Latvijas puse pārtrauc Būtiņģes termināļa pazudušās naftas caurules meklēšanu

No Būtiņģes naftas termināļa norauto cauruļvadu ar naftu Jūras spēkiem 30. decembrī neizdevās atrast, tāpēc objekta meklēšana pārtraukta, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Veita.

Pēc dreifa moduļa veiktajiem aprēķiniem cauruļvads vairs neatrodas Latvijas atbildības rajonā, tāpēc no šodienas spēku zaudē arī attiecīgs navigācijas brīdinājums civilajiem kuģiem.

KONTEKSTS:

Pirmdien, 28. decembrī, Lietuvā no uzņēmuma "Orlen Lietuva" piederošā Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūda viena līdz divas tonnas jēlnaftas. Tas noticis, atvienojoties termināļa cauruļvadam, pa kuru tikusi sūknēta nafta. Noplūdušās naftas plankums jūrā bija aptuveni 3,7 kilometrus garš un 100 metrus plats, un tas vēja un straumju ietekmē no Lietuvas nokļuva Latvijas ūdeņos.

Jau nākamajā dienā tika secināts, ka nafta viļņos pazudusi, bet atbildīgie dienesti turpināja meklēt noplīsušo cauruļvadu, kurā vēl varētu būt palikusi nafta un kas varētu nokļūt citu kuģu ceļā. Latvijas Jūras spēku kuģi "Astra" un "Jelgava", kas otrdien devās Baltijas jūrā, lai savāktu no Būtiņģes naftas pārkraušanas termināļa noplūdušo naftu, saņēma jaunu uzdevumu, jo izplūdušās naftas vietā bija jāmeklē no termināļa norautā naftas uzpildes caurule.

Otrdienas rītā Latvijas teritoriālos ūdeņus pārlidoja īpašs Eiropas Savienības satelīts. Pārlidojuma laikā piesārņojums netika konstatēts. Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrā (MRCC Rīga) skaidro, ka šāda veida izplūdušas naftas izzušana nav nekas neparasts – stiprā vēja un viļņošanās ietekmē apmēram pustonnu smagā nafta, kas iepriekš brīvi dreifēja jūrā, sakūlusies lielākos kunkuļos un nogrimusi. Piesārņojuma draudi gan aizvien pastāvot.

Būtiņģes naftas termināļa peldošā platforma atrodas 1,3 kilometrus no Lietuvas-Latvijas robežas un 7,3 kilometrus no krasta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt