Latvijas uzņēmumi apvienojas, lai radītu jaunas «tīrās tehnoloģijas»

Ar Eiropas Savienības fondu atbalstu izveidoti vairāki industriālie klasteri, kuros apvienojušies spēcīgākie nozares uzņēmumi, lai kopīgiem spēkiem iekarotu pasaules tirgu.

Viens no tiem ir pavisam netradicionāls, proti, Tīro tehnoloģiju klasteris. Klastera vadītājs Juris Vanags stāsta, ja piedāvājumu spektrs uzņēmumiem ir ļoti plašs.

«Mēs varam būvēt ūdens attīrīšanas iekārtas, mēs varam attīrīt ūdeni, varam būvēt ūdens attīrīšanas iekārtas. Mēs varam piedāvāt dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtas, kas Kazhstānā ir ļoti būtiski», skaidro Vanags.

Uzņēmumi nule atgriezušies no vizītes Kazahstānā, no kurienes atveduši vairākus aizmetņus nākotnes sadarbībai.

«Mēs zinām par pāris projektiem, ko viņi vēlas realizēt. Viņi ir uzklausījuši, ko mēs mākam. Viņiem varbūt ir grūti uzreiz atzīt, ka ir interese. Viņiem vides sektors ir attīstības stadijā, un mūsu pieredze ir daudz lielāka. Mēs jūtam, ka viņu interese uz mums varētu būt», stāsta Vanags.

Visi klastera uzņēmumi aktīvi un veiksmīgi darbojas Latvijas tirgū. Taču klastera dalībnieka SIA «Akorda» vadītājs Artūrs Šveide atzīst, ka vietējā tirgū sāk palikt par šauru.

Viņš stāsta, ka pirms gadiem trijiem sapratuši, ka Latvijas tirgus ir par mazu. «Mēs aktivizējāmies citu valstu tirgu izpētē. To mēs darījām individuāli vai piedaloties valsts vizītēs. Interesei par sevi mēs raisījām. Taču tīro tehnoloģiju klasteris ir veidojums, kas daudz efektīvāk var reklamēt Latvijas uzņēmumus un to sniegtos pakalpojumus ārzemēs», pauž Šveide.

Rīgas tehniskās Universitātes profesors Tālis Juhna ir piesardzīgs, vērtējot, vai nākotnē tīrās tehnoloģijas varētu kļūt par Latvijas naftu, taču pašreizējās iestrādes ir ļoti inovatīvas.

Tīrās tehnoloģijas ietver arī atjaunojamos energoresursus, kas visā pasaulē nākotnē būs svarīgi.

Latvijas Tīro tehnoloģiju klasterī apvienojušies 24 Latvijas ekonomikai nozīmīgi komersanti, kuru kopējais apgrozījums 2011.gadā sasniedza gandrīz 70 miljonus latu, kas ir par 40% vairāk nekā šo pašu komersantu kopējais apgrozījums 2010.gadā. Šie komersanti ir arī nozīmīgs darba devējs un pērn kopumā nodarbināja 940 darbinieku.

Klastera izveidē un attīstīšanā iesaistījušās arī septiņas pētniecības un izglītības iestādes, kas ir nozīmīgi kompetences un zināšanu partneri jaunu produktu attīstīšanā.


Tīro tehnoloģiju risinājumi ietver efektīvus vides attīrīšanas procesus, pārveidojot atkritumus otrreizējos produktos vai enerģijā, videi draudzīgu alternatīvu enerģijas avotu attīstību, kā arī industriālās ražošanas tehnoloģijas, kas samazina vides piesārņojumu un resursu patēriņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt