Latvijas politiķi sola vismaz diskusiju par medicīnisko marihuānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Parlamenta deputāti trešdien pieņēmuši rezolūciju, kurā Eiropas Komisija mudināta atbalstīt pētījumus par marihuānas izmantošanu medikamentu sastāvā. Šajā paziņojumā, kuru daļa sabiedrības uztvērusi kā soli marihuānas legalizācijas virzienā, ietverts aicinājums nošķirt marihuānas izmantošanu medicīnā no tās izmantošanas nolūkiem, kas nav saistīti ar saslimšanas simptomu atvieglošanu. Latvijas kaimiņvalstī Lietuvā marihuānas izmantošana medicīnā ir legalizēta, sākot no šā gada maija, kamēr Latvijā šāda diskusija vēl nemaz nav notikusi.

Latvijas politiķi sola vismaz diskusiju par medicīnisko marihuānu
00:00 / 01:59
Lejuplādēt

Daļa Eiropas Savienības valstu jau atļāvušas izmantot kanabioīdus saturošu preparātu izmantošanu medicīnā, kamēr citviet šādu medikamentu legāla iegāde un lietošana arvien nav atļauta. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ Eiropas Parlaments šonedēļ apsprieda rezolūciju, kurā Eiropas Komisija un dalībvalstis aicinātas mazināt šķēršļus pētniecībai par šādu produktu izmantošanu.

„Par marihuānas izmantošanu terapijā tiek diskutēts saistībā ar daudzām medicīniskām diagnozēm, sākot no multiplās sklerozes un posttraumatiskā stresa sindroma, obsesīvi kompulsīviem traucējumiem un trauksmi. Vispirms vēlētos uzsvērt atšķirību starp nefarmaceitisko marihuānu un no marihuānas atvasinātiem farmaceitiskajiem produktiem. No regulatorā skatupunkta raugoties, Eiropas Savienības iespējas ir ierobežotas. Tā ir dalībvalstu kompetence. Tas nozīmē, ka katras valsts iestādēm pašām ir jālemj, vai tas ir legāli viņu teritorijā,” otrdienas vakarā, uzrunājot Eiropas Parlamenta deputātus, uzsvēra Eiropas tieslietu un patērētāju tiesību komisāre Vera Jourova.

Latvijā kanabioīdu izmantošana medicīniskos nolūkos nav atļauta, tomēr ārsts un Saeimas Sociālo lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par") teic, ka būtu nepieciešama vismaz diskusija par farmaceitiskās marihuānas legalizāciju.

„Ja mēs runājam par medicīniskajām indikācijām, ir jāiet laikam līdzi, lai mēs pacientam, es uzsveru – pacientam, nevis izklaides nolūkos, varam atvērt šīs ārstniecības un sāpju mazināšanas iespējas onkoloģiskajiem pacientiem paliatīvajā aprūpē,” pauda Skride.

Vienlaikus Skride uzsver – viena lieta ir legalizēt marihuānu saturošu un ārsta izrakstītu medikamentu lietošana, bet pavisam cita – atļaut marihuānas brīvu iegādi un lietošanu. Tā, viņaprāt, nebūtu pieļaujama.

„Ir skaidrs, ka marihuāna izraisa atkarību. Jauniešiem tā nav jāsmēķē, bīstamība autovadītājiem ilgi saglabājas. Bet te mēs runājam par medicīnisko indikāciju, kā cilvēkiem atvieglot mūža nogali un darīt to ne tik smagu,” stāstīja Skride.

Savukārt pirms dažām nedēļām amatā apstiprinātā veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") ir pārliecināta, ka šis ir jautājums, par kuru vispirms jādiskutē profesionāļiem, proti, ārstiem un farmaceitiem.

„Tie viedokļi ir asimetriski. Ir ļoti skaļa Latvijas Ārstu biedrības bijušā prezidenta Apiņa balss, bet to pro pusi ir pārstāvējusi iniciatīvas grupa. Bet es neesmu dzirdējusi nevienu argumentētu viedokli no ārstu un farmaceitu puses. Atražot pozīciju: „Nē, tāpēc, ka nē,” manuprāt, nav racionāli. Ja tie argumenti beigās „sabirst” tā, ka nē, jo mums ir latviskais dzīvesveids vai vēl kaut kas, tad būs nē. Bet lai tas ir izrunāts!” tā Viņķele.

Jautājums par marihuānas dekriminalizāciju Saeimā tika skatīts 2015. gadā, kad pārliecinošs parlamenta vairākums noraidīja sabiedrisko iniciatīvu, kas paredzēja atcelt kriminālatbildību par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un lietošanu. Toreiz farmaceiti iestājās pret jebkādu marihuānas legalizāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti