Panorāma

Koncerts Imantam Ziedonim

Panorāma

AP deputāti atceras lēmuma pieņemšanu

Cik neatkarīgi ir pasaules mediji?

Latvijas mediju brīvības reitings mazliet pasliktinās

Šogad Preses brīvības vērtējuma skalā Latvija ir ieguvusi 28 punktus, kas ir par pubktu sliktāk nekā iepriekšējā gadā, bet tāpat nodrošina vietu brīvas preses valstu saimē. Tikmēr kaimiņvalstīs situācija gan ir atšķirīga - gan Lietuvā, gan Igaunijā prese ir brīvāka kā Latvijā, kamēr Krievijā un Baltkrievijā preses brīvība ir ierobežota.

Freedom House Preses brīvības vērtējuma skala ir no nulles līdz simtam. Jo mazāk punktu, jo labāk. Latvijai šogad 28 punkti, kas nodrošina vietu brīvas preses valstu klubā, taču ir diezgan tuvu robežai, aiz kuras sākas daļēji brīvas preses valstis. Pasaules mērogā Latvija dala 55 - 60 vietu 197 valstu konkurencē.

"Es domāju, ka liela daļa mediju strādā cik vien iespējams brīvi un neatkarīgi. Pirmkārt, tie ir sabiedriskie mediji, daļa no reģionālām avīzēm, kas ir atkarīgas no pašu profesionālisma, bet pārējiem ir diezgan lielas problēmas, kas nāk no īpašnieku uzstādījumiem, interesēm. Un tās ir gan ekonomiskās intereses, lielo reklāmdevēju ietekme, gan arī politiskas intereses," stāsta mediju pētniece Anda Rožukalne. 

Rožukalne Latvijas televīzijai atklāj, ka viņas vēl nepublicētā pētījumā par Latvijas mediju redakcionālo neatkarību, 75% aptaujāto žurnālistu norāda, ka viņu darbu no malas neviens neietekmē. Taču, kad uzdod tālākus jautājumus, 40% procenti sava medija īpašnieku dēļ saskārušies ar pašcenzūru, bet trešdaļai nācies veidot medija īpašnieku apmaksātus materiālus.

Pasaulē kopumā preses brīvības līmenis noslīdējis līdz pēdējos 16 gados zemākajam līmenim, secinājuši Freedom House eksperti. Brīva prese ir vien nepilnā trešdaļā valstu. Daļēji brīvi mediji ir 70 valstīs, bet nebrīvi – 64 valstīs. Turklāt nebrīvo mediju skaits aug. Preses brīvības dienā Parīzes ielās tapusi provokatīva izstāde, kurā organizācija "Reportieri bez robežām" norādījuši uz, viņuprāt, pasaules redzamākajiem mediju apspiedējiem.

Kā stāsta Kristofs Deluārs, organizācijas "Reportieri bez robežām" izpilddirektors, "ar foto kolāžām, kurās šīs personības rāda rupjus žestus, gribam ilustrēt kādā mērā viņi smejas sejā savai sabiedrībai. Mēs gribam pielikt punktu viņu nesodāmībai un likt sabiedrībai saprast preses apspriešanas problēmu".

No mūsu kaimiņvalstīm – visbrīvākā prese ir Igaunijā, mūs apsteidz arī Lietuva. Toties Krievija 197 valstu sarakstā preses brīvības ziņā ierindojas 176. vietā, Baltkrievija – 193. vietā.

Eiropas Parlaments secinājis – žurnālistika mūsdienās joprojām ir bīstama nodarbe. Pērn dzīvību zaudējuši 88 žurnālisti, arestēti 879 un nolaupīti 38.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti