Dienas ziņas

Atjauno Andreja Pumpura pieminekli Birzgalē

Dienas ziņas

Kabiles mežā – nacionālās pretošanās kustības izziņas vieta

Latvijas-Lietuvas pierobežā atzīmē Baltu vienības dienu

Latvijas–Lietuvas pierobežā atzīmē «Baltu vienības» dienu

Lietuvā jau par tradīciju kļuvis atzīmēt Baltu vienības dienu par godu 1236. gada 22. septembrī notikušajai Saules kaujai, kurā zemgaļi un žemaiši kopīgiem spēkiem uzvarēja Zobenbrāļu ordeni. Arī piektdien, 23. septembrī, abām kaimiņu tautām būt kopā ir ne mazāk svarīgi, tāpēc šogad pirmoreiz Baltu vienībasdienu  uz Latvijas–Lietuvas robežas kopīgi atzīmēja Jelgavas novada Sesavas pamatskolas un  Jonišķu rajona skolas audzēkņi.

Ar lāpām un malkas pagalēm ugunskuram pulciņš Sesavas pamatskolas skolēnu, pedagogu un citu interesentu dodas pāri laukam, lai satiktu draugus no Lietuvas un kopā atzīmētu Baltu vienības dienu.

Saules kauja, kurā zemgaļi un žemaiši iznīcināja Zobenbrāļu ordeni, notika pirms 786 gadiem, tomēr Kriuku skolas skolēniem tā neesot sveša, jo Lietuvā tā iekļauta vēstures programmā. Vēsturnieki gan joprojām nav vienojušies, kur īsti Saules kauja notikusi, – Latvijas vai Lietuvas pusē, bet lietuvieši to atzīmējot ik gadu.

"Joniškos ir piemineklis, un tur katru gadu sabrauc Jonišķu rajona skolu audzēkņi, kā arī Latvijas lietuvieši, un kopā atzīmējam," stāstīja Jonišķu rajona skolas direktors Linas Česnulis.

"Abas brāļu tautas tomēr kopā cīnījās, lai arī mēs bijām skaitliski mazāk, bet tas kārtējo reizi  parāda, un arī šodien tas ir ļoti svarīgi, ka divas mazas tautas var izdarīt ļoti daudz un uzvarēt kauju, par kuru principā jau neviens necerēja, ka tā beigsies tā, kā beidzās," piebilda Jelgavas novada "Izdzīvošanas pulciņa" vadītājs Ēriks Grinevics.

Ar savstarpēju sadziedāšanos un rotaļām, kas abām brāļu tautām ir visai līdzīgas, šoreiz Baltu vienības diena tika atzīmēta arī uz Sesavas un Kriuku pagastu robežas. Un abām pusēm tas esot svarīgi, jo latvieši un lietuvieši ir bijuši kopā vienmēr.

"Tas ir ļoti svarīgi, un svarīgi arī, lai būtu arī turpinājums, lai mēs vairāk uzzinātu par saviem kaimiņiem," sacīja Jonišķu rajona skolas skolniece Vaida Vaitekunaite.

Latviešu un lietuviešu kopīgajā pasākumā šoreiz piedalās arī kāda ģimene no Kijivas, kura jau kopš pavasara dzīvo Jelgavā. Larisa kopā ar meitām jau esot pabijusi Lietuvā, bet šajā pasākumā piedaloties, jo tas esot ļoti simbolisks arī Ukrainai.

"Tas ir ļoti simboliski, ka divas tautas tā var draudzēties. Ja pie mums tā būtu... mums arī it kā divas tautas, bet tagad karo. Būtu tā draudzējušies, es domāju, tā nebūtu noticis," sprieda kara bēgle Larisa no Kijivas.

Pirmajā Baltu vienības dienas kopīgajā pasākumā uz robežas starp Sesavu un Kriuku iestādīta eglīte. Pasākuma idejas autori teica, ka tas ir sākums, un cer, ka, šo tradīciju turpinot, nākotnē šeit varētu izveidoties  kaimiņu tautu kopīgs kultūras parks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti