«Latvijas pasta» piegādātie sūtījumi no trešajām valstīm būs jādeklarē elektroniski

Valsts AS "Latvijas pasts" piegādātie sūtījumi no trešajām valstīm jeb valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES) no šā gada 19. novembra būs jādeklarē elektroniski, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Dienestā norāda, ka tādējādi pilnībā noslēgsies pasta sūtījumos saņemto preču deklarēšanas procesa elektronizācija, kā to paredz Eiropas Savienības Muitas kodekss. Turpmāk šādas preces būs iespējams deklarēt, tikai iesniedzot elektronisku muitas deklarāciju. No šā gada 1. oktobra šāda kārtība jau ir spēkā, atmuitojot ar kurjerpastu saņemtās preces, taču turpmāk elektroniski būs jādeklarē arī "Latvijas pasta" piegādājamie sūtījumi no trešajām valstīm jeb valstīm ārpus ES.

VID skaidro, ka privātpersona, saņemot "Latvijas pasta aicinājumu" ar norādi "Muitojams sūtījums", varēs izvēlēties vienu no iespējām nokārtot muitas formalitātes – pati aizpildīt un iesniegt vienkāršoto vai standarta importa muitas deklarāciju Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS) vai pilnvarot "Latvijas pastu" vai citu pārstāvi, kas sniedz šādus pakalpojumus, nokārtot muitas formalitātes.

Atšķirībā no līdzšinējās kārtības, privātpersonas vairs nesaņems "Latvijas pasta aicinājumu" ar jau aprēķinātu maksājamo nodokļu summu, bet gan ar norādi, ka sūtījumam jāveic atmuitošana.

"Latvijas pasta aicinājumā" būs norādīta tam pieejamā informācija par pasta sūtījumu, kas nepieciešama, lai noformētu vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem.

"Latvijas pasta" darbinieks izsniegs adresātam pasta sūtījumu tikai pēc attiecīgo muitas formalitāšu izpildes – muitas deklarācijas noformēšanas un muitas maksājumu apmaksas. Lai saņemtu sūtījumu, privātpersonai pasta nodaļā būs jāuzrāda "Latvijas pasta aicinājums".

VID skaidro, ka vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem EMDAS var noformēt, ja preču vērtība sūtījumā ir līdz 1000 eiro un preču svars nepārsniedz 1000 kilogramus, kā arī, ja uz tām neattiecas kādi normatīvos noteikti ierobežojumi.

Ja uz sūtījumā esošajām precēm attiecas ierobežojumi, EMDAS "Importa muitas deklarācijas pasta sūtījumiem" preču klasifikatorā "Preces apraksts" tās nebūs iekļautas. Tas nozīmē, ka tām nedrīkst piemērot vienkāršoto deklarēšanu un obligāti ir jānoformē standarta Importa muitas deklarācija. Ar vienkāršotā veidā muitojamo preču sarakstu var iepazīties arī VID mājaslapā.

Persona var izvēlēties – noformēt standarta Importa muitas deklarāciju pati vai izmantot pakalpojumu sniedzējus, kas pārzina muitas formalitātes, norāda VID.

Abu veidu muitas deklarācijas var aizpildīt VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS). Tās sākumlapā jāizvēlas sadaļa "Muitas datu apstrāde". Nonākot Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā jeb EMDAS, jāklikšķina uz "Importa muitas deklarācijas pasta sūtījumiem", jāizvēlas "Izveidot deklarāciju" un jāaizpilda deklarācijas lauki. Savukārt standarta Importa muitas deklarāciju var aizpildīt, izvēloties EMDAS kreisās puses izvēlnē "IKS(IMD)" un tad augšpusē – “Importa muitas iestāde”. Deklarācijas forma tiks atvērta, uzklikšķinot uz "Izveidot deklarāciju".

VID norāda, ka komerciālā sūtījumā esošām precēm līdz 22 eiro vērtībā tiek piemērots atbrīvojums no nodokļiem, līdz ar to par tām nav jāsniedz Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem. Ja preču vērtība pārsniedz 22 eiro, ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Ja preču vērtība pārsniedz 150 eiro, jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN. 

Savukārt privātpersonas nekomerciālie sūtījumi (dāvanas) citai privātpersonai jādeklarē muitai, ja preču vērtība pārsniedz 45 eiro. Par precēm, kuru vērtība pārsniedz 45 eiro, ir jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

VID atgādina arī, ka privātpersona pasta sūtījumā no trešajām valstīm personīgam patēriņam drīkst saņemt ne vairāk kā vienu kilogramu (neto svars bez iepakojuma) pārtikas preču, kas nesatur dzīvnieku izcelsmes produktus, piemēram, kafiju, šokolādi, cepumus un tamlīdzīgi. Ja pārtikas preču kopējais svars pasta sūtījumā pārsniedz vienu kilogramu, preces tiks novirzītas Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolei, kā arī par tām nevarēs iesniegt vienkāršoto deklarāciju un būs jāiesniedz standarta muitas deklarācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt