Sadaļas Sadaļas

Latvijas uzņēmējiem zaudējumi no izspiedējvīrusa

Pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotāji virtuālajā vidē galvenokārt cieta no šifrējošo izspiedējvīrusu kampaņām, bet uzņēmumi - no "CEO krāpšanas", kur vienā incidentā uzņēmumi zaudēja no 2000 līdz pat 78 000 eiro, teikts informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" darbības pārskatā par 2016.gadu.

Ar "CEO krāpšanu" saprot taktiku, kurā, izliekoties par kāda uzņēmuma priekšnieku, krāpnieki izkrāpj naudas līdzekļus no uzņēmuma darbiniekiem.

"Cert.lv" pārskatā norādīts, ka 2016.gadā aktualizējās lietu interneta drošības jautājums. Pasaulē notikušais "Mirai" robotu tīkla veiktais uzbrukums, kurā tūkstošiem nedroši konfigurētu tīklam pieslēgtu iekārtu uz laiku padarīja nepieejamas virkni populāru tīmekļa vietņu, liek rūpīgi izvērtēt, kuras ierīces vai mājsaimniecības iekārtas tiešām ir nepieciešams pieslēgt internetam un pārliecināties, vai iekārta ir konfigurēta atbilstoši labajai praksei, ja tomēr to ir nepieciešams pieslēgt pie tīkla, lai neradītu apdraudējumu sev un apkārtējiem.

Tāpat secināts, ka pieaug tendence uzbrukumos izmantot mobilās iekārtas un sociālos tīklus. Mobilo iekārtu gadījumos pārsvarā izmanto lietotāju neuzmanību, lai panāktu pieteikšanos paaugstinātas maksas pakalpojumu saņemšanai, bet, palielinoties mobilo iekārtu izmantošanai banku transakciju veikšanai, paredzams, ka mobilo apdraudējumu apjoms un daudzveidība pieaugs.

Attiecībā uz sociālajiem tīkliem vērojama lietotāju uzticēšanās informācijai, kas publicēta sociālajā tīklā, kaut arī lietotājs nav veicis padziļinātu informācijas patiesuma pārbaudi. Tādējādi sociālo tīklu lietotāji biežāk kļūst par krāpniecisku sludinājumu un loteriju upuriem.

Pārskata periodā "Cert.lv" reģistrēja un apstrādāja 3047 augstas prioritātes incidentus un 595 405 zemas prioritātes incidentus. Tāpat "Cert.lv" pārstāvji piedalījās 112 pasākumos, izglītojot 8963 cilvēkus par IT drošības tēmām.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un ".lv" domēna vārdu zonā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt