu un citu pagastu, kā arī blakus novadu pacientus.

“Cilvēki nāk mazāk, vairāk zvana pa telefonu. Mēs arī ievērojam visus piesardzības pasākumus, sargājam sevi un pacientus. Gribētos, lai cilvēki ir apzinīgāki, lai apsver, pirms dodas uz poliklīnikām. Labāk desmit reizes piezvanīt, nekā desmit reizes atnākt.”

Aptieka, jāatzīst, ir visbiežāk apmeklētā vieta. Tekla Gorenko ir ilggadējā Višķu pagasta aptiekāre. Šobrīd šī aptieka Špoģos ir vienīgā lauku aptieka visā Daugavpils novadā, uz šejieni gan nāk pēc zālēm, gan zvana, lai konsultētos.

“Mēs esam dzirdējuši, ka viens te atbraucis no ārzemēm, pie mums Ambeļos atbraukusi vesela ģimene no Vācijas, taču tas bija vēl pirms vīrusa izplatības. Cilvēki jau vairāk satraucas par tiem atbraucējiem, lai viņu ievēro karantīnu.”

Aptiekas klientu šajā laikā ir kļuvis mazāk, taču mazās lauku aptiekas sāk izjust vēl vienu problēmu - zāļu trūkumu.

“Trūkst medikamentu tieši asinsspiedienam. Tas ir lielākais klientu loks. Daļa lielo aptieku ķēžu pietur medikamentus sev, mēs kā lauku aptiekas esam zaudētāji. Mēs neesam tajā ķēdē. Kaut ko jau viņi mums iedod, bet ierobežoti,” stāsta Tekla Gorenko.

Lauku ģimenes ārsti un aptiekāri šobrīd darbojas kā viena komanda un saskaras ar līdzīgām problēmām, piemēram, dezinfekcijas līdzekļu pieejamības jomā nepieciešams valsts atbalsts, Latvijas Radio intervijā apliecina Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska:

“Dezinfekcijas līdzekļu nav, masku nav, halātu, respiratoru nav, mēs dzīvojam uz pēdējām rezervēm. Tieši ģimenes ārstu praksēs šobrīd situācija ir viena no traģiskākajām aizsardzības jomā.”

Konsultācijas pēc iespējas attālināti, telefoniski un caur internetu, tas šobrīd ir optimālākais un visiem drošākais saziņas veids ar ģimenes ārstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti