Dienas ziņas

Polijai piespriež miljonu eiro lielu sodanaudu dienā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Skolniece uzvar lielā vides konkursā

Latvijas skolniece uzvar starptautiskā jauno vides reportieru konkursā

Kaitējums, ko videi nodara uguņošana, ir kā mirdzoši putekļi. It kā sīki un neievērojami, tomēr ilgtermiņā bīstami. Tieši šāds salīdzinājums un problēmas izpēte desmitgadīgajai Darjai Skripkinai nesusi uzvaru starptautiskā jauno vides reportieru konkursā.

"Pirotehnikas sprādzieni atmosfērā rada oglekļa dioksīda emisijas, piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs Neatkarības dienā oglekļa dioksīda emisiju daudzumu var pielīdzināt daudzumam meža ugunsgrēka laikā 1093 hektāros zemes. Uz 0,4 hektāriem ir aptuveni 18 tonnas gāzes," Darja nolasa fragmentu no konkursā godalgotā raksta.

Tajā viņa aprakstījusi uguņošanas kaitējumu videi, 2019. gadā Latvijā uzsākto parakstu vākšanu par atteikšanos no salūta un ierosinājuma iesniegšanu Saeimā.

Viņa noskaidrojusi arī klasesbiedru viedokli – 70% uguņošanu tomēr atbalsta. Taču jauno vides reportieru konkursā piedalījusies visa klase. 

"Mani klasesbiedri piedalījās visi. Arī klasesbiedru vecāki palīdzēja, jo viņi mums palīdzēja aizpildīt anketu. Arī mana klases audzinātāja mums ļoti palīdzēja. Es negaidīju, ka uzvarēšu! Es biju priecīga, bet arī nedaudz uztraukusies pēc tam, kad uzzināju, ka man vajadzēs fotografēties, un vēl visādas noņemšanās," stāsta Rīgas Rīnūžu vidusskolas skolniece Darja Skripkina.

Jauno vides reportieru konkursu rīkoja starptautisks nodibinājums "Vides izglītības fonds".

Šogad konkursā piedalījās gandrīz pusmiljons dažādu valstu skolēnu un studentu vecumā līdz 25 gadiem, tika iesniegti teju 20 000 vides žurnālistikas darbu.

Tas, ka tajā iesaistījās arī Rīnūžu vidusskolas bērni, nav nejaušība. 

"13 gadus mums ir zaļais karogs, un vispār mēs esam ekoskola jau sešpadsmito gadu. Pa šo laiku mums ne tikai ir izstrādātas pamata vadlīnijas, kas atbilst ekoskolu kustībai, bet ir arī sava iekšējā filozofija. Piemēram, man kā direktoram tas nozīmē, ka vienmēr rodas noteiktas pretrunas ar kolēģiem, ar klašu audzinātājiem, kad viņi sev grib nopirkt kādu drukāšanas iekārtu, printeri. Viņi lūdz to nopirkt, un es parasti atbildu ar "nē"," stāsta Rīgas Rīnūžu vidusskolas direktors Deniss Kļukins.

Rīnūžu skolas direktors saka, ka skolēnu zināšanas par ekoloģiju paplašina redzesloku un ietekmē profesijas izvēli. Par vides aizsardzības jautājumiem bērni liek domāt arī pārējiem ģimenes locekļiem, bet Darjas mamma Tatjana Skripkina novērojusi, ka šī papildu izglītība ietekmē meitas intereses.

"Jebkura papildu lieta, ko tu papildus dari, tevi ietekmē. Tu attīsties jebkurā gadījumā. Viņiem ekoskolas ietvaros plānots rūpēties par mūsu mežu, kas ir tuvumā, viņi tur regulāri uzkopj, un viņiem ir diezgan lieli plāni, kā to attīstīt," stāsta Darjas mamma.

Runājot par konkursā uzvarējušā raksta tematu, Darja nešauboties saka, ka pati būtu gatava svētkos iztikt bez uguņošanas, bet vēl nezina, ko gribētu redzēt tās vietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt