Latvijas Zinātņu akadēmija svin 70. gadadienu

Gudro prātu kalve – Latvijas Zinātņu akadēmija – otrdien, 16.februārī, svin dibināšanas 70. gadadienu. To atzīmēja ar svinīgo sēdi un suminot zinātniekus.

Tagadējā Latvijas Zinātņu akadēmija (ZA) dibināta pēc Otrā pasaules kara. Tās pirmā kopsapulce notika 1946. gada 14.  februārī. Pirmo ZA īsteno locekļu vidū bija valodnieks Jānis Endzelīns, lauksaimniecības zinātnieks Paulis Lejiņš, mediķis Pauls Stradiņš, mikrobiologs Augusts Kirhenšteins un citi.

Šodien akadēmijas svinības sākās ar diplomu pasniegšanu. Akadēmijas goda locekli – maestro Raimondu Paulu sumināja par nezūdošu devumu Latvijas kultūrā un nacionālās identitātes izkopšanā.    

Goda doktora zinātniskais grāds piešķirts mediķim Georgam Jankovskim. Savulaik viņš izstrādāja jaunu medicīnas virzienu un metodes kā, stimulējot kaulu šūnas, uzlabot veselību. Viņam pašlaik ir 95 gadi, un viņš joprojām pieņem pacientus.

Goda doktora grāds piešķirts arī vēsturniekam Kārlim Kangerim, Latvijas Vēstures institūta direktoram Ivaram Ločmelim un Raiņa un Aspazijas dzīves un daiļrades pētniecei Gundegai Grīnumai.

Atskatoties uz vēsturi, akadēmiķis Jānis Stradiņš uzsvēra – atjaunotajā Latvijā akadēmija ir nopietns spēlētājs zinātnes politikā par spīti zināmam konservatīvismam un akadēmiķu novecošanai. Jauno zinātnieku iesaistīšanai akadēmiskajā vidē vajadzētu notikt aktīvāk un harmoniskāk. Zinātni apdraud tas, ka valsts un uzņēmēju atvēlētais finansējums joprojām ir viens no mazākajiem Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti