Latvijas skolēns izcīna bronzu Starptautiskajā filozofijas olimpiādē

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) inženierzinātņu vidusskolas 12. klases skolēns Džonatans Miks Melgalvis ieguvis bronzas medaļu 29. Starptautiskajā filozofijas olimpiādē, kas attālināti notika no 27. līdz 30. maijam un ko organizēja Slovēnija, informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Olimpiādē piedalījās kopumā 52 dalībvalstis un divas novērotājas valstis. Latviju olimpiādē pārstāvēja divi Latvijas skolēni. Latvijas skolēnu komanda Starptautiskajā filozofijas olimpiādē piedalījās jau septīto reizi.

Kopumā šogad žūrijas vērtēšanai tika iesniegtas 85 esejas, no tām divas saņēma zelta, četras sudraba un sešas bronzas medaļu, savukārt 24 darbi tika novērtēti ar atzinību.

Filozofijas olimpiādē skolēniem ir viens uzdevums – četrās stundās uzrakstīt eseju angļu valodā par vienu no četrām dotajām tēmām, kas parasti ir formulētas kā citāti. Olimpiādes dalībnieka uzdevums ir interpretēt to, formulēt problēmu un savu pozīciju, dot pārliecinošu pamatojumu savai pozīcijai, informēja VISC.

Saskaņā ar olimpiādes nolikumu no katras valsts sacensībās var piedalīties līdz diviem skolēniem. Latviju Starptautiskajā filozofijas olimpiādē šogad pārstāvēji divi RTU inženierzinātņu vidusskolas 12. klases skolēni –  Eva Krupenko un Melgalvis. Latvijas delegācijas komandu olimpiādē vadīja Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes pasniedzējs Artis Svece. Dalībai olimpiādē skolēnus palīdzēja sagatavot RTU inženierzinātņu vidusskolas pedagogs Māris Zvaigzne.

“Tēmas bija grūtas, tāpēc īpašs prieks, ka Latvijas komandas pārstāvis ieguva bronzas medaļu.

Tas, ka olimpiāde notika attālināti, pavēra iespējas, kādas klātienē nebūtu realizējamas. Skolēnus uzrunāja un uz viņu jautājumiem atbildēja mūsdienu filozofijas dzīvie klasiķi – Pīters Singers, Noams Čomskis un Katrīna Malabū.

Tomēr pietrūka tā, kas Starptautisko filozofijas olimpiādi padara par neatkārtojamu pieredzi – kopā būšana, neformālas sarunas un diskusijas, kā arī jauni draugi no visas pasaules," par dalību starptautiskajā olimpiādē stāstīja Latvijas komandas vadītājs Svece.

Šogad olimpiādē skolēnu pārdomām tika piedāvāts Braiena Massumi izteikums: “Jēdziens ir kā ķieģelis. To var izmantot, lai uzbūvētu saprāta tiesas namu. Vai arī ar to var izsist logu.” Tāpat olimpiādes dalībnieki varēja komentēt Abu Bakra ibn Tufaila argumentu par labu neķermeniska pasaules radītāja eksistencei, viņiem bija dots fragments arī no princeses Elizabetes vēstules Dekartam par klasisku psihes filozofijas tēmu – kādā veidā garīga substance var cēloniski ietekmēt ķermeni. Savukārt ceturtais citāts bija veltīts tam, kā tehnika izmaina cilvēka eksistenciālo situāciju, un tas bija paņemts no vēstules, ko rakstījis Klods Īterlijs – pilots, kurš piedalījās Hirosimas bombardēšanā.

Lai piedalītos olimpiādē, skolēniem šogad bija nepieciešams dators un kamera. Lai nodrošinātu godīgumu, visu rakstīšanas laiku kamerai bija jābūt ieslēgtai, un olimpiādes dalībnieku darbība tika monitorēta. Pēc noteikumiem skolēni, rakstot eseju, var izmantot tikai vārdnīcu un nekādus citus palīglīdzekļus. Pats rakstīšanas process notika speciālā platformā, kas neļāva skolēniem piekļūt citiem materiāliem vai programmām.

2022. gadā Starptautiskā filozofijas olimpiāde notiks Lisabonā, Portugālē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt