Dienas ziņas

Kori mēģina virtuāli

Dienas ziņas

ES apsver jaunas sankcijas pret Krieviju

Jorkas universitātē pēta vīrusa vājos punktus

Latvijas zinātnieki Jorkas universitātē pēta Covid - 19 vājos punktus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas zinātnieki iesaistījušies koronavīrusa pētījumos ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs. Tā viens no jaunākajiem biofiziķiem – Igors Dubaņevičs kopā ar kolēģiem Jorkas universitātē pēta “vājos punktus” koronovīrusā, izmantojot datormodelēšanu.

Igors Dubaņevičs brīvajā laikā aizraujas ar džezu, taču viņa profesija saistīta ar biofiziku. Nupat kā pabeigtas maģistra studijas Jorkas universitātē, un rudenī plānots doties uz Japānu, lai iegūtu doktora grādu. Jaunais pētījums fokusējas nevis uz koronavīrusa pīķa formas olbaltumvielu, uz ko balstītas pašreiz pieejamās vakcīnas, bet uz citu vīrusa daļu.

"Mēs paņemam šo struktūru, kas sastāv no aminoskābēm, kas ir kā bloki, kas veido mūsu ķermeni, un arī tos enzīmus, olbaltumvielas mūsu organismā. Un vienkāršojam tās kā bumbiņas. Un mēs savienojām tās bumbiņas ar šādām gumijām. Un sanāk tā, ka no kompleksās molekulas mēs pārejam uz kaut ko daudz vieglāku, saprotamāku. Kādēļ mēs to darām? Jo matemātiski mēs varētu izpētīt, kā tā struktūra kustas. Un tās kustības ir ļoti svarīgas tajā funkcionalitātē," saka biofiziķis Igors Dubaņevičs.

Piemēram, ja mums uz gumijas atrodas kaut kāda masa, tad tā ir parastā kustība, nekas sarežģīts šeit nav. Bet šajās 3D struktūrās tās kustības ir kompleksākas. Un, ņemot šīs struktūras un kustības, mēs varam skaitliski simulēt un atrast, kā tās kustās. Un tas var palīdzēt mums atrast, kuras no šīm bumbiņām, aminoskābēm, ir vissvarīgākās šajā kustībā. Un tas var palīdzēt izveidot un atrast labākas zāles pret koronavīrusu.

Ir atrasti vairāki koronavīrusa vājie punkti, un nākamais solis ir sadarbība ar citiem zinātniekiem, meklējot jaunas zāles un vakcīnas.

"Tās visas ir simulācijas, mēs visu to daram datorā. Un eksperimentāli laboratorijā vēl neviens nav izpētījis un pārbaudījis, cik precīzi atradām tās ievainojamakās vietas. Tādēļ nākamā lieta, ko mums vajadzētu izpētīt, ir atrast zinātniekus, kas varētu laboratorijā pārbaudīt," norāda Dubaņevičs.

Taču kā ar konspirācijas teorijām par koronavīrusa vakcīnām, vai tiešām zinātne ir tik attīstīta?

"Ja runājam par tiem čipiem, ko varētu ielikt vakcīnā, tas nav iespējams. Tiešām tā ir zinātniskā fantastika mūsdienās, varbūt kaut kur nākotnē, kā es jau iepriekš minēju, pēc 50 gadiem kaut kas tāds būtu iespējams, bet tie būs pavisam citādi laiki. Tagad tajā vakcīnā nekas tāds nav," pauž Dubaņevičs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti