"Protams, jautājums ir, kā šī diskusija notiek, cik izglītota un informēta šī diskusija ir," sacīja Juhansone, piekrītot Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera pirms pāris dienām teiktajam – būtu žēl, ja šo debati izmantotu populistiskiem mērķiem.
Juhansone atturējās vērtēt, vai Latvijā diskusiju par bēgļiem izmanto populistiskiem mērķiem.
"Es neņemšos vērtēt diskusijas kvalitāti. Tas, kas ir svarīgi, ka Latvijā beidzot ir sākusies diskusija par migrāciju. Ir dažādi viedokļi, dažādas sabiedrības grupas cenšas tos argumentēt, un tas jebkurā demokrātiskā lēmumu pieņemšanas procesā ir ļoti veselīgi," teica vēstniece.
Viņa piebilda, ka diskusijas rakurss katrā ES dalībvalstī atšķiras. "Mēs nevaram salīdzināt diskusiju Latvijā ar diskusiju, piemēram, Ungārijā, kur vienā nedēļas nogalē ierodas vairāk nekā 3000 nelegālo migrantu, tai skaitā bēgļu. Tā kā tās situācijas katrā dalībvalstī atšķiras," teica Juhansone.
Vēstniece norādīja, ka ir viena lieta, kas visas ES dalībvalstis vieno – tā ir atbildība starptautisko saistību priekšā. Visas 28 ES dalībvalstis ir ratificējušās ANO Ženēvas konvenciju par bēgļu statusu, un tas nozīmē, ka visām konvenciju ratificējošajām valstīm ir jāpalīdz tām personām, kurām viņu mītnes zemē draud vajāšana vai briesmas dzīvībai.
"Protams, ka šajās plūsmās, kas mēģina nokļūt no Āfrikas kontinenta Eiropā, ir ļoti daudz arī tādu cilvēku, ka vienkārši mēģina uzlabot savus dzīves apstākļus. Tajā pašā laikā mēs labi zinām, kāda situācija ir Lībijā, Sīrijā, Eritrejā, un tur šo cilvēku dzīvībai draud briesmas un tāpēc arī viņi meklē veidu, kā pasargāt sevi un savas ģimenes,” teica vēstniece.
Pēc šā gada aprīļa, kad Vidusjūrā gāja bojā liels skaits migrantu, ES ir mobilizējušas pietiekami daudz kuģu un citu resursu, lai novērstu traģēdijas, lai gan ne vienmēr tas izdodas.
"ES atbilde ir ļoti dažādos virzienos. Pirmais – ļoti ātri identificēt ekonomiskos migrantus un viņus nekavējoties sūtīt atpakaļ uz viņu izcelsmes valstīm, līdz ar to sūtot skaidru signālu, ka laimes meklētāji ES nav gaidīti. Tanī pašā laikā ES dalībvalstīm ir jāspēj nodrošināt aizsardzību un palīdzību tiem cilvēkiem, kuriem nav šajā brīdī kur atgriezties," tā Juhansone.