Latvijas Krievu savienība pēc VDD brīdinājuma sola neizplatīt nepārbaudītas ziņas par karu Ukrainā

Latvijas Krievu savienība pēc Valsts Drošības dienesta (VDD) brīdinājuma saviem biedriem liegusi sociālajos tīklos dalīties ar nepārbaudītu informāciju un ziņām par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Savukārt Saeimā par valsts drošību atbildīgo komisiju vadītāji uzskata, ka partijas biedru līdz šim paustais būtu pietiekams pamats runāt par tās slēgšanu.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pastiprināta uzmanība pievērsta gaidāmajām norisēm 9. maijā. Starmešu gaismā ir Latvijas Krievu savienības aktivitātes, tai skaitā organizējot "nakts sardzi" – Uzvaras parka pieskatītājus. Daudzi šīs partijas biedri sociālajos tīklos aktualizējuši un popularizējuši partijas padomes locekļa Jevgēņija Osipova 2013. gadā kādā diskusijā teikto, ka mēģinājums pārvietot Uzvaras parkā esošo monumentu būtu kas līdzvērtīgs kara pieteikumam.

Ja kāds domā, ka iestādes nereaģē uz šādiem klaji naidīgiem ierakstiem, tad kļūdās,

uzsvēra Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība).

Viņaprāt, Latvijas Krievu savienības aktīvisti izpaudušies pietiekami, lai būtu pamats lemt par partijas likvidēšanu.

Latvijas Krievu savienība pēc VDD brīdinājuma sola neizplatīt nepārbaudītas ziņas par karu Ukrainā
00:00 / 04:41
Lejuplādēt

"Šajā gadījumā labā ziņa ir tā, ka faktiski Latvijas Krievu savienība ir vienīgā, bet šis jau nav viņu vienīgais sauciens. Es domāju, ka viņi pilnīgi droši balansē uz tās robežas, kurā jau to visu var saukt par kaitniecību valstij, kurā viņi dzīvo, un vispār ar jautājuma zīmi, vai šāda partija var pastāvēt. Tam būtu jānonāk līdz tiesai, protams, pamatojoties uz likumā noteiktām normām par naida runu un pretvalstiskām izpausmēm. Tā, kā rīkotos ikviena civilizēta, demokrātiska valsts," sacīja Kučinskis.

Saņem brīdinājumu

Valsts drošības dienests jau pirms trīs nedēļām izteica brīdinājumu Latvijas Krievu savienībai.

"Valsts drošības dienests, savas kompetences ietvaros vērtējot norises informatīvajā telpā, vairākkārt ir konstatējis politiskās partijas ''Latvijas Krievu savienība'' un tās pārstāvju aktivitāšu neatbilstību demokrātiskajām vērtībām un Latvijas nacionālās drošības interesēm. Dienesta vērtējumā partijas aktivitātes ir vērstas uz Krievijas īstenotās ārpolitikas un starptautisko tiesību normu pārkāpumu attaisnošanu, kā arī propagandas vēstījumu izplatīšanu," skaidroja Valsts drošības dienestā.

Valsts drošības dienests ir aicinājis partiju novērst nelikumīgās darbības, brīdinot, ka pretējā gadījumā dienests pret to izmantos likumā noteiktos instrumentus.

Politisko partiju likums noteic, ka tad, ja partija pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas noteiktajā termiņā nenovērš pārkāpumus, var vērsties tiesā par partijas darbības apturēšanu uz sešiem mēnešiem.

 Ja partija neizpilda arī tiesas lēmumu par pārkāpumu novēršanu, tiesa var lemt par partijas darbības izbeigšanu, kas nozīmētu arī tās likvidēšanu. Partijas darbību var izbeigt arī tad, ja gada laikā pēc brīdinājuma saņemšanas atkārtoti pieļauti likuma pārkāpumi.

Valsts drošības dienesta izteiktais brīdinājums licis reaģēt Latvijas Krievu savienībai, pauda tās līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

Viņš skaidroja: "Mēs nolēmām ne tikai pieņemt zināšanai, bet arī izpildīt to minimumu, ko no mums gaida šis dienests un valsts. Esam brīdinājuši savus partijas biedrus, lai viņi pārtrauktu runāt, izplatīt vai publicēt ziņas, kas atspoguļo Krievijas viedokli par šo agresīvo karu, un vispār atteikties publicēt ziņas no nedrošiem avotiem."

Šādu Krievu savienības uzvedības maiņu pamanījis arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Juris Rancāns ("Konservatīvie").

Saziņā ar iekšlietu dienestiem viņš guvis pārliecību, ka

policija pēc speciāla plāna spēs nodrošināt kārtību gan Uzvaras parkā, gan citviet.

Rancāns sacīja: "Visu, kas saistās ar 9. maiju, ar Latvijas Krievu savienības aktivitātēm, Valsts drošības dienests vērtē tieši Krimināllikuma attiecīgo pantu kontekstā, vai tur nav aicinājumi uz vardarbību, karu, dažādām provokatīvām darbībām. Cita lieta, ka cilvēki, kuri ir provokatīvi noskaņoti, ļoti labi apzinās šīs specdienestu aktivitātes un mēģina ierobežot savas aktivitātes un domāt, ko runā, ko saka."

Šogad policijai 9. maijā būs papildu noslodze, jo ar likumu liegts organizēt sapulces, gājienus un piketus tuvāk par 200 metriem no jebkura Latvijas teritorijā esoša Padomju armiju vai tās karavīru uzvaru un piemiņu slavinoša pieminekļa. Vienlaikus ziedu nolikšanu ierobežot nebūs iespējams. Tās laikā likumsargi īpaši rūpīgi pieies iespējamu provokāciju nepieļaušanai un neatļautas simbolikas izmantošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt