Atzīmējot Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes 163. gadskārtu, pie viņa pieminekļa visas dienas garumā gulst ziedi, ko atnesušas ne vien amatpersonas, bet arī jelgavnieki, skolēni un skolotāji.
Skolotāja Ilze Klāva: "Pirmkārt jau mēs domājam par mūsu valsti un par to, ko mēs atstāsim saviem jaunajiem cilvēkiem."
Skolotājs Miks Vilnis: "Tas, ka pirmais Valsts prezidents nāk no mūsu puses, man šķiet, dod jauniešiem tādu potenciālu un izpratni, ka viņiem arī ir iespēja sasniegt valsts augstākās amatpersonas stāvokli."
Jelgavnieki var lepoties un iedvesmoties ne vien no tā, ka pirmais prezidents nācis no Zemgales sirds, bet arī ar viņa atstātajām pēdām Jelgavā. Zemgalē izauguši vairāki mūsu Valsts prezidenti. Viens no viņiem – Latvijas pirmais prezidents, pārliecināts demokrāts Jānis Čakste, arī nākamie – Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis un Kārlis Ulmanis – cieši saistīti ar Zemgales novadu.
"Godinot Jāņa Čakstes sabiedriskos darbus, ir pieminams 1892. gads, kad šeit izdeva avīzi, kas aizstāvēja zemnieku tiesības. Un, protams, mums jāpiemin 4. Vispārējie dziesmu un deju svētki jeb kā toreiz sauca – Dziesmu un mūzikas svētki, kuri, pateicoties Jānim Čakstem, noritēja Jelgavā," stāstīja Jelgavas reģionālā tūrisma informācijas centra vadītāja Dace Kaņepone.
Šodien gan bija vairāki iemesli svinībām. Šogad aprit 100 gadi, kopš izveidota Valsts prezidenta institūcija un Satversme, tāpēc svinīgajā jubilejas pasākumā ieradušies arī eksprezidenti, lai Zemgales sirdī kopīgi izveidotu prezidentu skvēru.
"Mēs šodien iestādīsim šeit kociņus par godu katram no bijušajiem Valsts prezidentiem, un šeit radīsies telpa, kurā mēs varēsim pārdomāt mūsu Satversmes simts gadu gājumu," vērtēja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.
Katras prezidentūras laikam par godu eksprezidents vai kāds no viņa dzimtas pārstāvjiem iestādīja ozolu, kura augstums varētu sasniegt 15 metrus. Pirmo ozolu, kas iezīmē laika posmu no 1922. līdz 1927. gadam, stādīja Jāņa Čakstes mazmazmeita.
"Ozols ir spēks, gudrība, garš mūžs. Es domāju, ka tas ir ļoti piemēroti mūsu prezidentiem. Atcerēsimies viņus un turēsim godā," aicināja Jāņa Čakstes mazmazmeita Kristīne Čakste.
Jaunajā skvērā turpmāk augs desmit ozoli – tieši tik daudz, cik Latvijai bijuši prezidenti, kuru mērķis un uzdevums ir sargāt un kopt Jāņa Čakstes ieliktos brīvības un demokrātijas pamatus. Kopš neatkarības atjaunošanas mūsu valstī bijuši pieci prezidenti.
Bijušais Valsts prezidents Guntis Ulmanis: "Šodien ir mans pirmais izbrauciens, un es ļoti lepojos, ka saņēmu spēkus un ierados šeit."
Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers: "Katram ir jāiestāda viens koks, tas ir ļoti simboliski, jo koks mūs pārdzīvo."
Bijušais Valsts prezidents Andris Bērziņš: "Lai koki aug un dzīvo ilgāk par cilvēkiem."
Bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis: "Lai mēs to vēsturi labāk zinātu, atgādinātu par mūsu prezidentiem, šis prezidentu skvērs būs ļoti simboliski."
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga: "Bijušie prezidenti ir darbojušies pēc savas labākās sirdsapziņas celt mūsu valsti."
Jānis Čakste mēdzis teikt – "ja ko dara, tad tā, lai būtu skaisti!" Un prezidentu aleja ir kā atgādinājums par Latvijas neatkarības ceļu no Čakstes līdz šodienai.