Dienas ziņas

Sākta Ludzas tautas nama pārbūve

Dienas ziņas

Ādažos atklāj energoefektīvu sporta zāli

Risina vides piesārņojuma problēmas laukosumi

Lauksaimniecības atkritumus savāc bez maksas, lai tos neraktu zemē un nededzinātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai risinātu atkritumu problēmas laukos, kur zemnieku saimniecības vēl aizvien mēdz dedzināt vai norakt zemē izlietotās skābbarības ruļļu un bedru plēves, jau vairākus gadus atkritumu apsaimniekotājs Ziemeļvidzemē tās savāc bez maksas. Reizē ar tām zemniekiem ir iespēja nodot arī citus lauksaimniecībā izmantotos materiālus otrreizējai pārstrādei. 

Kocēnu novada zemnieku saimniecība “Virši” Vaidavas pagastā nodarbojas ar piena lopu audzēšanu. Ganāmpulks gan nav ļoti liels, taču pa ziemu skābbarību izlieto daudz, un ruļļu plēves tik krājas kaudzē. Gadā tie ir aptuveni 10 kubikmetri izlietotā materiāla un, ja nebūtu iespēja plēves nodot bez maksas, saimnieks atzīst - būtu spiests rīkoties, kā agrāk.

“Svilināju, ko tad citu darīs. Nav jau kur likt, tās plēves nepūst, kādas ir, tādas paliek,” saka “Viršu” saimnieks Andrejs Bērziņš.  

Gatavojoties pavasara lauku darbiem un pie reizes sakopjot savu sētu, veidojas arī izlietoto plastmasas kannu un polipropilēna maisu krājumi. Lai arī tos zemnieki nededzinātu, atkritumu apsaimniekotājs SIA “ZAAO” savāc bez maksas. Uzņēmumā norāda, tas šobrīd ir labākais veids, kā samazināt vides piesārņošanu.

“Deg šīs čupas, saimnieki indē gan sevi, gan savus lopus, gan kaimiņus. Šim saimniekam ir 10 kubikmetri, citam ir vēl vairāk, citam mazāk, un šī plēve jau deg ilgi, kūp, ir smakas, smagie metāli turpat nosēžas,”  iepriekš izmantotās metodes skaidro  SIA “ZAAO” Šķiroto atkritumu savākšanas daļas vadītāja Ginta Gailuma. 

Bezmaksas pakalpojumu ZAAO sāka sniegt pirms pieciem gadiem, tā ir iespēja zemniekiem ietaupīt, tāpēc situācija uzlabojas. Klientu skaits un nodoto atkritumu apjoms pieaug. Pirms tam par tiem saimniekiem bija jāmaksā kā par sadzīves atkritumiem, un tas arī bija iemesls to dedzināšanai vai pat norakšanai zemē, kas ir aizliegts.

“Mums ir jāsaka paldies arī vides pārvaldei, kas arī sāk kontrolēt, lai neapzinīgie saimnieki nededzinātu. Izsniedzam arī apliecinājuma izziņu par to, ka ir savākti šie atkritumi videi draudzīgā un legālā veidā,” saka Gailuma.  

Uzņēmums varēja vairs neprasīt samaksu par plēvēm, minerālmēslu maisiem un plastmasas kannām, jo parādījās iespēja savākto nodot otrreizējai pārstrādei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti