Panorāma

Pamato "Rīgas mežu" valdes atlaišanu

Panorāma

Polijā un Francijā pastiprina ierobežojumus

Latvijā atsāk vakcināciju ar "Astra Zeneca"

Laukos ģimenes ārsti pārsvarā vakcinēšanu ar «AstraZeneca» piektdien vēl nav atsākuši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Piektdien vakcinācijas kabineti un ģimenes ārsti saņēma papildinātas instrukcijas un ieteikumu atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19, ko nedēļas sākumā pārtrauca, reaģējot uz ziņojumiem par iespējamu vakcīnas saistību ar trombu veidošanos. Pēc Eiropas zāļu uzrauga ieteikuma arī Latvijā nolemts atsākt vakcināciju, tomēr ne visi tūliņ varēja atsākt potēšanu, dažiem vakcīnu nemaz nav, bet laukos savukārt nevar tik operatīvi uzaicināt pacientus ierasties uz potēšanu.

ĪSUMĀ:

  • Piektdien Latvijā varēja atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca”.
  • Dažos doktorātos vakcīnu nemaz nav.
  • Eiropā vēl turpina pētīt dažus retas saslimšanas gadījumus pēc potēšanas.
  • Latvijā šādas blakusparādības nevienam nav novērotas.  
  • Laukos nevar tik īsā brīdī sasaukt pacientus.
  • NVD: Visi, kas iepriekš vakcinēja, gatavi atsākt potēšanu ar “AstraZeneca”.
  • Bet ir bažas, kā pacientus pārliecināt uzticēties konkrētajai vakcīnai.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide norādīja, ka viņas doktorātā – līdzīgi kā šobrīd daudzviet Rīgā – nav vakcīnu.

Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, kurai 20 “AstraZeneca” devas bija, norādīja, ka laukos nevar tik īsā brīdī sasaukt pacientus.

“Nebija iespējams, sevišķi lauku reģiona teritorijā, kur katram pacientam ir jāatbrauc. Viņi nedzīvo aiz stūra. Viņiem ir jāsakārto transports, tas nav tā vienkārši,” sacīja Kozlovska.

Arī ģimenes ārsts Ainis Dzalbs no Jaunsvirlaukas pagasta skaidroja, ka vakcinācijas atsākšana viņa praksē notiks pakāpeniski, nevis uzreiz. Tam gados vecākie lauku iedzīvotāji nemaz nebūtu gatavi.

Latvijā atsāk vakcinēt ar "AstraZeneca" vakcīnām
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

“Mums ir pacienti, lauku teritorijā strādājot, 70 un plus. Viņi ir lielā mērā atkarīgi no pavadoņiem un transporta. Būtu diezgan grūti noorganizēt, ka mēs uzreiz šo procesu turpinām. Lai nebūtu pārlieku stresa un steigas, mēs savā praksē šo vakcināciju sāksim ar pirmdienu,” sacīja Dzalbs.

Nacionālais veselības dienests Latvijas Radio informēja, ka visas ģimenes ārstu prakses, kuras veica vakcinēšanu ar “AstraZeneca” pirms tās apturēšanas, to piekritušas turpināt darīt arī pēc vakcinācijas atsākšanas.  

Tomēr paliek bažas, kā pacientus pārliecināt uzticēties konkrētajai vakcīnai, pēc tam kad vakcinācija uz laiku bija pārtraukta.

“Būs ģimenes ārstam papildu liels darbs, lai pārliecinātu pacientus, ka potēties ar “AstraZeneca” ir daudz drošāk, nekā saslimt ar Covid-19, jo manā praksē ir vismaz 70 pacienti ar Covid-19, un ļoti daudzi ir smagā stāvoklī, un es nevienam to nenovēlu,” atzina Kozlovska.

Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu drošuma komiteja izvērtējusi saņemtos ziņojumus par “AstraZeneca” vakcīnas iespējamajām blaknēm un atzinusi, ka vakcīnas ieguvumi daudzkārt pārspēj tās potenciālos riskus.  

“Efektivitāte un drošums, kā arī ieguvumi pacientiem atsver tos riskus, kas saistās arī ar nopietnu un potenciāli letālu slimību. Tāpat komiteja secinājusi, ka vakcinācija nav saistāma ar kopējo trombu gadījumu risku palielināšanos un ka smagās blakusparādības nav saistītas ar ražošanas sērijām vai ražošanas vietām,” medijiem piektdien stāstīja Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens.

Gadījumi, kuru dēļ uz laiku bija paņemta pauze, ir ļoti retas iespējamās blakusparādības – daži uz vairākiem miljoniem vakcinēto. Lai laikus atklātu šādu ārkārtīgi retu iespējamību, ģimenes ārstiem izsūtīti ieteikumi, kādās situācijās pacientiem pievērst pastiprinātu uzmanību.

“Pacientiem pirms vakcinācijas ir jāzina, ka ir iespējami šādi simptomi. Tie ir asinsizplūdumi ādā, ļoti stipras galvassāpes, vēdersāpes, sāpes krūtīs, elpas trūkums. Šādos gadījumos ir jāmeklē medicīniska palīdzība, bet es gribu uzsvērt – šie gadījumi ir ārkārtīgi reti un ir ļoti liela piesardzība, ko iesaka Eiropas Zaļu aģentūra,” uzsvēra ZVA un Eiropas Zāļu aģentūras Latvijas pārstāve Zane Neikena.

Eiropas Zāļu aģentūra konstatēja, ka vakcīna nav saistīta ar vispārēji palielinātu trombu veidošanās risku vakcinētiem cilvēkiem. Uz šī fona tomēr ir vēl dažas neskaidrības.

Neskaidrības saistītas ar ļoti retiem ziņojumiem par specifiskiem un neparastiem nevēlamajiem notikumiem. Dažos gadījumos veidojušies sīki trombi mazos asinsvados vai smadzeņu vēnās. Un lielākā daļa šo gadījumu ziņoti par sievietēm vecumā līdz 55 gadiem. Iespējamā saistība ar vakcīnas iedarbību vēl tiek pētīta, un papildu vadlīnijas vēl gaidāmas.

Latvijā šādas blakusparādības nevienam nav novērotas.

Pašlaik Latvijā vakcinācijas kabinetu krājumos ir 23 tūkstoši “AstraZeneca” vakcīnu devu, vakcinācijas pārtraukuma dēļ zudušas 38 devas.  

KONTEKSTS:

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs, Imunizācijas valsts padome, ZVA un Veselības inspekcija pirmdien rekomendēja Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombemboliju un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien paziņoja, ka kompānijas „AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti