Latvijas veikaliem un tirgiem jāizņem no tirdzniecības Lietuvas cūkgaļa

Lietuvā lielā kompleksā konstatēta cūku saslimšana ar Āfrikas cūku mēri, tāpēc Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests ( PVD) uz laiku aptur Lietuvas izcelsmes termiski neapstrādātas cūkgaļas izplatīšanu tirdzniecības vietās Latvijā. Lielveikalu tīkli jau sākuši produkcijas izņemšanu no veikalu plauktiem un atzīst, ka situācija radīs arī zaudējumus.

 

„Mūsu kaimiņiem Lietuvā ir pavisam traki, Āfrikas cūku mēris ir nesaprotamā kārtā nokļuvis ļoti aizsargātā 20 tūkstoš cūku kompleksā, kurš aprīkots ar dušām, dubultsētām un pārējo biodrošību,” Saeimas ārkārtas sēdē stāsta zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.  Tādēļ PVD uz laiku aptur Lietuvas izcelsmes termiski neapstrādātas cūkgaļas, tostarp cūkgaļas izstrādājumu - kupātu, kotlešu masas, šašliku, gaļas pusfabrikātu un maltas gaļas izplatīšanu.

Cilvēkiem, kas ir iegādājušies Lietuvas izcelsmes termiski neapstrādātu cūkgaļu vismaz pēdējo divu nedēļu laikā un kam ir izveidojušies uzkrājumi, nevajadzētu to izmest atkritumos, jo tas var veicināt iespējamo slimības ierosinātāja nonākšanu vidē un tālāk pie mājas vai mežacūkām. „Ņemot vērā, ka mums pagaidām nav informācijas par to, kur iepriekšējos periodos, piemēram, ir vesti pārdot sivēni, uz kurām kautuvēm veda cūkas kaut no šīs novietnes, uz kādiem uzņēmumiem šī gaļa ir gājusi, vai no šīs fermas iegūtās gaļas saražotie produkti ir nonākuši arī Latvijā. Tāpēc mēs ieviešam pagaidu aizliegumu un apturam Lietuvas izcelsmes svaigas cūkgaļas un jēlu cūkgaļas produktu tirdzniecību, dzīvo cūku un sivēnu ievešanu, kā arī lopbarības ievešanu,” skaidro PVD vadītājs Māris Balodis.

Importa aizliegums tiks atcelts, tiklīdz Lietuvas dienests oficiāli informēs PVD par visiem izsekojamības jautājumiem. PVD vadītājs Māris Balodis norādīja, ka tie ir dažu dienu ārkārtas piesardzības pasākumi. Bez aizlieguma cūkgaļas ievešanai no kaimiņvalsts, PVD arī izvērtēs, vai produkcija no infekcijas skartās teritorijas ir nonākusi Latvijas tirgū.

„Inspektori jau ir saņēmuši rīkojumu kontrolēt uzraudzību un, protams, tiks informēti arī visi lielveikali. Šodien un rīt visai gaļai no Lietuvas ir jāpazūd no veikalu plauktiem, tas attiecas uz visiem vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem, tajā skaitā arī uz tirgiem,” saka Balodis.

Piemēram, lielveikalu tīkls „Maxima Latvia” jau šobrīd izņem visu Lietuvas izcelsmes svaigās cūkgaļas produkciju no lielveikalu plauktiem, taču zaudējumus uzņēmums pagaidām nevarēja aplēst, kamēr nav saskaitīts kopējās produkcijas apjoms.

Lietuvas amatpersonas paziņoja, ka slimības skartajā fermā Ignalinas rajonā jau sākta visu 20 tūkstoš cūku kaušana. Drošības nolūkos tās nekur netiek vestas, bet iznīcinātas turpat uz vietas. Kaimiņvalstij tas sagādājis pamatīgu šoku, jo šī bijusi paraugferma attiecībā uz biodrošības pasākumiem un tur tika vesti Eiropas Savienības un Krievijas inspektori.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien ārkārtas sēdē atbalstīja Āfrikas cūku mēra karantīnas un uzraudzības zonu paplašināšanu Latvijā visā Igaunijas un Krievijas pierobežas teritorijā. Inspektoriem šajās teritorijās ir arī tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti