Latvijas un Igaunijas ārlietu ministri pasniedz Valodu balvu igauņu valodniekam Lembitam Vabam

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") un Igaunijas ārlietu ministre Eva Marija Līmetsa sestdien, 4. septembrī, pasniedza ikgadējo abu valstu Ārlietu ministriju Valodu balvu igauņu valodniekam Lembitam Vabam, informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

"Ar gandarījumu varu teikt, ka šī gada balvas laureāts Lembits Vaba ir viens no pazīstamākajiem igauņu valodniekiem Latvijā.

Viņš ir viens no ievērojamākajiem mūsdienu baltu un Baltijas jūras somu valodu kontaktu pētniekiem, faktiski vienīgais, kurš plašāk pētījis latviešu valodas ietekmes igauņu valodā.

Neapšaubāmi šī gada laureāts ir pelnījis šo balvu par mūža ieguldījumu igauņu un latviešu valodu kontaktu izpētē un veicināšanā, kā arī iepazīstinot ar latviešu valodu un kultūru Igaunijā," apbalvošanās ceremonijā sacīja Rinkēvičs.

Latvijas ārlietu ministrs vērsa uzmanību uz apstākli, ka šogad ir veiktas izmaiņas Latvijas un Igaunijas Ārlietu ministriju Valodu balvas nolikumā, paplašinot Valodu balvas pretendentu loku. Valodu balvai var pieteikties valodu skolotāji, pasniedzēji, pētnieki, kā arī žurnālisti un valodu apguves projektu organizētāji. Tāpat Valodu balvai var pieteikt daiļliteratūras vai dažādu jomu zinātniskā darba tulkojumus, pētījumus un valodu apguves projektus.

ĀM informēja, ka Lembits Vaba ir igauņu valodnieks, kas lielu savu profesionālās dzīves daļu veltījis latviešu un igauņu valodu attiecību un aizgūto vārdu pētījumiem un tulkošanai, izstrādājot divus apjomīgus pētījumus. Vaba aktualizējis arī valodu kontaktu teorētiskos jautājumus – latviešu aizguvumu fonētisko, morfoloģisko un semantisko adaptāciju igauņu valodā, norādot uz skaņu atbilsmēm un pārmaiņu likumībām.

2015. gadā izdota Vabas grāmata "Sõna sisse minek" jeb “Ievadot vārdu”, kas lielākoties veltīta lingvistiskiem kontaktiem starp somu un baltu valodām, pievēršoties igauņu un latviešu valodai.

2019. gadā Lembits Vaba saņēma Latvijas Atzinības krustu un tika iecelts par ordeņa kavalieri.

Valodu balva par ieguldījumu latviešu un igauņu valodu popularizēšanā tika pasniegta divpadsmito reizi. Valodu balvas mērķis ir abu valstu divpusējās sadarbības stiprināšana, veicinot latviešu un igauņu valodas apguvi un izmantošanu, latviešu-igauņu un igauņu-latviešu tulkotāju aktivitāti daiļliteratūras, politisko, zinātnisko un citu tekstu tulkošanā, kā arī lai sekmētu latviešu un igauņu valodu pētnieku un valodas skolotāju ieguldījumu latviešu valodas popularizēšanā Igaunijā un igauņu valodas popularizēšanā Latvijā. Valodu balvas vērtība ir 3000 eiro, un tās fondu veido vienlīdzīgi Latvijas un Igaunijas Ārlietu ministriju ieguldījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt