Ārpus Rīgas

''Ziemeļlatvijas'' redaktore Ingūna Johansone par Valkas apriņķa lauku skolu likteni

Ārpus Rīgas

Avīzes "Bauskas Dzīve" redaktore Anita Rozentāle par projektu "Farmācijas neredzamā vara"

Laukos par sabiedrisko kārtību cīnās ar videonovērošanu

Laukos par sabiedrisko kārtību cīnās ar videonovērošanu

Jau vairāk nekā pusgadu trijos Jēkabpils novada ciematos darbojas uzstādītās videonovērošana kameras. Šādā veidā lauku ļaudis nolēmuši cīnīties ar ciemata piesārņotājiem un huligāniem. Pusgada laikā ir panākts, ka situācija ciematos gan atkritumu apsaimniekošanas, gan kārtības uzturēšanas ziņā situācija ir krasi uzlabojusies. Videonovērošanu laukos sākts ieviest arī Rēzeknes novadā. Vietējie iedzīvotāji šādu praksi vērtē atzinīgi.

“Nebija kārtības. Bērni staigā, blēņas dara. Pie veikala šad tad arī. It sevišķi, kad tā dzeršana notiek,” Jēkabpils novada Ābeļu pagastā satiktā vietējā iedzīvotāja atzīst, ka nesen te -- Brodu ciemata centrā uzstādītās videonovērošanas kameras izrādījušās efektīvs līdzeklis pret nekārtību, sīkajiem huligāniem un pat zagšanu:

“Te, pudeles un cigaretes un semečku mizas mētājās. Musoru nelika miskastēs, bet gan zemē. Tagad situācija ir uzlabojusies. Malku zaga. Tagad nezog, tāpēc, ka kameras ir.”

Vien pirms pusgada uzstādītās kameras ievērojuši arī citi Brodu ciemata ļaudis, atzīstot, ka ziņa par tādu jauninājumu no mutes mutē ir izplatījusies arī pagastā un apkārtējos ciematos, un

tagad vietējie cilvēki uzvedoties pieklājīgāk -- pat atkritumu spaini nesot, sienot tīru lakatu, jo kamerās jau redzot katru sīkumu.

Arī svešie savus atkritumus vairs nemetot pie daudzdzīvokļu mājām novietotajos konteineros.

Savukārt Ābeļu pagasta pārvaldnieks Raimonds Jaudzems atzīstas, ka uz tik ātru un pozitīvu rezultātu nemaz necerējis:

“Viens zina, pārējiem tūlīt izstāsta. Tā šī sistēma labi darbojas, ka cilvēki ir palikuši ļoti, ļoti kārtīgi. Mums ir uzstādītas četras kameras pagasta vājākajās vietās. Tas ir laukums pie pagastmājas, atkritumu novietne un malkas novietne pie katlumājas. Brīvdienās pie pagastmājas uzturējās jaunieši un pēc viņiem palika nekārtības. Arī atkritumu novietne, kas mūsu ciematā ir, tur vienmēr iedzīvotāji sūdzējās, ka atbrauc mašīna, izber atkritumus un aizbrauc.''

Runājot par to, cik tad sabiedriskās kārtības traucētāju un un citu likumpārkāpēju izdevies aizturēt šī pusgada laikā, pārvaldnieks atzīstas, ka pieticis ar vienu noķerto pārkāpēju, kuram gan nekādas sankcijas netika piemērotas, lai nekārtību vairāk nebūtu.

“Sākumā, kad vēl nezināja, bija viena mašīna, izbēra atkritumus un aizbrauca. Tūlīt jau bija paziņojums, paskatījāmies kamerās -- zināms cilvēks. Satikām to vainīgo, izrunājāmies un protams, tā informācija tika nodota tālāk, un tagad ciematā daudzmaz ir kārtība,” klāsta Jaudzems.

Kopumā videonovērošanas sistēma Jēkabpils novadā uzstādīta jau trijos no septiņiem novada pagastiem – pa četrām kamerām Brodu un Dunavas ciemā un piecas Zasas ciemā.

Kameru ierakstītā informācija mēnesi glabājas pagastā un novadā. Pēc pieprasījuma tā tiek sniegta arī policijai.

Jēkabpils policijas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Arians Lalovs uzsver -  videonovērošana policijas darbā ir nenovērtējams palīgs. To apliecinot pašlaik Jēkabpils pilsētā uzstādīto kameru ierakstu izmantošana noziegumu atklāšanā:

“Bija atklāti arī smagāki noziegumi, gan laupīšanas, gan vēl smagāki. Protams, ka ļoti palīdz tās iekārtas, kas ir veikalos, degvielas uzpildes stacijās. Arī izmantojam tās, kas ir pilsētā, ko uzstādījusi pašvaldība.''

Policija atbalsta šāda veida pašvaldības iniciatīvu videonovērošanas ieviešanai arī lauku teritorijās.

“Jo vairāk būs to videokameru, it īpaši pa pagastiem, pa laukiem, pa kaut kādiem ceļiem un ja tās būs vēl labas kvalitātes, un ja tas būtu vēl saskaņots ar mums: kur un kā labāk tās uzstādīt, - būtu ļoti labi. Tas arī disciplinē cilvēkus, ka viņi zina - videonovērošana ir uzstādīta,”

Videonovērošanas ierīkošanas trijos Jēkabpils novada ciematos kopumā izmaksājusi vairāk kā 10 tūkstošus eiro, vien pusi apmaksājusi pašvaldība, pārējais -- Eiropas Savienības finansējums.

Jau tuvākajā laikā Jēkabpils novadā videonovērošanu plānots izvietot vēl vienā pagastā – Rubenes pagastā. Arī kaimiņos -- lielajā Rēzeknes novadā -- no 25 pagastiem videonovērošana šobrīd jau uzstādīta divos ciematos, un ar laiku sabiedriskās kārtības nodrošināšanai videonovērošana ieviesta tiks arī citviet.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt