Dienas ziņas

Ceļa apaugums – astoņdesmitgadīgi ozoli

Dienas ziņas

Bauskā atklāts 3,2 miljonus vērts peldbaseins

Laukos trūkst veterinārārstu

Latvijas laukos trūkst veterinārārstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēdējos gados Latvijā arvien samazinās sertificēto veterinārārstu skaits. Speciālistu trūkums īpaši jūtams laukos, jo pēc studiju beigšanas jaunie  speciālisti priekšroku dod pilsētām un labprātāk ārstē mazos dzīvniekus. Veterinārārstu biedrībā uzsver – ja nekas netiks darīts, lai situāciju mainītu, pēc vairākiem gadiem šo speciālistu laukos vairs nebūs.

Ilgus gadus Jaunpiebalgā un tuvējos novados bija jūtams profesionālu veterinārārstu trūkums, tāpēc, lai problēmu risinātu, piensaimnieku kooperatīvs "Piebalga" tur izveidojis veterināro aptieku un noliktavas ēku lopbarībai.

Šobrīd tajā strādā veterinārārste Anna Mackeviča, kura uz savu dzimto pusi pārcēlusies no Rīgas. Iepriekš speciāliste ārstējusi galvenokārt mazos mājdzīvniekus, bet šobrīd dodas arī uz lauku saimniecībām, kurās, kā viņa secinājusi – veterinārārsta padoma līdz šim ir ļoti trūcis, jo bieži dzīvnieku slimības jau ir ielaistas. Vērtējot, kāpēc laukos trūkst viņas kolēģu, speciāliste atzīst – veterinārārsti noveco, bet jaunie profesionāļi laukos strādāt nevēlas, turklāt darbs ar lielajiem dzīvniekiem ir arī ļoti smags.

"Darbs laukos ar lieliem dzīvniekiem principā ir vīrieša darbs, tas ir ļoti smags, fizisks darbs. Laukos ar naudiņām ir grūtāk, protams, ka vieglāk ir strādāt klīnikā, kur nāk dzīvnieki, pilsētā, Rīgā, piemēram, cilvēki ir daudz labāk materiāli situēti, un viņi var arī vairāk par savu dzīvnieku maksāt," skaidroja veterinārārste.

Darbs pilsētas vetklīnikās ir ne tikai vieglāks un ienesīgāks, bet, kā atzīst Mackeviča, tur ir arī daudz labāki darba apstākļi un aprīkojums, ko nevar salīdzināt ar darbu kūtī. Turklāt pie liellopiem bieži nākas doties pa zemes ceļiem, kas nereti ir grūti izbraucami.

To, ka speciālistu trūkums laukos ir samilzusi problēma, pauž arī Latvijas Veterinārārstu biedrībā. Viens no iemesliem, ka lauksaimniecības dzīvnieku skaits, salīdzinot ar situāciju pirms 15 gadiem, pakāpeniski samazinās. Tāpēc, lai nopelnītu sev algu, veterinārārstiem jāapkalpo daudz lielākas teritorijas. Speciālisti vērtē, ka šīs problēmas risināšanā varētu pārņemt ārvalstu pieredzi.

"Teritorijās, kur ir mazs dzīvnieku skaits un kuras ir attālu nost no centriem, valsts dod dotāciju speciālistu uzturēšanai uz vietas. Tur valstiski ir jāapzinās, ka mūsu valsts ir arī lauki, kuros arī ir cilvēki, kuriem ir pieejami visi šie te sociālie pakalpojumi, ieskaitot arī veterinārārsta pakalpojumu," teica Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Viduža.

Kā liecina Veterinārārstu biedrības dati - šobrīd Latvijā ir 953 sertificēti veterinārārsti, kas ir par teju 160 speciālistiem mazāk nekā 2016. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti