Latvijas Universitātes pētnieki vēlas veidot metodi ādas jaunveidojumu diagnostikai

Latvijas Universitātes (LU) pētnieki vēlas veidot metodi ādas jaunveidojumu diagnostikai. Katru gadu pieaug cilvēku skaits, kuriem diagnosticē melanomu jeb ļaundabīgu ādas audzēju. Latvijas Universitātē veic pētījumu par dzimumzīmēm. Iepriekš pētnieki aicināja pieteikties brīvprātīgos dzimumzīmju pārbaudei. Savukārt vakar pētnieki uzsāka pārbaudīt brīvprātīgo dzimumzīmes un ievākt datus.

Latvijas Universitātes pētnieki vēlas veidot metodi ādas jaunveidojumu diagnostikai
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta pētnieki aicinājuši brīvprātīgos, lai ar dažādām ierīcēm mērītu viņu dzimumzīmes. "Tātad tas, ko mēs te darām, mēs mēģinām veidot ierīces, ar kurām varētu palīdzēt dermatologiem un citiem cilvēkiem, kas nodarbojas ar ādu, veidot kaut kādas maketierīces vai izveidot metodes, kas palīdzētu labāk diagnosticēt visādus ādas veidojumus," saka pētījuma vadītājs, Latvijas Universitātes profesors Jānis Spīgulis.

Viņš rāda dažādas ierīces un stāsta, kā pārbauda pacientus. Ar vienu no ierīcēm mērījumi notiek tikai tumsā. Ar lāzeru uz ādas staro ļoti īsu impulsu. "Ideja ir saprast, kādu ceļu gaismas fotoni noiet ādā tad, kad uz tiem krīt gaisma," tā pētnieks. Tas vajadzīgs, lai pēc mērījumiem varētu izveidot ādas pigmentu kartes, skaidro Spīgulis.

"Tātad mums ir ādā melanīns, mums ir hemoglobīns, bilirubīns, vēl dažādi pigmenti ādā. Tā kā ir kaut kāds ādas veidojums, kāda pumpa, var uztaisīt karti, kā sadalīta katra no tām vielām," norāda Spīgulis. Ja ārstiem ir šādas bildes, daudz vienkāršāk noteikt diagnozi. "Viena lieta, ka viņi to diagnozi veic, skatoties vienkārši pēc pieredzes uz krāsu, formu un citām pazīmēm tam veidojumam, bet šī ir tāda vairāk objektīva jeb kvantitatīva informācija, ko mēs vēlamies iedot," saka Spīgulis.

Pētījuma dalībniekus vispirms izmeklē dermatologs, kas katram ādas veidojumam nosaka diagnozi. Brīvprātīgo interese ir negaidīti liela, norāda pētnieki. Līdz februāra vidum var pieņemt 54 pacientus. Savukārt pieteikušies ir daudzreiz vairāk – ap 350. Tāpēc pagaidām brīvprātīgos pieteikties vairs neaicina, norāda Spīgulis. "Varbūt vienkārši cilvēkiem nepatīk stāvēt rindās un maksāt lielas naudas privātās klīnikās," pieļauj Spīgulis.

Dermatoloģe Anna Bērziņa lielo interesi saista arī ar temata aktualitāti – sauļojoties apdedzinot ādu cilvēki riskē ar ādas onkoloģijas attīstības iespēju. Tāpat aizvien jaunākiem cilvēkiem atklāj ļaundabīgus ādas veidojumus. Arī uzrunātie brīvprātīgie kā galveno motivāciju norāda iespēju pārbaudīties.

"Man jau bija kaut kādas dzimumzīmes, kas mani satrauca. Es jau sen domāju, ka vajadzētu aiziet pārbaudīties. Es arī pati esmu no šīs fakultātes. Man pie šī projekta strādā draudzene, līdz ar to es arī ļoti gribēju palīdzēt un piedalīties. Uzzināju, ka viss ir kārtībā, ka man nav pamata uztraukumam," saka brīvpārtīgā Annija. "Es ieraudzīju ''Facebook'' - kāds no maniem paziņām bija dalījies ar šo informāciju. Es nolēmu, ka tā ir laba iespēja pārbaudīt savas dzimumzīmes pie profesionāļa un vienlaicīgi piedalīties pētījumā, dot iespēju jaunajiem zinātniekiem ievākt datus," pauž cita brīvprātīgā Zane.

Pirmajā pētījuma dienā, trešdien, izmeklēja 11 pacientus, stāsta dermatoloģe Bērziņa. "Diemžēl bija arī paciente, kas piedalījās pētījumā, kurai arī ādas melanoma tika diagnosticēta. Diemžēl jāsaka priekš pacienta, bet no citas puses arī labi, ka tā ir laicīga diagnostika un cilvēkam tiek rekomendēts šo veidojumu ķirurģiski ārstēt," norāda Bērziņa.

Pētījumu zinātnieki veiks trīs gadus, šis ir sākums. Mērķis ir izveidot jaunu diagnostikas metodi, apvienojot trīs dažādas ādas attēlošanas metodes. Pētniecības projekta kopējais finansējums ir vairāk par 600 000 eiro. Daļu atbalsta sniedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt