Latvijas Radio darbinieki prasa rīkot jaunu konkursu uz valdes priekšsēdētāja amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Norādot uz necaurspīdīgu Latvijas Radio valdes locekļu amatu konkursu, nolikuma neievērošanu un izvēlētā valdes priekšsēdētāja pieredzes trūkumu mediju darbā, Latvijas Radio darbinieki aicina rīkot atkārtotu konkursu uz valdes priekšsēdētāja amatu.

(Papildināts ar NEPLP reakciju uz darbinieku vēstuli.)

Atklātā vēstulē Latvijas Radio darbinieki apšauba Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) mērķa – atrast iespējami spēcīgāko radio vadību – sasniegšanu. Darbinieku ieskatā konkurss uz radio valdes amatiem bija necaurspīdīgs un nedemokrātisks.

„Konkursa trešajā kārtā Aldis Pauliņš tika izvirzīts kā viens no diviem pretendentiem Latvijas Radio valdes locekļa amatam programmu attīstības jautājumos, taču šajā konkursā ar padomes locekļu balsu vairākumu piekāpās Sigitai Kirilkai. Valdes priekšsēdētāja amatam šajā stadijā tika izvirzīti divi citi kandidāti – Jānis Siksnis un Vita Tērauda. Tikai pēc tam, kad padome nespēja apstiprināt amatā nevienu no šiem kandidātiem, uz papildu kārtu tika izvirzīts Aldis Pauliņš, kurš tad arī guvis vienbalsīgu padomes atbalstu,” skaidrots darbinieku vēstulē.

Neesot skaidra motivācija, kāpēc tik īsā laikā NEPLP mainīja savas domas un apstiprināja kandidātu, kurš iepriekš tika atzīts par vājāku.

Turklāt process notika steigā un netika ievērots arī NEPLP apstiprinātais nolikums, kas paredz, ka „pēc katra padomes balsojuma visi pretendenti tiek informēti par padomes lēmumu.” Ne Jānis Siksnis, ne Vita Tērauda par papildu kārtu informēti netika.

Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta taujāts NEPLP vadītājs Ainārs Dimants gan jau iepriekš noraidījis šo faktu, sakot, ka "viss ir noticis likumā noteiktajā kārtībā".

Radio darbinieki arī uzsver, ka aizvien nav skaidrs, kāda ir Pauliņa vīzija un mērķi, kuru ātrāku īstenošanu sagaida NEPLP: „Nevienā no tikšanās reizēm Pauliņš uz Latvijas Radio darbiniekiem būtiskiem jautājumiem nav spējis atbildēt neko vairāk par vispārīgām, klišejiskām frāzēm.” Tāpat darbinieku ieskatā būtiskam faktoram jauno valdes locekļu izvēlē būtu jābūt, ka tie ir nozares profesionāļi.

„Augstākminētie fakti par konkursa norisi, Pauliņa pieredzes trūkums mediju darbā un neskaidrā izpratne par sabiedrisko mediju lomu un mērķi, mūsuprāt, liecina, ka viņš ticis izvēlēts nevis kā spēcīgākais, bet gan NEPLP pieņemamākais – mums neizprotamu iemeslu dēļ – kandidāts. Respektīvi - konkursā nav izvēlēts iespējami labākais Latvijas Radio valdes priekšsēdētājs,” uzsvērts vēstulē.

Tāpēc Latvijas Radio darbinieki aicina rīkot atkārtotu konkursu uz valdes priekšsēdētāja amatu, nodrošinot tā norises caurspīdīgumu un atklātumu, piemēram, rīkojot pēdējās kārtas kandidātu publisku diskusiju un laikus iepazīstinot sabiedrību ar viņu vīzijām par Latvijas Radio nākotni. Arī NEPLP vadītājs Ainārs Dimants jau pats iepriekš publiski atzinis, ka vajadzējis rīkot vismaz valdes priekšsēdētāja amata kandidātu publisku diskusiju.

Otrdienas pēcpusdienā NEPLP izplatīja paziņojumu, kurā pauda, ka konkurss ir bijis caurspīdīgs un godīgs. Proti, balsojumā par Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja amatu Tēraudu atbalstīja divi un noraidīja trīs, savukārt Siksni – noraidīja visi padomes locekļi.

Tad padomes loceklis Dainis Mjartāns ierosinājis, ka uz valdes priekšsēdētāja amatu var virzīt trešās kārtas dalībnieku Pauliņu. Viņš savu kandidatūru bija virzījis gan LR valdes priekšsēdētāja amatam, gan LR valdes locekļa amatam programmu attīstības jautājumos, savukārt Jānis Siksnis kandidēja tikai uz LR valdes priekšsēdētāja amatu, skaidro NEPLP. Viņa kandidatūru esot ļāvis virzīt konkursa nolikuma 4.7 punkts, kurā atļauta konkursa trešās kārtas dalībnieku kandidēšana uz LR vadītāja posteni. Šajā balsojumā Pauliņš atbalstīts vienbalsīgi.

„NEPLP nevar piekrist publiskajā telpā izskanējušajam apgalvojumam, ka LR valdes konkurss esot ticis rīkots steigā un slepus,” uzsver padome. Tā argumentē, ka savā mājaslapā informējusi sabiedrību un stingri ievērojusi nolikumu.

NEPLP noraida prasību atcelt konkursa rezultātus, jo tam neesot nedz tiesisks, nedz racionāls pamats.

“Tieši otrādi, tas būtu bezprecedenta prettiesisks solis. NEPLP ir neatkarīga koleģiāla institūcija, kas ir atbildīga par sabiedrisko mediju attīstību, ieskaitot to valžu iecelšanu. Savus lēmumus NEPLP pieņem, balsojot atbilstoši katra padomes locekļa izpratnei par sabiedrības interesēm un sabiedrisko mediju attīstības vajadzībām, lēmumu pieņemšanā ņemot vērā tā padomes locekļa viedokli, kurš ir atbildīgais par attiecīgo jomu,” skaidrojis NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants.

Savukārt Latvijas žurnālistu asociācija norāda, ka konkursā „uz Latvijas Radio valdes locekļu vietām par LR valdes priekšsēdētāju varētu nebūt izraudzīts iespējami labākais kandidāts”. Asociācijas paziņojumā medijiem akcentē, ka konkursu raksturo atklātības trūkums un, „iespējams, tieši šis apstāklis arī novedis pie apšaubāma un nepārliecinoša rezultāta”.

„Apzinoties, cik svarīga ir šāda amata kandidātu causkatāma izvērtēšana, LŽA valde aicina NEPLP nodot atklātībai konkursa dalībnieku LR tālākās darbības vīziju vērtējumus, kā arī publiskot detalizētus NEPLP locekļu argumentus, kas noteica LR valdes priekšsēdētāja izvēli,” teikts paziņojumā.

Jau ziņots, ka NEPLP rīkotajā konkursā uz trim Latvijas Radio valdes locekļu vietām uzvarēja Aldis Pauliņš, Uldis Lavrinovičs un Sigita Kirilka. Par jauno Latvijas Radio valdes priekšsēdētāju izraudzīts Pauliņš, bet līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Jāņa Sikšņa pilnvaras beigsies janvāra vidū. 

Ar atklātās vēstules tekstu, adresātiem un parakstītājiem var iepazīties te.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti