Panorāma

1991. gada 21. augusts – Latviju atzīst «De facto»

Panorāma

Ģenerālprokuratūra neredz pārkāpumus noplūdušās informācijas lietā

Latvijas un Igaunijas valdības kopīgā sēdē

Latvijas un Igaunijas valdību pirmās kopsēdes fokusā – drošība, enerģētika un datu apmaiņa

Lai stiprinātu sadarbību un ciešās draudzības saites, Latvijas un Igaunijas valdības šodien noturēja kopīgu sēdi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, tādā veidā atzīmējot arī simts gadus kopš abu valstu dibināšanas. Aiz slēgtām durvīm ministri apsprieda reģionālo drošību, enerģētiku un informācijas apmaiņu.

Pirms trim gadiem Latvijas vadība aizvadīja kopīgu sēdi ar Lietuvas kolēģiem, taču kopsēde ar Igaunijas valdību notika pirmo reizi. Abas valstis vienojušās sadarboties vairākās sfērās, tajā skaitā aizsardzībā, cīņā pret propagandu un sarunās par Eiropas Savienības (ES) fondu sadali. 

"Šodien droši es varu teikt, ka vairāk ir tādu jomu, kur Latvija un Igaunija sadarbojas, nevis sacenšas.

Tas šķiet jau pašsaprotami, ņemot vērā, ka ir pietiekami daudz jautājumu, kur intereses sakrīt. Manā skatījumā,  šodien tiek sperts jauns solis abu valstu sadarbībai tālāk," vērtēja Latvijas premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība).

Tikmēr Igaunijas Ministru prezidents Jiri Ratass atzīmēja:  "Igaunija pirmo reizi notur savu valdības sēdi ārpus Igaunijas. Tas ir kas īpašs. Tas liecina par to, ka starp šīm divām valstīm ir īpaša un ļoti dziļa draudzība."

Nozīmīga loma sanāksmē bija enerģētikai, kur gaidāmi vairāki lieli projekti. Lai mazinātu atkarību no Krievijas, līdz 2025.gadam Baltijas valstis plāno pilnībā integrēties ES elektroapgādes sistēmā. Galvenais priekšnoteikums tam ir starpsavienojums starp Poliju un Lietuvu, taču vajadzīgs arī trešais starpsavienojums starp Latviju un Igauniju.

Savukārt pēc diviem gadiem jābūt izveidotam vienotajam Baltijas gāzes tirgum.

"Latvija un Igaunija ir vienotās pozīcijās šajā jautājumā. Tas ir ne tikai ekonomikas, bet arī drošības jautājums. Svarīgākais ir tas, lai mūsu energoapgāde, pirmkārt, būtu uzticama, un, otrkārt, izdevīga. Tie ir principi, pēc kā mēs vadāmies," sprieda Ratass.

Atzinīgus vārdus premjeri veltīja "Rail Baltica" projekta virzībai. Sadarbību stiprināšot abu valstu ieņēmumu dienesti.

"Starp ieņēmumu dienestiem, par to vienojās abi finanšu ministri,

sāksies pastiprināta datu apmaiņa, lai labāk varētu cīnīties gan pret PVN shēmām, gan pret negodīgu uzņēmējdarbību.

Šāda vienošanās vēl nav ierakstīta, bet "de facto" tā notiks jau tuvākajā laikā," klāstīja Kučinskis.

Savukārt abu valstu iekšlietu ministri parakstīja līgumu par Iedzīvotāju reģistra datu apmaiņu. Tas paredz, ka Latvijas un Igaunijas iestādes katru mēnesi viena otrai sūtīs ziņas par iedzīvotāju pārcelšanos starp abām valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti