Panorāma

Vērtīgs foto negatīvu dāvinājums Kara muzejam

Panorāma

Gulbji meklē krustvecākus

Laukos trūkst sezonas strādnieku

Laukos trūkst sezonas strādnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas laukos pamazām atsākas pirmie darbi un zemnieki jau plāno, kā piesaistīt sezonas strādniekus. Palīdzīgu roku laukos trūkst, tāpēc daudzi saimnieki apsver iespēju vasaras mēnešos strādniekus piesaistīt no ārvalstīm.

Sezonas darbi uz lauka ogu audzēšanas un pārstrādes saimniecībā "Very Berry" Apes novadā sāksies jau pēc pāris nedēļām. Saimniece Gundega Sauškina stāsta, gatavojoties šai sezonai, bija cerība, ka pandēmijas apstākļos darbarokas atrast būs vieglāk.

"Tagad esam ielikuši sludinājumu, un uz šo dienu nav neviena zvana, lai gan daudzi ir dīkstāvē," saka “Very Berry” saimniece Gundega Sauškina.

Pērn saimniecībā nodarbināja 120 sezonas strādniekus. Daži izturēja tikai vienu dienu, cits nostrādājis pat 65 dienas un arī nopelnījis ap 3000 eiro. Tāpēc kā vienīgo risinājumu sezonas strādnieku nodrošināšanai saimniece redz darbaroku ievešanu no ārvalstīm. Pirms diviem gadiem ogu lasīšanā nodarbināti uzbeki, strādājuši arī kazahi.

"Vismaz bija tas, ka bija visu laiku, – [jo] nebija kapu svētku, nebija Jāņu, strādāja monotoni, visu laiku, kad vajadzēja," stāsta Sauškina. "Mums vajaga vismaz 15 tādus, kas ir diendienā uz vietas un stabili, un tad tie pārējie jau saskrien.''

Tikmēr saimniecībā “Dimdiņi” Lizuma pagastā īstajā brīdī laukā jāiestāda kāposti.

Saimniecības galvenais agronoms Kristers Briedis stāsta, ka Lizuma pagastā darbojas vairākas labi attīstītas lauku saimniecības, tāpēc starp tām valda pat krietna konkurence par labākajiem strādniekiem. ''Dimdiņos'' sezonas darbiem cenšas piesaistīt jauniešus.

"Katra sezona ir kā jauns izaicinājums lauksaimniekam, jo arī kaimiņu saimniecības [aicina] uz to akmeņu lasīšanu, kas ir tagad pavasara darbs un jauniešiem lieliska iespēja," norāda SIA “Dimdiņi Agro” izpilddirektors Kristers Briedis.

Saimniecībā sezonās darbiem nepieciešams vismaz 100 palīdzīgu roku pāru, kāposti jāiestāda, jāravē un pēc tam arī jānovāc. Darba sludinājumi izvietoti ne tikai internetā, bet arī uz ziņojumu dēļiem apdzīvotu vietu centros. Ilggadējs saimniecības traktorists stāsta – mūsdienās jaunieši vairs neesot motivēti strādāt lauku darbus.

"Principā dzīvojam visi vecie, jaunie atnāk, pirmā problēma – pulkstens pieci: ai, man vakarā "ģēlas". Tas lauksaimniecībā tā neder, tas, ka cilvēki negrib [strādāt], un visi grib pelnīt tūkstošus," skaidro SIA “Dimdiņi Agro” traktorists Dailonis Jākobsons.

Lauku saimnieki uzsver – pagaidām neviena valsts radītā atbalsta programma nav spējusi risināt darbaroku trūkumu laukos. Arī pandēmijas radītā dīkstāve cilvēkus nemotivē strādāt lauku darbus, tādēļ sezonas karstumā saimniekiem nākas izlīdzēties, kā nu kuram, un krīzes situācijās darbus uz lauka pārplānot vai pat atcelt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti