Latvijas Pilsoniskā alianse aicina premjeru nodrošināt lielāku sabiedrības līdzdalību lēmumos par publiskajām finansēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Pilsoniskā alianse (LPA) nosūtījusi vēstuli premjeram Krišjānim Kariņam (“Jaunā Vienotība”), paužot bažas par procesu norisi, kā tiek pieņemti lēmumi par publiskajām finansēm, informēja LPA. 

Alianse aicinājusi premjeru steidzami rast risinājumu un uzlabot esošo sadarbības mehānismu tam, kā norisinās konsultācijas ar pilsoniskās sabiedrības un nozaru pārstāvjiem, pieņemot lēmumus par publiskajām finansēm. LPA redzējumā pašreizējie lēmumu pieņemšanas risinājumi neatbilst modernas valsts pārvaldības, vienlīdzības, caurskatāmības principiem. 

Nosūtītajā vēstulē LPA vērš premjera uzmanību uz līdzšinējo praksi, kas  paredz iesaisti un konsultēšanos tikai ar sociālajiem partneriem Nacionālās trīspusējās sadarbības padomē (pēc būtības divas organizācijas) un tās izveidoto apakšpadomju sēdēs, tādējādi no procesa izslēdzot tās pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas pilda pilsoniskā dialoga funkcijas, un tas faktiski neatbilst modernas valsts pārvaldības principiem. Kariņš tiek aicināts steidzami rast risinājumu un uzlabot esošo iesaistes un sadarbības mehānismu.

Tāpat vēstulē minēts, ka otrs svarīgais jautājums, kas šobrīd nevalstiskajam sektoram ir īpaši aktuāls, ir institūcija, kas pārrauga šo starpsektoru politiku, kas saistīta ar visām valsts un pašvaldību politikas jomām. Šobrīd pilsoniskās sabiedrības jautājumi fragmentāri tiek skatīti Kultūras ministrijā, bet tās vadība pēdējo gadu laikā, it īpaši Covid-19 radītās krīzes laikā nepārstāv vienlīdz aktīvi visas trīs uzticētās nozares: kultūru, pilsonisko sabiedrību un medijus.

LPA norādīja, ka Kultūras ministrija norobežojas vai vēršas pret pilsoniskās sabiedrības attīstības un integrācijas pārstāvošām organizācijām un publiski nekorekti pretnostata kultūras organizācijas un kultūras jomu pārējām Kultūras ministrijas atbildības jomām. Līdz ar to premjers tiek aicināts risināt samilzušo situāciju.

Latvijā biedrības un nodibinājumi īsteno daudzas sabiedrībai nozīmīgas iniciatīvas, kuras neīsteno ne valsts un pašvaldības iestādes, ne arī biznesa sektors, tādēļ ir neaizstājams spēlētājs tādās nozarēs kā sociālā aprūpe, veselības aprūpes pieejamība, sports, kultūra, izglītība, pilsoniskās sabiedrības attīstība un citas, kas skar simtiem tūkstošu cilvēku dzīves kvalitāti, skaidroja LPA.

Tomēr, lai izvairītos no organizētās pilsoniskās sabiedrības pastāvēšanas un darbības krīzes, kad organizācijas vairs nespēj apmierināt sabiedrības fundamentālas vajadzības tādā apjomā, kāda tā ir nepieciešama, valstij jānodrošina labvēlīga tiesiskā, politiskā un finansiālā vide, minēts alianses vēstulē. 

LPA ir neatkarīga, bezpeļņas nevalstiskā jumta organizācija, kuras mērķis ir stiprināt pilsonisko sabiedrību Latvijā, atbalstot Latvijas nevalstisko organizāciju kopējās intereses un veidojot labvēlīgu vidi biedrību un nodibinājumu darbībai. LPA apvieno 133 biedrus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti