Dienas ziņas

Uz skrejceļa – Gatves deja

Dienas ziņas

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas torņa smailē atgriežas krusts

Baltijas valstu premjeri apliecina vienotību

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas premjeri Baltijas ceļa 30.gadskārtā apliecina vienotību

Par spīti viedokļu atšķirībām un savstarpējai sāncensībai, Baltijas valstis ir un būs vienotas. Šādu pārliecību piektdien, 23. augustā, pauda visu trīs Baltijas valstu premjeri, kuri vēsturiskās Baltijas ceļa akcijas 30. gadadienu atzīmēja visi kopā Rīgā.

Triju Baltijas valstu premjerministru tikšanās piektdien notika Baltijas Ministru padomes ietvaros, tomēr ministri ne tikai pārrunāja triju valstu sadarbību, bet arī piedalījās Baltijas ceļa 30.gadadienas pasākumos. Vispirms Lietuvas, Latvijas un Igaunijas valdību vadītāji kopīgi nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa, kur piektdien plīvoja visu Baltijas valstu karogi un izskanēja arī trīs valstu himnas.

Pēc savstarpējām sarunām un tikšanās ar Latvijas Saeimas priekšsēdētāju un Baltijas Asamblejas prezidiju trīs premjerministrus iztaujāja vietējie un ārvalstu žurnālisti. Izskanēja jautājumi gan par tā dēvēto Latvijas-Igaunijas akcīzes karu, gan "Rail Baltica" projektu un domstarpībām ap Baltkrievijas atomelektrostacijā ražotās elektrības iegādi. Visi trīs premjeri gan uzsvēra, ka nesaskaņas atsevišķos jautājumos Baltijas valstu vienotību nemazina.

"Nav runa par to, ka tas jebkādā veidā mūs šķeltu, kā jebkurās attiecībās, vai tas ir ģimenē, vai starp draugiem, vai uzņēmējiem, var atrast atsevišķas mazas lietas, kur ir izaicinājumi, bet mums ir jāpaskatās uz lielo bildi, un tā lielā bilde ļoti skaidri iezīmē, ka trīs Baltijas valstis –

Igaunija, Lietuva un Latvija lielos projektos un lielos jautājumos turas kopā un arī nākotnē turēsies kopā," sacīja Latvijas premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Kopīgas preses konferences laikā Igaunijas premjers Jiri Ratass uzsvēra Baltijas ceļa nozīmīgumu mūsdienās, savukārt Lietuvas premjers Sauļus Skvernelis atzīmēja triju valstu kopīgas nostājas un vienota viedokļa nozīmīgumu.

Igaunijas premjers Jiri Ratass un Lietuvas premjers Sauļus Skvernelis
00:00 / 01:15
Lejuplādēt
"Daudzi arī šodien atsauc atmiņās notikumus pirms 30 gadiem. Es pirms 30 gadiem vēl biju ļoti jauns, bet arī es pievienojos Baltijas ceļam un nostājos tajā netālu no Tallinas. 1989.gada 23.augusts, kad latvieši, lietuvieši un igauņi sadevās rokās, stāvēja plecu pie pleca, cīnoties par savu neatkarību, brīvību un demokrātiskās iekārtas atjaunošanu, tikai vēlreiz pasvītro vēlmi visām trim Baltijas valstīm sadarboties vēl ciešāk. To pierāda arī mūsu šīs dienas tikšanās," teica Ratass.

 

"Vēsture pierāda, ka, kopīgi darbojoties un aizstāvot vienotu viedokli, mums ir iespēja daudz veiksmīgāk virzīt savas intereses uz priekšu un tās aizstāvēt.

Esam lepni par to, ko mūsu valstis ir sasniegušas 30 gadu laikā. Gan kopīgi, gan katra valsts atsevišķi, esam sasnieguši daudz. Uzskatu, ka mēs varētu kļūt par piemēru arī citām valstīm, kas iet šo grūto ceļu uz neatkarības atgūšanu," norādīja Skvernelis.

KONTEKSTS:

Piektdien, 23.augustā, aprit 30 gadi, kopš 1989.gada 23.augustā notika akcija "Baltijas ceļš", kad ap diviem miljoniem Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, iestājoties par savu valstu neatkarību, kā arī prasot atzīt par nelikumīgu 1939.gada 23.augustā noslēgto Molotova-Ribentropa paktu un tā noslepenotos protokolus kopš to parakstīšanas brīža. Cilvēku ķēde sākās pie Tompea pils Tallinā un cauri Rīgai stiepās līdz Ģedimina tornim Viļņā. 

Baltijas ceļš ar nozīmīgākajām dokumentārajām liecībām par šo akciju kopš 2009.gada ir iekļauts UNESCO programmas "Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt