Panorāma

"TAUTAS PANORĀMA" atgriežas Purvciemā

Panorāma

Reportāža: Zolitūdes traģēdijai aprit septiņi gadi

Analīzēs redz pat vīrusa intensitāti

Latvijas zinātnieki analīzēs redz pat Covid-19 intensitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Analizējot Latvijas koronavīrusa pacientu ģenētisko materiālu, laboratorijās redz ne vien to, vīruss ir vai tā nav, bet pat to, cik daudz šī vīrusa ir cilvēkā. Tas gan pacientam nosūtītajos izrakstos neparādās. Taču ļauj saprast, vai cilvēks akūti slimo, vai testu nodod jau pēc pārslimošanas.

Kārtējie paraugi ir atvesti un maiņa sāk darbu. Arī šeit – valsts zinātniskajā institūtā ''Bior'' – darbinieki strādā maiņās, un tās nesatiekas. Otrā maiņa parasti darbu beidz divpadsmitos naktī, lai nākamajā dienā visi analīžu veicēji saņemtu rezultātus. Ģenētiskā materiāla sagatavošana prasa divas stundas, pati pārbaude – trīs. Izrādās, testēšanas laikā var redzēt arī vīrusa koncentrāciju. 

"Jā, mēs redzam daudz kovida, maz kovida, mēs redzam; neko nezinām par cilvēkiem, bet savā starpā runājam – šis pēc pārslimošanas vai ir nejauša saskarsme. Un analīzi atkārtojam, lai būtu pilnīgi pārliecināti," saka ''Bior'' Mikroorganismu genoma izpētes grupas vadītāja Irēna Meistere.

Pirms Covid-19 testēšanas arī ''Bior'' veica starptautisko kontroldarbu. Tas nozīmē – lai izvēlēto testēšanas metodi varētu akreditēt, no starptautiskas references laboratorijas saņēma paraugus un meklēja tajos koronavīrusu. Tāpat arī tagad regulāri notiek paraugu atkārtota testēšana, lai novērstu kļūdas. 

"Kļūdas ir iespējamas vienmēr, bet procents ir niecīgs. Niecīgs! Tests ir precīzs. Kļūdu procents summējas līdz 0,01%, bet pats tests pēc būtības ir uzticams un specifisks," saka Meistere.

''Bior'' direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa pauž, ka tiek pārtestēts katrs negatīvais paraugs, katrs desmitais pozitīvais paraugs.  "Atkārtojam papildus. Mēs pārtestējam katru simto negatīvo paraugu, katru desmito pozitīvo paraugu, – neskatoties uz to, ka papildus jau pārbaudām katru pozitīvo paraugu; mēs vienmēr pārtestējam un nedodam [datus] uz āru. Ir arī ietekme tam, cik daudz vīrusa tobrīd bija, cik stingri piespieda tamponu, arī no tā, cik ilgi veda, iespējams, veda ilgi, nenodrošinot apstākļus, – no ļoti daudziem faktoriem tas atkarīgs. Taču kļūdas ir novestas līdz minimumam," tā Valciņa.

Pilnīgi visi paraugi – gan pozitīvie, gan negatīvie – tiek glabāti.  "Tā ir normāla kvalitātes prasība. Mēs glabājam mīnus 80 grādos," saka Meistere.

Visu paraugu glabāšana ļauj izskatīt arī strīdīgos gadījumus. Piemēram, vienā gadījumā ''Bior''  vērsās policijā par dokumentu viltošanu. Iemesls – kāds jaunietis, kuram patiesībā koronavīruss šeit netika atrasts, pats veica izmaiņas laboratorijas atsūtītajā pārskatā, mainīja to uz pozitīvs un nosūtīja savai izglītības iestādei. Tagad notikušo vērtē tiesībsargi, bet saglabātais analīžu paraugs ir pierādījums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti