De Facto

Ždanokas NVO saņem 90 000 no Krievijas Ārlietu ministrijas

De Facto

Skolēnu ēdienkarte: bojāti dārzeņi un zivju pirkstiņi

Pašvaldībām jārēķinās ar jaunu naudas pārdalīšanas shēmu

Latvijas reģionu patiesā aina: Vārkavā faktiskais bezdarbs - 94%

Ja Latgalē esošajam Vārkavas novadam vajadzētu paļauties tikai uz sevi un visi šeit deklarētie iedzīvotāji tiešām dzīvotu uz vietas, tad šobrīd faktiskais bezdarbs šajā novadā būtu 94%, liecina LTV raidījuma “De Facto” aprēķini, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta datus.

Pats šobrīd Latvijas otrais nabadzīgākais novads darba vietas nodrošina tikai 103 cilvēkiem no aptuveni 1800 darbspējas vecumā esošiem cilvēkiem, turklāt vairāk nekā puse no viņiem strādā pašā novada administrācijā. Šis novads tāpat kā 109 citi novadi un lielās pilsētas ir pilnīgi patstāvīga Latvijas administratīva vienība.     

Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra datiem, šajā novadā ekonomiski aktīvā vecumā 2014.gadā bija deklarējis 1791 cilvēks. Pēc Valsts ieņēmuma dienesta datiem, no tiem 670 ienākumu nebija vispār. Tas nozīmē, ka viņi vai nu ir bez darba, vai aizbraukuši strādāt uz ārzemēm.

No atlikušā 1121 iedzīvotāja lielākajai daļai jeb 743 nav regulāru ienākumu, kas mēnesī pārsniegtu vismaz vienu minimālo algu. Viņi piepelnās, pastrādā, saņem kādus pabalstu, bet  regulāri nestrādā.

Katru mēnesi pastāvīgi ienākumi ir vien 314 cilvēkiem, bet lielākajai daļai – 211 – no viņiem darbavietas nav pašā Vārkavas novadā, un darba devējam juridiskā adrese atrodas citā novadā. 91 no viņiem darba vietas juridiskā adrese ir Rīga, un, visticamāk, galvaspilsētā viņi arī dzīvo un uz novadu atnāk tikai viņu nodokļi.

Visbeidzot - pašā Vārkavas novadā ar regulāriem ienākumiem strādā vien 103 cilvēki, no kuriem puse ir šī novada administrācijas darbinieki. 

Šobrīd Vārkavas novadu glābj un uztur nauda no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, kas gadā ir aptuveni 650 tūkstoši eiro jeb vairāk nekā pašas pašvaldības gada ieņēmumi. Papildus naudu novads saņem no Izglītības ministrijas kā mērķdotācijas pedagogu algām, kā arī vēl par ceļu uzturēšanu no Satiksmes ministrijas. 

Lai arī novads ir pavisam neliels, tajā aizvien ir viena pamatskola, kuras deviņās klasēs skolojas 33 bērni, un vēl vidusskola, kurā 12 klasēs mācās 133 skolēnu. Ir vēl pirmsskola un sporta skola. Uz visām šim četrām skolām ir četri direktori un trīs direktoru vietnieku, un visu kopējais atalgojums ir aptuveni 4000 eiro mēnesī.

Neraugoties uz kopējo statistiku, Vārkavas novadā pēdējos gados ir izbūvēta jauna kanalizācijas un ūdenssaimniecības sistēma, ieguldot tajā aptuveni 500 tūkstošus eiro, no kuriem lielākā daļa naudas nāk no Eiropas Savienības.     

Tiesa, pati novada vadītāja Anita Brakovska nemaz nelolo cerības, ka novadā pēkšņi uzradīsies kādi investori un kaut kas mainīsies, taču neredz iemesla, kāpēc nedot naudu novadam no izlīdzināšanas fonda.

“Es uzskatu, ka mēs visi esam vajadzīgi – mēs esam pilsoņi, mēs esam Latvijas sastāvdaļa. Tā kā rūpējieties vienlīdz arī par mums. [..] Atļaujiet mums vismaz ilgāk pavilkt dzīvību tajos laukos,” saka Barkovska. 

4 komentāri
Niknā
670 vispār bez kādiem ienākumiem? Bet kur tad jūs Vārkavā redzējāt kādu ubagu vai bezpajumtnieku? Vai šeit kāds ir nomiris no bada? Vai kādam nav ko vilkt mugurā?
Iedzīvotājs
Jūs runājat pat 103 strādājošiem cilvēkiem, bet vai tad tie, kuriem mājās ir saimniecības nav strādājoši? Tie kuriem ir iegādāta tehnika un tie apkopj savus laukus ir bezdarbnieki, nabagi?! Jums ir jāvērtē reālā situācija, nevis jābalstas uz muļķīgiem aprēķiniem. Šim "De facto" vajadzēja arī nofilmēt to, kas atrodas apkārt, nevis tikai to sliktāko. Protams, kādam jau jābūt šim melnajam. Vārkavas novada iedzīvotāji cenšas saglabāt laukus, tāpēc šeit ir arī jaunie zemnieki, kuri pārņem iesāktās saimniecības no vecākiem un tā paplašina, kā arī daudzi sāk veidot saimniecības no jauna. Kāpēc neviens nenovērtē to?! Arī jaunieši, kuri vēl neveido savas saimniecības palīdz saviem vecākiem, kā arī strādā pie citiem saimniekiem, tiem palīdzot. STRĀDĀJOŠI CILVĒKI NAV TIKAI TIE, KAS STRĀDĀ SKOLĀ VAI KĀDĀ VALDĪBAS ĒKĀ! NOVĒRTĒJIET, IEVĒROJIET UN ATBALSTIET ARĪ CITUS!
Saimnieks no Vanagiem
Tieši tā. Rimicānos daudzstāvu dzīvojamo ēku filme vairākas reizes, bet kameru jau nepagriež par 180 grādiem:) Tieši pretējā ceļa pusē, esošā lielzemnieka tehniku, taču nedrīkst filmēt, "jo bezdarbs ir 94 % bet tehnika ir vairākus simtus tūkstošus vērta" Kautkāds farss:) :) es teiktu tā- 94% ir tie, kas dara, saimnieko un strādā. Savukārt 6 % ir pensionāri, un tādi, kuri nedara neko.
Haha
Daļu no admisnistrācijas derētu atlaist - priekš dzīvības vilkšanas nav nepieciešams daudz cilvēku. To atlaisto vietā varētu radīt vairākas darbavietas ar minimālo algu...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti