Panorāma

Uz Saeimu aicinās Šleseru un Lembergu

Panorāma

Taksisti protestē pie VID

Latvijas Radio vadīs Una Klapkalne

Latvijas Radio vadīs Una Klapkalne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Radio valdes priekšsēdētājas amatā iecelta bijusī aģentūras LETA valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne, savukārt par valdes locekli  finanšu vadības jautājumos kļuvusi  SIA “Skonto Reklāma” administratīvās struktūrvienības vadītāja Mārīte Tukiša.

Viņas amatos pirmdien, 2.oktobrī, apstiprināja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP).

Pēc otrās kandidātu izvērtēšanas kārtas uz valdes priekšsēdētāja amatu kandidēja divi kandidāti, savukārt uz valdes locekļa finanšu vadības jautājumos amatu kandidēja trīs kandidāti, no kuriem viens savu kandidatūru atsauca, atklāja NEPLP.

NEPLP atbalsts bijis vienbalsīgs

Par Latvijas Radio atbildīgais padomes loceklis Ivars Āboliņš norādīja, ka atbalsts abām jaunajām valdes loceklēm padomē bijis vienbalsīgs. Viņš sacīja, ka valdes loceklēm intervijās paustais redzējums sakrita ar padomes redzējumu gan strukturālo reformu, gan algu, gan sponsorēšanas līgumu jautājumos. 

NEPLP informēja, ka Klapkalnei ir plaša pieredze vadošos amatos gan valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā. Pēdējos 10 gadus viņa bijusi Nacionālās informācijas aģentūras LETA valdes locekle, kopš 2016.gada bijusi gan LETA, gan ziņu portāla TVNET valdes priekšsēdētāja.  Klapkalne ir arī Rīgas Ekonomikas augstskolas Mentoru kluba valdes locekle. Viņai ir maģistra grāds biznesa vadībā. Klapkalne vairākus gadus bijusi fonda atvērtai sabiedrībai «DOTS» vadībā. Iepriekš organizācija plašāk bija zināma kā Sorosa fonds – Latvija.

Tukiša kopš 2002.gada strādājusi dažādos amatos “Radio Skonto Grupā”, kopš 2008.gada bijusi SIA “Radio Skonto” administratīvās struktūrvienības vadītāja, kopš 2009.gada – SIA “Skonto Reklāma” administratīvās struktūrvienības vadītāja. Tukišai ir profesionālais maģistra grāds uzņēmumu un organizāciju vadīšanā.

NEPLP ir izvirzījusi galvenos uzdevumus jaunajai valdei, to skaitā par prioritātēm uzskatāmi darbs pie 2018.gada sabiedriskā pasūtījuma un budžeta izstrādes, jaunas atalgojuma sistēmas izveide, Radio stratēģijas izstrāde, strukturālo reformu īstenošana, kā arī sadarbības principu ar trešajām pusēm izstrāde, piesaistot finansējumu satura veidošanai.

Āboliņš norādīja – darbinieku atalgojuma sistēma jaunajai valdei jāreformē trīs mēnešu laikā. Tāpat padome sagaida izmaiņas arī "sponsorlīgumu" praksē, ko uzskata par satura tirgošanu. "Savukārt visos pārējos jautājumos Latvijas Radio valdei ir pilna rīcības brīvība."

NEPLP arī lēma, ka radio finanšu direktors Juris Gavars turpina pildīt pagaidu valdes locekļa pienākumus.

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) jauno valdes priekšsēdētāju vērtē atzinīgi.

"Ir patiess prieks, ka priekšsēdētāja amatā ir nonācis cilvēks no neatkarīga, respektēta medija, kurā redakcionālā neatkarība ir nevis tukša skaņa, bet realitāte.

Un cilvēks, kuram tiešām ir pieredze mediju jomā," teica LŽA vadītāja Rita Ruduša.
 

Jaunā Radio vadītāja vispirms grib runāt ar darbiniekiem

 

Klapkalne uzsvēra, ka viņa ilgu laiku strādāja aģentūrā LETA, kur ir nodrošināta redakcionāla neatkarība, un viņa uzsvēra, ka tā darbosies arī Latvijas Radio.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Klapkalne arī uzsvēra, ka, pirms domāt par reformām Radio, vispirms jātiekas ar darbiniekiem, jo viņa pagaidām redz tikai aisberga virspusējo daļu, un darbiniekiem noteikti ir daudz domu un ieceru, kas nav īstenotas, un tur ir milzīgs potenciāls “uzņēmumu attīstīt un veidot par iekārojamu darba vietu un skaistu mediju”.  

Uz jautājumu, kas motivējis pieteikties konkursā uz Latvijas Radio vadītājas amatu, Klapkalne atbildēja, ka vienmēr izvēlējās uzņēmumus, kuros ir misijas klātbūtnē un kuri ir nozīmīgi Latvijas valstij.

Tikmēr jaunā valdes locekle finanšu jautājumos Mārīte Tukiša norādīja, ka viņai ir pieredze komercmedijos, bet “pozitīvo un labo praksi no komercmedijiem varēs izmantot arī Latvijas Radio”. 

Jautāta, kā raugās uz sabiedrisko mediju – vienotu sabiedrisko mediju vai tomēr Latvijas Radio un Latvijas Televīzija saimnieko atsevišķi, Klapkalne Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" teica:

“Šobrīd es nedomāju, ka ir pamats skatīties kā uz vienotu [sabiedrisko mediju]. Domāju, ka tas, kas ir ļoti svarīgi – ir jābūt ļoti labai sadarbībai gan televīzijai, gan radio, gan LSM kontekstā.

Un arī vispār. Ievērojot to, ka Latvija ir maziņa, mums ir jāspēj sadarboties. Pieļauju, ka ar arī ar komercradio, komercsektoru būs jāmāk sadarboties arvien vairāk, jo mūsu jau nav nemaz tik daudz.”

Jautājumi par konkursa caurspīdīgumu

Iepriekš NEPLP loceklis un Latvijas Radio pārraugs Ivars Āboliņš sacīja, ka Radio valdē būs cienījami mediju speciālisti, un, kad sabiedrība izdzirdēs viņu vārdus, “būs noņemtas visas spekulācijas” par mēģinājumu izdarīt spiedienu uz sabiedrisko mediju.

Savukārt LŽA valdes priekšsēdētāja Ruduša pauda, ka NEPLP, izraugoties jaunus Latvijas Radio valdes locekļus, rīkojās necaurspīdīgi un neļāva nevalstiskajām organizācijām novērot atlases procesu.  Vērtējot nākamos Radio valdes locekļus, sabiedrībai būs jāpievērš uzmanība tam, vai šie cilvēki nav saistīti ar medijiem, kas ir politiski ietekmēti, pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja Ruduša.

Viņa norādīja, ka ir akadēmiskie pētījumi, kas parāda politikas saikni ar mediju īpašniekiem, un, ja saka, ka cilvēki ir mediju profesionāļi un viss ir kārtībā, var paskatīties, vai šie profesionāļi nāk no medijiem, kas ir politiski ietekmējami, pauda LŽA vadītāja. 

Ivars Āboliņš savukārt pirmdien norādīja, ka likums nemaz neļauj padomei atklāt pretendentus, savukārt LŽA nokavēja termiņus, lai kļūtu par novērotāju. 

Dokumenti

NEPLP_atbilde LŽA.pdf

Lejuplādēt

937.56 KB

Ruduša gan norāda, ka NEPLP nebija izsludinājusi tādus termiņus. NEPLP atbildes vēstulē uz LŽA lūgumu ir minēti citi atteikuma iemesli.

Atteikuma pamatojums ir LŽA it kā pastarpinātā līdzdalība procesā caur Sabiedriskā konsultatīvās padomes pārstāvi, norāda asociācijas vadītāja.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

NEPLP vērsusi Saeimas Cilvēktiesību komisijas un Kultūras ministrijas vērību uz faktu, ka šobrīd pastāv pretrunas starp NEPLP likumu, Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumu un valdības noteikumiem. Šobrīd likums liedz konkursa norises laikā izpaust kandidātu vārdus un nodot viņu kandidatūras sabiedriskai apspriešanai.

Jau ziņots, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) paudusi neuzticību Latvijas Radio (LR) valdes loceklei Sigitai Roķei. Neuzticības izteikta saistībā ar virkni nesakārtotu jautājumu Latvijas Radio un atklāto satura tirgošanu. Radio vadība tikmēr uzticēta finanšu direktoram Jurim Gavaram.

Savukārt Roķe pieļāva, ka NEPLP lēmums izteikt viņai neuzticību radies politiska spiediena rezultātā, lai ietekmētu Latvijas Radio.   Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) nosodīja NEPLP lēmumu atlaist Roķi no amata, jo šādam solim trūkst pamatojuma un tas ir pretrunā ar sabiedrības interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti