Panorāma

Piedāvā apvienot valstspilsētas ar blakus esošiem novadiem

Panorāma

Valsts kontroli pametusī L. Krapāne apsvērs tiesāšanos

Ziedo vakcīnas Tunisijai

Latvijas ziedoto Covid-19 vakcīnu krava aizceļo uz Tunisiju

Cik strauji vakcinācijas pret Covid-19 tempi Latvijā uzņēma apgriezienus, tikpat strauji tie arī noplakuši. Tādēļ noliktavās joprojām atrodas liels skaits savulaik ievesto vakcīnu, kurām nu tuvojas derīguma termiņa beigas. Lai tās neaizietu bojā, valdība pieņēmusi lēmumu tās ziedot citām valstīm, kuras izrādījušas šādu vēlmi. Trešdien pirmā krava aizceļoja uz Tunisiju.

Šīm vakcīnām, kuras glabājās uzņēmuma "Magnum Medical" noliktavas ledusskapī, derīguma termiņš ir līdz 31. augustam. Skaidrs, ka Latvijā tās nepagūs izpotēt. Lai medikamenti neietu bojā, tos ziedos citām valstīm.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas loģistikas koordinators Armīns Kalniņš pauda: "Tunisija saņems šīs vakcīnas jau pirmdien, tādēļ viņiem ir gandrīz pilns mēnesis, lai izpotētu šo daudzumu."

Latvijas vakcīnas – Tunisijas iedzīvotāju otrajām devām

Tunisija piedzīvo strauju saslimstības un hospitalizāciju pieaugumu, tās vakcinācijas aptvere ir kritiski zema – tās rādītājs nepārsniedz 8,2% no visiem valsts iedzīvotājiem, informēja NVD.

Ar Eiropas civilās aizsardzības mehānisma (EUCPM) starpniecību Tunisija ir iesniegusi Eiropas Savienībai lūgumu pēc palīdzības. Latvijas ziedotās "AstraZeneca" vakcīnas ir īpaši nepieciešamas Tunisijas iedzīvotāju otrās vakcīnas devas nodrošināšanai.

Tunisijā ir augsta mirstība no Covid-19

Tunisija patlaban ir no Covid-19 visvairāk cietusī valsts Āfrikas kontinentā. Tunisijā ir viens no zemākajiem vakcinēšanās tempiem pasaulē un lielākā mirstība no Covid- 19 starp arābu valstīm.

No visiem Tunisijas iedzīvotājiem mazāk nekā 10% ir vakcinēti pret Covid-19 , bet inficēšanās gadījumu skaits arvien ir liels. Ik dienu konstatē vairākus tūkstošus. Turklāt lielākoties pie vainas ir vīrusa “Delta” variants. No 12 miljoniem Tunisijas iedzīvotāju 18 000 ir miruši no Covid-19.

Slimnīcās un vakcinācijas centros bieži valda haotiska situācija, tāpēc kārtības nodrošināšanai ir iesaistīta armija. Tunisijai pietrūkst ne tikai vakcīnu, bet arī aprīkojuma Covid-19 slimnieku ārstēšanai.

Valdības nespēja tikt galā ar šo krīzi pēdējās dienās Tunisijā ir izraisījusi plašus protestus, ir atstādināts premjerministrs un uz laiku iesaldēts parlamenta darbs.

Drīz vakcīnas sūtīs vēl uz citām valstīm

Kopumā valdība apņēmusies trešajām valstīm ziedot 165 tūkstošus "AstraZeneca" vakcīnu devu. Naudas izteiksmē šī ziedojuma vērtība ir aptuveni 300 000 eiro.

Trešdien uz Tunisiju aizsūtītas aptuveni 50 000 devas, bet drīzumā vēl 30 000 dosies uz Moldovu, tikpat daudz arī uz Albāniju, un vēl 55 200 vakcīnu devu ceļos uz Keniju. 

Ārlietu ministrija norādīja, ka vakcīnu saņēmēji izraudzīti pēc pieejamajām vakcīnām un Latvijas ārpolitikas prioritātēm.

"Tur ir vairāki iemesli, kādēļ mēs to darām. Pirmkārt, "AstraZeneca" vakcīnas Latvijā nav tik pieprasītas, kā tas bija iepriekš. Tāpēc mums ir izveidojies pārpalikums, kuram tuvojas derīguma termiņa beigas. Otrs apsvērums – Eiropas valstis ir apņēmušās ziedot noteiktu daudzumu vakcīnu trešajām valstīm. Mēs pašreiz palīdzam Eiropai pildīt šo apņemšanos," skaidroja Kalniņš.

Bez jau minētajām 165 000 devām "AstraZeneca" vakcīnu noliktavās uzkrājušās arī "Pfizer/BioNTech" vakcīnas, kurām derīguma termiņš beigsies 31. oktobrī.

Ja vakcinācijas tempi Latvijā nepieaugs, valdībai tuvākajos mēnešos nāksies lemt arī par šo vakcīnu ziedošanu. Interesi par vakcīnu saņemšanas iespēju izrādījušas Gruzija un Ukraina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt